معضل آب از اصلی‌ترین مسائل منطقه

معضل آب از اصلی‌ترین مسائل منطقه

آمادگی ایران در تبادل دانش بخش آب بین کشورهای منطقه

به‌گزارش واتک و نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) ، اسحاق جهانگیری در دیدار با وزرا و مقامات عالی رتبه کشورهای عضو شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی برای همکاری با کشورهای منطقه وجود ندارد و معتقدیم که مهمترین هدف و رسالت این گونه اجلاس‌ها و توافقات منطقه‌ای فراهم کردن زمینه برای اجرای طرح‌هایی به نفع ملت‌های منطقه است.

جهانگیری

وی با بیان اینکه موضوع مورد بحث اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب یکی از اصلی‌ترین مسایل منطقه است، تصریح کرد: آب در گذشته محور اصلی تمدن شکل گرفته توسط بشریت در کل دنیا بوده و تمام تمدن هایی که در مناطق مختلف خاورمیانه شکل گرفته نیز با محوریت آب ایجاد شده است.
معاون اول رییس جمهوری افزود: امروز یکی از منازعات مهمی که در بین اقوام در مناطق مختلف و نیز در سطح ملی و منطقهای شکل گرفته پیرامون مسئله آب است.

تعامل و گفت وگو مهمترین راهکار برای حل منازعات منطقه‌ای و بین‌المللی است

جهانگیری با تاکید بر این که یکی از مهمترین و دقیق‌ترین راهکارها برای حل منازعات منطقه ای و بین المللی تعامل و گفت وگو است، خاطرنشان کرد: مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری و دیگر مراکز از این دست می تواند بر اساس پیش بینی هایی که نسبت به این منازعات دارد راهکارهای مناسبی پیدا کند.
وی تصریح کرد: کشورهای ما عمدتاً در مناطق خشک و نیمه خشک هستند و ما با مسایلی نظیر خشکسالی و مخاطرات زیست محیطی روبرو هستیم. علاوه بر این مشکل دخالت هایی در این منطقه اتفاق افتاده که مسئله آب را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است.
معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: جنگ‌هایی که در دهه اخیر در این منطقه رخ داده و گروه‌های تروریستی که درگیری‌هایی را در کشورهای مختلف ایجاد کرده‌اند، به زیرساخت‌ها و تاسیسات کشورهای منطقه آسیب‌های زیادی وارد کرده‌اند و این تغییرات چه آنهایی که در اثر دخالت انسان مانند جنگ و یا اجرای پروژه های غیرعلمی بوده و چه آنهایی که در اثر مسایل اقلیمی نظیر پدیده ریزگردها ایجاد شده، محیط زیست کشورهای منطقه نظیر ایران، عراق و سوریه را تحت تاثیر قرار داده اند.

جهانگیری اضافه کرد: دولت ایران با آگاهی نسبت به این مسئله که آب یکی از اصلی ترین موضوعات کشور است و در آینده نیز از مهمترین مسایل ایران و منطقه خواهد بود، اقدامات مهمی را در بخش آب به انجام رسانده است که در اثر همین اقدامات به توانمندی های خوبی از نظر فنی، مهندسی و علمی دست یافته است.
وی ساخت سازه‌های مهم برای آب، احداث سدهای بزرگ، ایجاد شبکه‌های آبرسانی و تاسیسات آب شرب و فاضلاب را از جمله اقدامات اجرایی دولت در اکثر شهرها و روستاهای ایرانی برشمرد و گفت: دولت فعلی ایران که بیش از ۶ سال از عمر آن می‌گذرد، در نخستین مصوبه خود به مسایل زیست محیطی و آب توجه کرد و مصوبه‌ای را برای احیاء دریاچه ارومیه به تصویب رساند چرا که این دریاچه تاثیر تعیین کننده‌ای بر زندگی میلیون‌ها انسان در شمال غرب ایران دارد.
معاون اول رییس جمهوری افزود: با این که در ابتدای کار بسیاری از مردم نگران بودند که آیا دریاچه ارومیه قابل احیا است یا خیر، امروز با تلاش های متخصصان و مدیران ذیربط وضعیت دریاچه نسبت به سال های گذشته بهبود یافته و امید فراوانی در مسوولان برای احیا کامل آن ایجاد شده است.
جهانگیری با اشاره به تشکیل کارگروه سازگاری با کم آبی به عنوان دیگر مصوبه دولت تصریح کرد: با تصویب این کارگروه موضوع کم آبی برای ایران به یک موضوع جدی تبدیل شد تا برنامه ای متناسب با کم آبی برای مدیریت منابع آب تدوین شود.
وی مدیریت مصرف منابع آب را از اصلی ترین وظایف کارگروه سازگاری با کم آبی برشمرد و اظهار داشت: انتخاب بهترین روش‌ها و فناوری‌ها که بر اساس آن با مصرف کمتر آب بازدهی بیشتری در مصارف مختلف کشاورزی، صنعت و حتی شرب ایجاد شود از جمله موضوعات در دستور کار این کارگروه است.

