ندای نیاز محیط‌زیست به زیست بوم فناوری و نوآوری

ندای نیاز محیط‌زیست به زیست بوم فناوری و نوآوری

علی‌محمد لطیفی، دبیر کارگروه محیط زیست ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

حفظ محیط زیست یک ضرورت در دنیا است. ایران نیز از این امر مستثنی نیست و به اقدامات مراقبتی برای حفظ این گنجینه ارزشمند نیاز دارد. گنجینه ای که اگر نباشد حیات بشر نیز به خطر می افتد.

بهره گیری از تکنولوژی های مدرن به ویژه زیست فناوری می تواند نقش تاثیرگذاری در حفظ محیط زیست داشته باشد. کارگروه محیط زیست ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز بر همین مبنا با سازمان حفاظت محیط زیست و متخصصان و صاحبان صنایع برای کنترل، پیشگیری و حذف آلودگی‌های محیط زیستی همکاری های تنگاتنگی دارد.

از جمله برنامه‌های این کارگروه سفر به استان ها و ارزیابی دقیق وضعیت و آمایش زیست محیطی، شناسایی و کمک به صنایع برای کاهش و یا پیشگیری از آلودگی‌ها است. این کار با هدف آشنایی کارشناسان کارگروه محیط زیست ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با مشکلات زیست محیطی استان ها انجام می شود.

با توجه به گسترش شهرنشینی و استفاده از منابع آلوده کننده محیط زیست، نیاز است که زیست بومی از شرکت های دانش بنیان در این حوزه شکل گیرد تا به کمک این زیست بوم، به نجات جان محیط زیست کمک کنیم. محیط زیستی که حیات ما به آن وابسته است.

لزوم مدیریت آلودگی‌های زیست محیطی از جمله پسماندهای شهری، صنعتی و عفونی بیمارستانی و کود و سموم شیمیایی کشاورزی، فلزات سنگین، ‌نیترات آب و مدیریت کانون‌های گردوغبار داخلی در حفاظت از محیط زیست نقش تاثیرگذاری دارد.

منبع:isti/ir

پایان پیام/۲۳

لینک اصل خبر در سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  منبع خبر

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

   نظرات