فرافکنی؛ پاشنه‌‎آشیل مغالطه در موضوع مهاجرت نخبگانی/اظهاراتی که موجود نیست

فرافکنی؛ پاشنه‌‎آشیل مغالطه در موضوع مهاجرت نخبگانی/اظهاراتی که موجود نیست

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ یکی از موضوعات مهم در حوزه انتشار اخبار مرتبط با مهاجرت نخبگان، استفاده از نام برخی چهره‌های علمی یا سیاسی و استنادهای بی پایه و بی‌اساس به موضع‌گیری‌های آنان است.

به عنوان نمونه در یکی از ادعاهای مطرح‌شده، عنوان می‌شود: حمید گورابی؛ رئیس پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی نیز هشدار داد که دانشمندان رشته سلول‌های بنیادین ایران هرروز بیشتر از گذشته جذب دیگر نقاط جهان می‌شوند.

این نقل‌قول در شرایطی مطرح می‌شود که به‌طور مشخص در جستجوها یافت نشده است.

علاوه بر آن باید یادآوری کرد که دکتر حمید گورابی؛ رئیس پیشین پژوهشکده/ پژوهشگاه رویان با توجه به پیشرفت‌های صورت گرفته در این حوزه در کشور و عدم تامین منابع کافی برای گسترش فعالیت پژوهشگران حوزه سلول‌های بنیادین، اعلام کرد که هم‌زمان با گسترش سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در کشورهای دیگر ازجمله کشورهای حوزه خلیج‌فارس، دانشجویان تحصیلات‌تکمیلی برای تکمیل تحقیقات و پژوهش‌های خود به کشورهای دیگر مهاجرت می‌کنند.

در یکی دیگر از این ادعاها، مطرح شده: پروفسور عباس میلانی؛ مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا می‌گوید: فرار مغز‌ها در چند سال اخیر ۳۰۰ برابر جنگ ایران و عراق به اقتصاد ایران صدمه زده است.

حال باید دانست حتی با پیش‌فرض غلط، اگر مهاجرت را به ‎‌ طور کامل خسارت محسوب کنیم؛ خسارت ناشی از خروج نخبگان با فرض همه داده‌های نادرست متن اعم از داده غلط خروج سالانه مهاجران نخبه (۱۸۰ هزار در هر سال!) و تخمین غلط هزینه کرد دولت برای هر کدام از نخبگان خارج شده (۱ میلیون دلار برای هر نفر!) و محاسبه آن  طی ۴۰ سال، بازهم عدد محاسبه شده، حتی ۱۰  برابر خسارت ناشی از جنگ ایران و عراق نخواهد شد.

پر واضح است که مهاجرت نخبگان و تحصیل‌کردگان همواره خسارت محسوب نمی‌شود، و در بسیاری موارد نیروی انسانی مهاجر یک کشور فواید و خدمات زیادی برای آن کشور ایجاد می‌کنند.

این فواید در بازگشت دائم یا موقت آن‌ها به کشور، ایجاد شبکه‌های انسانی، انتقال دانش و فناوری، سرمایه‌گذاری و ارسال وجوه و غیره برای کشور مبدا کسب می‌شود. از سوی دیگر، دکتر عباس میلانی مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا نیست.

عباس میلانی در مصاحبه صورت گرفته در سال ۲۰۱۰ به نقل از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ایران، گفته است: «طبق اعلام این کمیسیون هزینه خروج نخبگان از هزینه ۸ سال جنگ تحمیلی بسیار بیشتر است»؛ بنابراین منبع اصلی این مطلب اظهارات اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی است که به طور دقیق چنین ادعایی منتسب به آنان یافت نشده اگرچه در مصاحبه‌های دیگر مسئولان به ارقام مختلفی به عنوان خسارت سالانه مهاجرت نخبگان از کشور مطرح شده است.

لینک اصل خبر در سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  منبع خبر

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

   نظرات