۱۰ محصول فناورانه ایران‌ساخت رونمایی شد/ستاری: اعتماد و هم‌دلی بزرگترین سرمایه «زیست بوم نوآوری» است

حضور بیش از ۳۵۰ شرکت دانش بنیان که برای عرضه محصولات دانش‌بنیان خود به نمایشگاه بین‌المللی آمده‌اند، از رونق تولیداین محصولات خبر می‌دهد و با وجود هوای سرد، بازار ایران‌ساخت را گرم کرده است. نمایشگاهی که در آن توانمندی های جوانان در ساخت تجهیزات پیشرفته نمایش داده شد.

سورنا ستاری در این نمایشگاه از حرکت بزرگ شکل گرفته در راستای تغییر اقتصاد نفتی سخن گفت و بیان کرد: زیست بوم نوآوری و فناوری در کشور شکل گرفته است و بازیگران متفاوتی در آن نقش آفرینی می کنند. بیش از ۶ هزار استارتاپ، بیش از ۴ هزار و ۶۰۰ شرکت دانش بنیان اکنون بخشی از این نقش آفرینان هستند.

ستاری ادامه داد: حوزه آموزش باید نسلی را برای حل مشکلات مردم تربیت کند. در حال حاضر بیشتر از هر زمانی روی آموزش سرمایه گذاری کرده ایم. خوشبختانه جهت گیری دانشگاه ها به خوبی در این حوزه تغییر کرده و برخی تابوها شکسته شده است. تغییر یک زیست بوم اتفاق سختی است اما در کشور ما شروع شده است و اساتید دانشگاهی نیز بخشی از این حرکت هستند.

«معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در آیین افتتاح هفتمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت»

رییس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش‌بنیان، پژوهش را حاصل فعالیت بخش خصوصی دانست و افزود: دولت در این حوزه تنها باید زیرساخت ها را مهیا کند و بخش خصوصی وارد عمل شود.

رییس بنیاد ملی نخبگان به ارائه مدل های موفق برای تحقق زیست بوم نوآوری اشاره کرد و گفت: این نمایشگاه نمونه ای موفق از این مدل ها است. اکنون شاهد ارائه دستگاه ها و تجهیزاتی پیشرفته در آن هستیم که برخی قیمت بالای ۱۰ میلیارد تومان دارند. اگر به ۶ سال پیش بازگردیم شاید این اقدام نشدنی بود. اما نسلی از کارآفرینان و جوانان خلاق در کشور و در این زیست توانمندی های خود را اثبات کردند.

بر اساس این گزارش، در این دوره از نمایشگاه ۳۵۰ شرکت دانش‌بنیان محصولات خود را عرضه می‌کنند. بیش از ۹ هزار مدل محصول دانش‌بنیان در هفتمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت ارائه می‌شود. این نمایشگاه پیرامون ۱۳ موضوع نفت و پتروشیمی، برق، الکترونیک و نرم‌افزار، عمران و ساختمان، مکانیک، شیمی و متالوژی، کشاورزی و محیط‌زیست، فیزیک پایه، تجهیزات عمومی آزمایشگاهی، مواد آزمایشگاهی، مهندسی پزشکی و زیست مواد، تجهیزات تست و آزمون صنعتی و خدمات کالیبراسیون است.

همچنین ۱۰ محصول فناورانه که با حمایت معاونت علمی و فناوری طراحی و ساخته شده اند در نمایشگاه با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و وزیر علوم و تحقیقات رونمایی شد.

«معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری و وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در حال رونمایی از ۱۰ محصول فناورانه ایران‌ساخت»

تعدادی از این محصولات دانش‌بنیان که برای نخستین بار در کشور تولید می‌شود، مهرماه امسال نمایشگاه شرکت‌های دانش‌بنیان و فناوری‌های برتر (ایران ساخت) در حسینیه امام خمینی (ره) به نمایش در آمدند و توسط مقام معظم رهبری بازدید شدند.

میکروسکوپ الکترونی عبوری با قابلیت بزرگ‌نمایی تا ۱میلیون برابر، شبیه ساز پل فرماندهی کشتی، چاپگر سه بعدی زیستی (بایوپرینتر)، شبیه‌ساز ماهواره‌های مکعبی و تشخیص مارجین سرطانی از محصولاتی بود که در این نمایشگاه رونمایی شد.

«افتتاحیه هفتمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت»

در ادامه همچنین دستگاه میکروسکوپ الکترونی روبشی برای استفاده در کارکردهای آموزشی، میکروسکوپ طیف سنجی جذبی-عبوری به منظور آنالیز دقیق مواد و همچنین میکرومانیپولاتور ابزاری که برای انجام عملیاتهای تزریق یا مونتاژ فوق دقیق روی نمونه های بسیار کوچک زیرمیکروسکوپ کابرد دارد، دستگاه اندازه‌گیری سطح ویژه و توزیع حفرات با روش پیشرفته، از دیگر تجهیزاتی بود که رونمایی شد.

در پایان معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به همراه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با حضور در سالن خلیج فارس از دستاوردهای ایران ساخت شرکت های فناور حاضر در این سالن بازدید کردند.

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/۲۵

لینک اصل خبر در سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  منبع خبر

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

   نظرات