جمعیت در معرض خطر آلزایمر شناسایی می‌شود

جمعیت در معرض خطر آلزایمر شناسایی می‌شود

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بررسی نسبت پپتیدها در پلاسمای انسانی یکی از نشانه های تشخیص اولیه بیماری آلزایمر است. بنابراین محققان به دنبال توسعه یک روش ویژه، اما نه بر اساس آنتی بادی برای تشخیص همزمان Aβ۴۰ و Aβ۴۲ در کاربردهای بالینی هستند.


در این راستا محققان دانشگاه صنعتی شریف با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری پژوهشی انجام دادند.


فروغ قاسمی مجری این طرح پژوهشی گفت: در این پژوهش یک حسگر آرایه ای رنگ سنجی مبتنی بر نانوذرات را با استفاده از نانوذرات طلا و نقره بدون برچسب برای تشخیص چشمی پپتیدهای موثر در تشخیص بیماری آلزایمر توسعه داده شد. رفتارهای تجمعی مختلف نانوذرات از طریق ترکیب آنها با این پپتیدها و سپس برهمکنش با یون مس منجر به تغییرات طیفی و رنگی نانوذرات می شود.


وی ادامه داد: تغییرات طیفی با استفاده روش بازشناسی الگو با الگوریتم نظارت شده به صورت کمی آنالیز شدند. حسگر آرایه ای پیشنهاد شده قادر به تشخیص پپتیدهای موثر در ایجاد بیماری آلزایمر در غلظت های مختلف (۵۰ تا ۵۰۰ نانومولار) و همچنین مخلوط آنها است. علاوه بر این، حسگر آرایه ای توانایی شناسایی پپتیدهای Aβ با ساختاری مشابه را در نمونه های پلاسمای انسانی دارد. فناوری حسگر آرایه ای توسعه یافته ممکن است راه را برای یک پلت فرم ارزان و سریع، در عین حال قوی جهت غربالگری پلاسمای انسانی برای تعیین جمعیت در معرض خطر برای بیماری آلزایمر مهیا سازد.


بر اساس این گزارش، بیماری الزایمر یکی از رایج ترین بیماری ها در نتیجه تحلیل سلول های عصبی مغزی است. کاهش تدریجی توانمندی های شناختی در حوزه های مختلف از قبیل حافظه، ‌تصمیم گیری، یادگیری و سرعت پردازش اطلاعات از علائم بارز این بیماری است. سلول های عصبی آسیب دیده به علت بیماری الزایمر قابل بازگشت نیستند. بنابراین ‌تشخیص به موقع بیماری، قبل از شروع علائم شدید‌ و استفاده از برخی روش های درمانی موجود، می تواند باعث تاخیر روند رشد بیماری شود.
پایان پیام/۲۵

لینک اصل خبر در سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  منبع خبر

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

   نظرات