پهنه‌های شهری میزبان کارخانه‌های نوآوری می‌شوند

پهنه‌های شهری میزبان کارخانه‌های نوآوری می‌شوند

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ، « کارخانه نوآوری آزادی » صبح امروز و با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی به طور رسمی افتتاح شد. با افتتاح رسمی این کارخانه، پهنه‌ای فرسوده و زنگار گرفته که سال‌ها در دل پایتخت بدون استفاده باقی مانده بود، حالا به زیست‌بومی برای شکوفا شدن ایده‌های خلاقانه و نوآورانه جوان‌های استارتاپی بدل شده است.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در مراسم افتتاح رسمی کارخانه نوآوری آزادی با بین این‌که این کارخانه ایران را یکی از کشورهای پیشرو در تبدیل پهنه های صنعتی فرسوده به محل ای برای نوآوری و خلاقیت بدل کرده است، افزود: این پروژه ملی به عنوان نمونه ای موفق از همکاری دولت و بخش خصوصی و سرمایه گذاری روی ایده های نوآورانه و تبدیل آن ها به کسب و کارهای نوآورانه ،ایران را به عنوان یکی از قطب‌های تولید فناوری و نوآوری منطقه معرفی کرده است.

خلق تحولی تازه با رونق زیست‌بوم نوآوری و کارآفرینی

ستاری، با اشاره به این‌که پهنه‌های شهری مانند کارخانه‌های نوآوری، بستر بروز خلاقیت‌های نیروی انسانی است، عنوان کرد: نیروی انسانی ما را پارک‌های فناوری، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها تامین می کنند. ۱۸۰ شتابدهنده و مرکز نوآوری با بیش از ۵۰۰هزار مترمربع فضا زمینه ساز ۶هزار استارتاپ جدید شده‌اند و ۸ کارخانه نوآوری در نقاط مختلف کشور نیز به رونق زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری کمک می‌کند.

وی از فعالیت ۴۵۵۶ شرکت دانش بنیان و ۶هزار استارتاپ در اقتصاد کشور با کمک بخش‌های مختلف این زیست‌بوم گفت و ادامه داد: این کسب‌وکارها، علاوه بر این‌که ۹۰ هزار میلیارد تومان درآمد داشته‌اند، برای ۳۰۰هزار نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده اند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری صنعت دارویی کشور را نمونه موفقی از توسعه زیست‌‌بوم نوآوری دانست و گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان دارویی، محصولات خود را با ارزش افزوده بالا به جهان عرضه می‌کنند و حرف‌های جدی برای گفتن دارند. این بخش اکنون به بستری برای جذب و ماندگاری نخبگان جوان و دانش‌آموختگان برتر حوزه فناوری‌ای زیستی و دارو بدل شده است.

شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها انگیزه‌بخش نخبگان برای بازگشت شده‌اند

رییس بنیاد ملی نخبگان، جذب نیروی انسانی تحصیل‌کرده در دانشگاه‌های برتر دنیا را یکی از ویژگی‌های فعالیت کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها عنوان کرد و گفت: ‌ کسانی که در استارتاپ های موفق جهانی کار کرده اند در فرآیند راه اندازی استارتاپ‌های جدید و رونق گرفتنشان جوانان را یاری می‌کنند. بیش ۱۴۰۰ نفر از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا به کشور بازگشته و ۹۳ استارتاپ جدید و موفق به راه‌انداخته‌اند.

ستاری با بیان این‌که سازوکار تامین مالی کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارتاپی، وام نیست، افزود:صندوق‌های سرمایه گذاری جسورانه از نوآوری ها و ایده های خلاقانه حمایت می‌کنند. فرهنگ حمایت از کار و کارآفرین که سالیان سال در کشور ریشه داشته و به واسطه فرهنگ اقتصاد نفتی به دست فراموشی سپرده شده است اکنون به کمک بیش از ۱۵ صندوق سرمایه گذاری جسورانه، با سروشکلی تازه  و منطبق با ویژگی کسب و کارهای نوین احیا شده است.

۸ کارخانه نوآوری در کشور به‌راه می‌افتد

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، فعالیت کارخانه نوآوری آزادی را گام نخست در توسعه زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری با استفاده  بهینه از پهنه‌های متروک شهری دانست و گفت: علاوه بر کارخانه نوآوری آزادی، یک کارخانه دیگر نیز در شرق پایتخت در آستانه راه‌اندازی و تکمیل است. همچنین ۸ نقطه مناسب از پهنه‌های شهری در کشور شناسایی شده است و به زودی محلی برای رونق ایده‌های نوآورانه بر بستر کارخانه نوآوری بدل می‌شود.

رییس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش‌بنیان افزود: ۸کارخانه  نوآوری به زودی در شهرهایی چون یزد، شیراز و دیگر شهر های بزرگ افتتاح می‌شود که در تمامی این پروژه ها، دولت نقش تسهیلگر را ایفا می کند و نقش آفرین اصلی، بخش خصوصی است.

پهنه‌های شهری میزبان نوآوری‌ها می‌شود

معاون علمی  و فناوری رییس جمهوری پهنه های شهری را فرصتی برای سوق دادن جامعه به سمت و سوی نوآوری و کارآفرینی دانست و گفت: پهنه های قدیمی داخل شهر، فرصتی بسیار مناسب برای کسب‌وکارهای نوپا و تحول فرهنگ شهری به دست استارتاپ‌ها است. با تغییر کاربری و تبدیل شدن این پهنه‌ها به محلی برای شکوفایی نوآوری، ضمن ارتقای آگاهی و فرهنگ حل مسائل جامعه از نوآوری، استارتاپ ها به حل مهم‌ترین مسائل شهری کمک می کنند.

رییس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد :با حضور این پهنه ها در فضای شهری موجب تحول می شود و وقتی چند جوان خلاق با کوله های سرشار از ایده های نوآورانه شان مشتاقانه پای به چنین فضاهایی می گذارند، فضا  حال و هوا را هم متحول می کنند.

ستاری در پایان تاکید کرد:تا سال ۱۴۰۰ ، بیش از ۱۰هزار استارتاپ جدید، بیش از یک میلیون متر مربع فضای تازه برای کسب‌کارهای نوپا و همچنین بیش از ۳۰۰ شتابدهنده زمینه‌ساز رونق هرچه بیش‌تر اقتصاد دانش‌بنیان می‌شوند.

کارخانه نوآوری آزادی، با ۱۰ سوله به مساحت ۱۰هزار مترمربع و ۴هزار و پانصد متر ساختمان اداری، به بستری برای ایده‌های نوآورانه بدل شده است.  ایجاد اشتغال ۳هزار و ۵۰ نفر و سرمایه گذاری بخش خصوصی از ثمرات راه اندازی کارخانه نوآوری آزادی است.

پایان پیام/۲۴


اخبار مرتبط:

* رییس‌جمهوری: افتتاح کارخانه نوآوری آزادی کار عظیم و بزرگی است

* روحانی: با افتتاح کارخانه نوآوری آزادی وارد فاز جدیدی از فعالیت‌ها شدیم

* کارخانه نوآوری آزادی به عنوان اولین شعبه پارک فناوری پردیس با حضور روحانی افتتاح شد


لینک اصل خبر در سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  منبع خبر

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

   نظرات