پارک علم وفناوری خلیج فارس (بوشهر)

پارک علم وفناوری خلیج فارس (بوشهر) یک پارک علم و فناوری در شهر بوشهر می باشد

پارک‌های علم و فناوری (Science & Technology Park) به عنوان یکی از نهادهای اجتماعی و حلقه‌ای از زنجیره توسعه اقتصادی مبتنی بر فناوری شکل گرفته‌اند. پارک علم و فناوری سازمانی است که با هدف افزایش ثروت در جامعه توسط متخصصان حرفه‌ای مدیریت می‌شود و جریان دانش و فناوری را میان دانشگاه‌ها، موسسات تحقیق و توسعه، شرکت‌های خصوصی و بازار به حرکت می‌اندازد.

اقدامات اولیه راه‌اندازی پارک علم و فناوری خلیج فارس از سال 1383 از طرف استانداری بوشهر آغاز و مجوز مربوطه در 1386/12/05 به عنوان یک پارک فناوری وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صادر شد. در حال حاضر سازمان موسس پارک علم و فناوری خلیج فارس، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است و وزارت نفت و استانداری بوشهر در توسعه و اجرای برنامه‌های پارک از آن حمایت می‌کنند. براي پارک علم و فناوری خلیج فارس، زمينی به مساحت 50 هکتار در محل دهکده دانایی خلیج فارس پیش بینی شده است که پس از مطالعه تجارب دیگر پارک‌های کشور و کشورهای صاحب نام در این زمینه، طرح جامع پارک علم و فناوری خلیج فارس تهیه و در حال اجراست.

زمینه‌های فعالیت پارک علم و فناوری خلیج فارس

• فناوری اطلاعات، ارتباط و الکترونیک (ICET)

• نانو تکنولوژی

• زیست فناوری

• نفت، گاز و پتروشیمی

• کشتی‌سازی و صنایع دریایی

• صنایع غذایی، شیلات و آبزیان، کشاورزی و نخيلات

ماموريت
پارك علم و فناوري خليج فارس با تكيه بر ظرفيت­‌ها و قابليت­‌های استان بوشهر و با تشويق و حمايت از مراكز فناوری، می‌کوشد تا با پشتیبانی از ايده‌های نوين در زمینه‌های بالا، ضمن كسب مزيت رقابتی در تولید محصولات دانش‌بنیان، برای توسعه علمی و فناوری، تجاری‌سازی دانش و توسعه اقتصادی استان بکوشد. همچنین، پارك علم و فناوري خليج فارس در نظر دارد با تكيه بر نيروهای متخصص دانشی موجود، ضمن دستيابی به بازارهای داخلی و حوزه خليج فارس، هيچ فرصتي را برای دستيابی به بازار جهانی از دست ندهد. در اين مسير، پارک با ايجاد فرآيندهای انگيزشی و بهبود مستمر نيروهای خلاق و دانش­ محور، درصدد است براي پرآوازه كردن نام خليج فارس، ايران و ايراني در سراسر جهان گام بردارد.
اهداف پارك علم و فناوري خليج فارس:

