مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم: اثربخشی اجتماعی باید دغدغه جدی دانشگاهیان باشد

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم: اثربخشی اجتماعی باید دغدغه جدی دانشگاهیان باشد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه فنی و حرفه‌ای، دکتر کشمیری در این مراسم که به میزبانی دانشگاه فنی و حرفه ای برگزار شد اظهار داشت: درگذشته پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات از طرف صندوق نوآوری و شکوفایی به صندوق پژوهش و فناوری اختصاص‌یافته که باروی کار آمدن هیئت عامل جدید این رقم به ۳۴۰ میلیارد تومان افزایش‌یافته است و همچنین هزارمیلیارد تومان خط اعتباری برای تاسیس صندوق‌های نوآوری کوچک اختصاص‌یافته است.
وی بابیان اینکه بحث نوآوری، توسعه فناوری و کارآفرینی در وزارت علوم بحث جدی است و ما در سیاست‌های این وزارتخانه این برداشت را داریم که دیگر نمی‌توانیم بگوییم که باید دانشجو تربیت کنیم، اما نسبت به ادامه راه دانشجو مسئولیت نداریم، تصریح کرد: اگرچه وزارت علوم نسبت به ایجاد اشتغال وظیفه‌ای ندارد، اما به نظر من زمان این ادبیات گذشته است پس باید به‌طورجدی بار مسئولیت و دغدغه ادامه راه دانشجویان را داشته باشیم.
دکتر کشمیری با تاکید براینکه اثربخشی اجتماعی باید دغدغه جدی دانشگاهیان باشد، گفت: حوزه فناوری، ارتباط با صنعت، مهارت افزایی، تربیت و اخلاق و همچنین تزریق امید به دانشجویان از دغدغه‌های ما هستند.
مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، با بیان اینکه فارغ‌التحصیلان دانشگاه ام آی تی ۳۰ هزار کمپانی راه‌اندازی کرده‌اند و ۲۰۰ هزار میلیارد دلار گردش مالی استیناف شرکت‌های این دانشگاه بوده، تصریح کرد: این ادبیات یک دانشگاه کارآفرین است. معتقدم باید عناصر مکمل را فراهم کنیم و مسیر دانشگاه‌ها را در این حوزه اعتلا ببخشیم.
وی با تاکید بر اینکه باید به دانشگاه ارزش‌های افزوده جدی بدهیم، تصریح کرد: امروز تکلیف ما حضور جدی در موضوعات اجتماعی و گره‌گشایی از معضلات اجتماعی است و ورود به این حیطه نیز سازوکار خود را می‌طلبد که مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری همه از این منظر فعالیت می‌کنند.
دکتر کشمیری اظهار کرد: اگر بپذیریم که سرچشمه نوآوری دانشگاه است؛ بنابراین ریشه اصلی نوآوری این است که باید زیرساخت‌ها را در محیط دانشگاه فراهم کنیم. درهرحال بحث جدی آن است که دانشگاه‌ها به این فضا نگاه جدی داشته باشند و سرمایه‌های خود را بسیج کنند.
مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم به گلایه اعضای هیئت‌علمی نسبت به آئین‌نامه ارتقای اساتید اشاره کرد و گفت: اساتید نسبت به نقش چاپ مقالات آی اس آی در ارتقا گلایه دارند که بنده نیز معتقدم روح این بحث درست است بنابراین ما باید یک نگاه عمیق به ارتقای اعضای هیئت‌علمی داشته باشیم، اما اگر در این حوزه گناه اصلی بر گردن آئین‌نامه ارتقا است بخشی از آن نیز متوجه مسئولان دانشگاه و بخشی هم متوجه اعضای هیئت‌علمی است.
وی بیان کرد: اگر محور کار استادی پژوهش علمی است باید بگوییم که این استاد برای ارتقا باید مقاله آی اس آی چاپ کرده باشد، اما اگر استادی اثربخشی خود را در مسیر دیگری می‌بیند باید برای ارتقای او مثلاً به چاپ چهارمقاله آی اس آی اکتفا کنیم و این موضوع در اختیار هیئت ممیزه دانشگاه است، اما سوال این است که چه کسی گفته همه ما باید با استادی از دنیا برویم ما می‌توانیم از خیر استادی بگذریم و اثربخشی خود را در مسیر دیگری غیر از چاپ مقاله آی اس آی بالا ببریم.
