نیاز صنایع به ابزار دقیق با تولیدات داخلی تامین می‌شود

نیاز صنایع به ابزار دقیق با تولیدات داخلی تامین می‌شود

این ابزارها را همچنین می‌توان از نظر معیاری که این ابزار بایستی عملیاتی بر روی آن انجام دهد دسته‌بندی کرد.

به طور مثال بخش‌های ابزار دقیق مربوط به دما مانند کنترل‌کننده دما، ترانسمیتر دما و ترمومتر یا نمایشگر دما را شامل می‌شود؛ یا برای اندازه‌گیری و کنترل دقیق فشار از فلومتر یا سنجش جریان سیالات و انتقال مقادیر فلو یا کنترل فلو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اکنون به مدد تلاش متخصصان کشورمان یک شرکت دانش محصولات متنوعی در حوزه‌های ابزار دقیق تولید و روانه بازار می‌کند.

محمد ابراهیم سقزچی مدیرعامل شرکت‌ دانش‌بنیان «طیف پردازان سپهر» درباره محصولات تولیدی این شرکت می گوید: عمده فعالیت و محصولات این شرکت در حوزه ابزاردقیق و لیزر است که این تولیدات شامل: دوربین حرارتی، دوربین دید در شب، دوربین‌های هوشمند پلاک خوان، دستگاه کنترل تردد هوشمند، ضخامت‌سنج‌های لیزری، فاصله ‌سنج‌های لیزری، مسیریاب‌های هوشمند، پهپاد الکترونیکی اتوپایلوت‌ و اسکنرهای حرارتی می شود.

سقزچی می‌گوید: محصولات شرکت دارای تاییدیه‌های معتبر بین‌المللی است و از نظر کیفیت با تولیدات شرکت‌های بزرگی مانند زیمنس ( Siemens )، سی لند ( Sealand ) و ری تک ( Iraytek ) برابری می‌کند.

وی در پاسخ به این سوال که چند درصد از قطعات محصول نهایی ساخت ایران و یا وارداتی است گفت:‌ بسیاری از محصولات با استفاده توان بومی طراحی و ساخته می شود تنها در تعداد معدودی از قطعات به دلیل این که شرکت‌های داخلی توان تولید آن را ندارند به ناچار از دیگر کشورها وارد ایران شده که عمدتا نیز از ۲ کشور آلمان و ژاپن این قطعات وارد می شود.

وی درباره این که چرا این محصولات تاکنون به خارج از کشور صادر نشده است گفت: بازار داخلی ظرفیت بسیار بالایی دارد و هنوز به طور کامل پوشش داده نشده است و همین موضوع باعث شده تاکنون برنامه‌ای برای صادرات در شرکت تدوین نشود و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا سال ۱۴۰۰ عمده برنامه‌های تولیدی شرکت در حوزه داخل متمرکز خواهد بود.

مدیرعامل شرکت‌ دانش بیان " طیف پردازان سپهر" در پاسخ به این که چه صنایع و یا مراکزی مشتری محصولات شرکتش هستند گفت: دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه علم صنعت، دانشگاه مالک اشتر، صنایع دفاعی کشور، کارخانه‌های تولید فولاد، کارخانه‌های ریخته‌گری و قطعه‌سازی، نیروگاه‌ها، صنایع پتروشیمی، کارخانه‌های سیمان، کارخانه‌های تولید شیشه و سرامیک از محصولات این شرکت استفاده می کنند.

سقزچی از توان رقابتی شرکت تحت مدیریت خود می‌گوید: عموم مشتریان محصولات شرکت طیف پردازان سپهر سابقه استفاده از نمونه مشابه محصولات خارجی را داشتند که این موضوع برای بهبود سطح کیفیت و استاندارد به ما بسیار کمک کرد که بتوانیم با بالا بردن سطح کیفیت محصولات خود پا به پای شرکت ها و برندهای مطرح دنیا جلو برویم و این موضوع طی چند سال گذشته با خرید و استفاده از محصولات این شرکت توسط شرکت‌ها و مراکز معتبر علمی کشور ثابت شده است.

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

لینک اصل خبر در سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  منبع خبر

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

   نظرات