داستان یک شرکت دانشجویی

داستان یک شرکت دانشجویی

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سید حسن توسلی مدیر عامل این شرکت می‌گوید که رشته‌اش فیزیک گرایش اپتیک و لیزر است و کار در مراکز علمی و آزمایشگاه دانشگاه، وی را با تجهیزات مختلف مورد استفاده آشنا کرد.

مدیر عامل تکفام سازان طیف نور، ضمن اشاره به تجربیات دانشجویی اش گفت: آنچه توجه ما را به عنوان دانشجو جلب کرد این مسئله بود که چرا این دستگاه‌های ضروری باید با چنین قیمت گزافی از خارج از کشور وارد شود، برخی از این دستگاه‌ها در صورت نیاز به تعمیر و تعویض قطعه با مشکل رو به رو می‌شدند و به دلیل عدم دسترسی به خدمات پس از فروش با کیفیت، روند تحقیق و پژوهش در دانشگاه اغلب با بحران و وقفه قابل توجه مواجه می شد. بر این اساس با برخی از دوستان طرح ساخت یکی از دستگاه‌ها به نام «میکروسکوپ رامان» را برنامه‌ریزی کردیم.

وی افزود: این دستگاه برای آنالیز انواع مواد به صورت مولکولی کاربرد دارد و در آزمایشگاه‌ها مورد استفاده قرار می گیرد، قیمت نمونه خارجی ممکن است تا ۴ میلیارد تومان نیز برسد، در حال که ما نمونه داخلی را با یک چهارم این قیمت تولید کرده ایم که البته در صورت درخواست مدل های ساده تر این قیمت کمتر نیز می شود.

مراکز تحقیقات زمین شناسی از جمله مشتریان عمده این دستگاه هستند. توسلی می گوید که بخش عمده ای از فروش آنها در دوره های قبل در حاشیه نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی محقق شده است و امیدوار است که در دوره جدید این نمایشگاه نیز این میزان فروش تکرار شود. مدیر عامل این شرکت اظهار کرد: تقریباً تمام همکاران علمی ما دانشجوی مقاطع تحصیلی ارشد و دکتری هستند و پایان نامه خود را در زمینه های مرتبط با کار و دستگاه‌های شرکت نوشته اند.

عمده فعالیت های شرکت تکفام سازان طیف نور شامل طراحی و ساخت دستگاه های آزمایشگاهی طیف سنجی و طراحی و ساخت سیستم های اپتیکی است. مدیر عامل این شرکت معتقد است جمع کاملاً دانشجوی این شرکت با اتکال به لطف خداوند متعال در کنار کوشش و تلاش بسیار توانست یک ایده ساده در محیط دانشجویی را تبدیل به شرکتی بالنده و معتبر نماید که محصولات آن در بسیاری از مراکز دانشگاهی خریدار دارد .

هفتمین دوره نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت از ۲۶ تا ۲۹ آذرماه در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت نمایشگاه به نشانی www.iranlabexpo.ir مراجعه و یا با شماره ۰۲۱۸۳۵۳۳۵۵۵ تماس حاصل کنند .

پایان پیام/۳۳

لینک اصل خبر در سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  منبع خبر

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

   نظرات