صددرصد جمعیت شهری و ۷۶ درصد جمعیت روستایی ایران از شبکه آب سالم برخوردار هستند

جهانگیری ادامه داد: ترویج فرهنگ مصرف صحیح آب در میان مردم از دیگر وظایف کارگروه ملی سازگاری با کم آبی است و هدف این است که همه مردم قدر منابع آب که نعمت خدادادی است را بهتر بدانند و استفاده صحیحی از آن داشته باشند.
معاون اول رییس جمهوری با اشاره به اقدامات دولت در بخش آب شهری و روستایی گفت: در بخش آب شهری کارهای مهمی انجام شده به گونه ای که صد در صد جمعیت شهری ایران و ۷۶ درصد جمعیت روستایی از شبکه آب مطمئن، بهداشتی و سالم برخوردار هستند.
جهانگیری اظهار داشت: انتظار ما از سازمان‌های بین المللی و سازمان‌های فعال در حوزه آب این است که حمایت‌ها و پشتیبانی‌های خود را از اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری افزایش دهند تا طرح‌ها و پروژه‌های تصویب شده در این اجلاس به نحو مطلوب اجرا شود.
رضا اردکانیان وزیر نیرو هم در این مراسم با اشاره به این که ۱۶ کشور در سطوح مختلف در دهمین اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری در ایران حضور یافته اند، گفت: علاوه بر این کشورها تعدادی از نهادهای بین المللی، آژانس های سازمان ملل و سازمان های کمک دهنده و فعال در زمینه آب نیز در این اجلاس حضور دارند.
وی بهبود کیفیت آب در منطقه، استفاده از تکنولوژی های جدید برای آب و فاضلاب و موضوع افزایش آگاهی های عمومی در ارتباط با سیل و خشکسالی را از جمله محورهای این اجلاس برشمرد و گفت: تغییرات اقلیمی و بهبود توانایی های دست اندرکاران موضوع آب شهری از موضوعاتی بود که مورد بررسی قرار گرفت.
در ادامه این دیدارها وزیر آب و انرژی تاجیکستان و نماینده مدیرکل یونسکو هم هر کدام در سخنانی ضمن قدردانی از میزبانی ایران برای دهمین اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری، به بیان نظرات و دیدگاه های خود در خصوص اهمیت مدیریت منابع آب و اهمیت توسعه همکاری های عضو شورای حکام مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری پرداختند.

دهمین اجلاس شورای حکام مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری به ریاست وزیر نیروی کشورمان با حضور عثمانعلی عثمان زاده وزیر انرژی و ذخایر آبی تاجیکستان، حسین عرنوس وزیر منابع آبی جمهوری عربی سوریه و معاونان و مقام های مسئول بخش آب ۱۳ کشور منطقه اکنون در سالن اجلاس سران برگزار شد.
جمهوری اسلامی ایران مبتکر اصلی برگزاری این اجلاس بوده است

لینک اصل خبر در سایت واتک

    منبع خبر

    واتک

    واتک

    شتابدهنده تخصصی حوزه تکنولوژی آب

    نظرات