تسریع تجاری‌سازی دستاوردهای تحقیقاتی.
تولید دانش و فناوری برتر بر پایه مزیت‌های نسبی استان (دریا، نفت، گاز و پتروشیمی) و تبدیل آنها به مزیت‌های رقابتی از طریق ارتقای تحقیق و توسعه فناوری و رشد اقتصاد دانش محور در استان و ایجاد اشتغال برای دانش‌آموختگان استان.
ایجاد پیوندهای شرکتی و پروژه‌ای بین شرکت‌های مستقر در پارک و نیز شرکت‌های ملی و بین‌المللی  و صاحبان صنایع (استفاده از امکانات یکدیگر، استفاده از امکانات مشترک، انجام پروژه‌های مشترک، واگذاری پروژه و ...).
توسعه واحدها (دانشگاهی، آموزشی، سازمان‌های دانش‌بنیان، واحدهای تحقیق و توسعه، مراکز پژوهشی و ...) و شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک و افزایش تعداد ثبت اختراعات و حجم قراردادهای بسته‌شده توسط پارک علم وفناوری.
ارتقای سازمان (توسعه‌یافتگی در زمینه عملکردهای پشتیبانی  پارک (مالی، اداری، فاوا، ...) و فعالیت‌های اصلی و نیروی انسانی، بودجه و ...).
حضور در بازارهای بین المللی به خصوص کشورهای حوزه خلیج فارس.
توسعه مراکز رشد و مراکز نوآوری اقماری پارک در شهرستان‌ها.
توسعه فضای پارک از طریق ساخت محل جدید پارک یا در اختیار گرفتن فضاهای جدید.
معرفی پارک به جوامع هدف (استان، مجامع علمی، مجموعه نفت، ....) و ارتقای جایگاه پارک.
چشم انداز پارک علم و فناوری خلیج فارس
رسيدن به جايگاه برتر و تبديل شدن به قطب علمي، تحقيقاتي و فناوري در منطقه خليج فارس در توليد محصولات دانشي در زمينه های:
• فناوری اطلاعات، ارتباطات و الکترونیک (ICET)
• فناوری‌های زیستی و دریایی
• زیست‌پزشکی دریایی
• سلامت، امنیت، ایمنی و محیط زیست (HSSE)
• صنايع مرتبط با مزیت‌های نسبي استان
با تكيه بر مزيت رقابتي محصولات دانشي با كيفيت و كميت بالا.

 

«رسول اکرم (ص): به راستی که فرستاده‌شدم تا شرافت‌های اخلاقی را کامل و تمام کنم»

منشور اخلاقی کارکنان پارک و مراکز رشد علم و فناوری خلیج فارس

ما کارکنان پارک و مراکز رشد علم و فناوری خلیج فارس بر این باوریم که خدمتگزار ملت در عرصه توسعه علم و فناوری هستیم. ماموريت ما ايجاد کانونی برای هم انديشي و هم افزايي است تا نوآوران و فناوران در آن به توليد محصولات دانش بنيان بپردازند. ما اصول رفتاری و ارزش‌های اخلاقی زیر را باور داشته و برای تحقق و نهادینه شدن آن از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد:

در انجام وظایف و مسولیت‌ها پشتکار و جدیت داشته باشیم و آنها را با دقت، صحت و به‌هنگام به انجام رسانیم.
دانش خود در زمینه فعالیتهای سازمانی را بروز نگه داشته و آن را با توانمندی و ابتکار در انجام فعالیت‌های اداری و سازمانی به کار گیریم.
برای ایده‌ها و افکار جدید ارزش قائل باشیم و برای اجرایی کردن آنها به شکل منطقی در دستگاه اجرایی متبوع و نظام اداری تلاش کنیم.
برای ایجاد محیطی مستعد برای بارورسازی نوآوری‌ها و ایده‌های خلاقانه و تولید محصولات فناورانه در راستای توسعه اقتصاد ملی با تمام توان تلاش می‌کنیم.
به رعایت نظم و انضباط در انجام فعالیت‌ها و حضور به موقع در سازمان توجه می نماییم.
از امکانات، تجهیزات و سرمایه‌های سازمان حفاظت نموده و در استفاده موثر و مطلوب از آنها می کوشیم.
تلاش می‌کنیم روحیه‌ای انتقاد پذیر داشته باشیم و انتقادات سازنده دیگران را فرصتی برای اصلاح و بهبود خود و فعالیت هایمان بدانیم.
مردم ذی‌حق نظام اداری هستند. تلاش می‌کنیم با ایجاد ارتباط مناسب و ارائه خدمات بهتر، تصویری مثبت از دستگاه اجرایی و نظام اداری در ذهن آنان ایجاد کنیم.
به تکریم ارباب رجوع، پاسخگویی و گره‌گشایی از مشکلات مردم و مراجعان به عنوان یک ارزش کلیدی اعتقاد داشته و آنرا رعایت می‌کنیم.
روحیه قدردانی از دیگران را در خود تقویت کرده و این فرهنگ را در سازمان گسترش می‌دهیم.
برای هم‌افزایی و بالابردن توانمندی‌های کارکنان، دانش، تجربه و توانمندی‌های خود را با سعه صدر در اختیار همکاران قرار می‌دهیم.