چین روابط فناورانه با ایران را تقویت می‌کند

چین روابط فناورانه با ایران را تقویت می‌کند

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، «وانگ جی گانگ» وزیر علوم و فنون جمهوری خلق چین در پکن روز پنجشنبه در دیدار با معاون علمی و فناوری رییس‍جمهوری کشورمان، با اشاره به بازدید قبلی معاون علمی رییس جمهوری از چین، درباره توسعه همکاری های علمی و فناورانه دو کشور گفت و ادامه داد: در این سفر همکاری‌های قبلی تقویت و افزایش خواهد یافت و تفاهم‌نامه‌ای نیز امضا خواهد شد که نشان دهنده افزایش سطح همکاری ها میان دو کشور است.

«وانگ جی گانگ» ادامه داد: ما می توانیم مدل همکاری های دو کشور را آنچنان توسعه دهیم که الگویی برای همکاری با سایر کشورها در حوزه علم و فناوری باشد.

وی با اشاره به اهمیت طرح یک کمربند - یک جاده برای دو کشور چین و ایران افزود: در قالب این طرح، تمام توان خود را برای تقویت همکاری های علمی و دانشگاهی بکار خواهیم گرفت.

ایران آماده توسعه تعامل‌ها با محوریت شرکت‌های دانش‌بنیان است


سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به تحصیل پنج میلیون دانشجو و ۲۰۰ هزار دکترا در ایران گفت: اقتصاد نو آور و دانش بنیان در دستور کار دولت جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است.

ستاری با بیان اینکه ایران سومین تولید کننده گاز دنیا است و بزرگترین ذخیره نفت و گاز جهان را دارد افزود: اقتصاد ایران در حال تاثیر از جوانان علاقه مند به استارتاپ ها است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از چین به عنوان قدرت نخست دنیا یاد کرد و گفت: رشد علمی چین به گونه ای است که تا چند سال دیگر آمریکا را پشت سر می گذارد.

رییس بنیاد ملی نخبگان همچنین بیان کرد: وظیفه دولت ها ایجاد پل های ارتباطی میان شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها و مراکز علمی و آموزشی است. در مورد پارک های فناوری هم مانند گذشته آماده همکاری هستیم.

توافقنامه همکاری میان چین و ایران امضاء شد

در پایان این همایش یک توافقنامه همکاری میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اسلامی ایران و وزارت علوم و فناوری چین به امضا رسید.

هیات علمی، فناوری و دانش‌بنیان به ریاست سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به چین سفر کرده است. مدیران ۷۰ شرکت دانش بنیان، فناور و خلاق او را در این سفر همراهی می‌کنند. کمک به توسعه صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان، فناور و خلاق ایران به چین و ایجاد زمینه تبادل فناوری در سطح بنگاه‌های دو طرف از اهداف این سفر است.

در این معاون علمی و فناوری رییس جمهوری روز گذشته در مراسم افتتاح "نمایشگاه فناوری های پیشرفته چین" سخنرانی کرد و از ظرفیت های علمی و فناورانه ایران سخن گفت و به توانمندی شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها در حرکت به سوی اقتصاد دانش بنیان اشاره کرد. ستاری همچنین از این نمایشگاه بازدید کرد. پاویون جمهوری اسلامی ایران نیز برای پنجمین سال متوالی در این نمایشگاه برپاست و ۱۰ شرکت دانش بنیان محصولات خود را در آن به نمایش گذاشته اند.

همچنین شرکت در نشست تجاری و فناوری در شهر «شنژن»، دیگر برنامه این سفر بود. که با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ۷ تفاهم نامه همکاری میان شرکت های دانش بنیان و طرفین چینی منعقد شد.

پایان پیام/


اخبار مرتبط:

* روز دوم سفر معاون علمی رییس جمهوری به چین

* نمایشگاه شنجن فرصت بزرگی برای بازاریابی شرکت های ایرانی است

* چین و ایران فرصت های زیادی را در اختیار یکدیگر قرار داده اند


لینک اصل خبر در سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  منبع خبر

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

   نظرات