دکتر کشمیری با اشاره به اینکه نگاه ما در مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری عمدتاً به دانشگاه‌های تحصیلات تکمیلی محور و پژوهش‌محور بوده و امروز به تجربه راه‌اندازی مراکز رشد در دانشگاه‌های مهارتی نیاز داریم، اظهار کرد: در جلسه‌ای که در صندوق نوآوری و شکوفایی با موضوع اختصاص تسهیلات اشتغال برگزار شد، بنده متوجه شدم که این تسهیلات فقط برای افراد دارای مدرک کارشناسی و بالاتر اختصاص‌یافته که بنده گفتم چرا باید دارندگان مدرک کاردانی را از دریافت این تسهیلات خط بزنیم درحالی‌که نیاز امروز کشور به اپراتور خوب و دارندگان مدرک کاردانی است.
مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم بابیان اینکه دانشگاه فنی و حرفه‌ای جایگاه بالایی در نظام آموزشی کشور دارد، تصریح کرد: امیدواریم که با راه‌اندازی مراکز رشد دانشگاه فنی و حرفه‌ای در حوزه کارآفرینی موفق عمل کند.
وی در ادامه افزود: رویکرد جدید ما در معاونت پژوهش و فناوری این است که غول مجوز برای فعالیت مراکز رشد را رها کنیم و اجازه دهیم این مراکز متناسب با ظرفیت‌ها و سیاست‌گذاری‌ها فعالیت کنند.
دکتر کشمیری با اشاره به صدور مجوز برای ۱۵ مرکز رشد دانشگاه فنی و حرفه‌ای تصریح کرد: اگر این مراکز دارای عملکرد موفقی باشند امیدواریم تا سال آینده برخلاف پیش‌بینی صورت گرفته تعداد مراکز جدید از ۲۲ مرکز فراتر برود.
وی با اشاره به اینکه فعالیت مراکز رشد حرفه‌ای است و این فعالیت‌ها مقتضیات خود را می‌طلبد؛ لذا باید متقضیات فعالیت در این حوزه را بشناسیم، اظهار کرد: اگر بخش خصوصی متوجه ضعف مراکز رشد شود بلافاصله ما را ترک خواهند کرد و مراکز رشد به یک مجموعه مرده تبدیل می‌شوند که در این رابطه مثال‌هایی وجود دارد به‌گونه‌ای که می‌گویند فلان پارک علم و فناوری شهر ارواح است. یکی از اهداف ما از بازرسی پشتیبانی از مراکز رشد فعال است.
دکتر ابراهیم صالحی عمران، رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور نیز در این مراسم گفت: راه‌اندازی مراکز رشد نیاز جدید آموزش عالی کشور است بااین‌وجود دانشگاه‌ها هر چه قدر می‌توانند باید خود را به فضای اقتصاد و تجارت نزدیک کنند.
وی بابیان اینکه امروز یکی از شاخص‌های توسعه در دنیا توجه به آموزش‌های فنی و حرفه‌ای است، ولی ما از این طیف خیلی عقب هستیم، اظهار کرد: امیدواریم که عقد تفاهم‌نامه راه‌اندازی مراکز رشد باعث شناخت هر چه بیشتر از دانشگاه فنی و حرفه‌ای شود.
وی بابیان اینکه معتقدم نباید مقالات آی اس آی ملاک ارتقای اعضای هیئت‌علمی دانشگاه فنی و حرفه‌ای باشد، چون این دانشگاه نیازی به مقاله آی اس آی ندارد، تصریح کرد: آئین‌نامه ارتقا و استخدام در دانشگاه فنی و حرفه‌ای باید تغییر کند و ما امیدواریم بتوانیم این آئین‌نامه را تغییر دهیم.
گفتنی است، در این مراسم لوگوی مرکز رشد دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور نیز شد.

لینک اصل خبر در سایت پارک علم و فناوری کردستان

  منبع خبر

  پارک علم و فناوری کردستان

  پارک علم و فناوری کردستان

  پارک علم و فناوری کردستان یک پارک علم و فناوری در شهر سنندج می باشد

   نظرات