صنعت نفت با نوآوری شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها روزآمد می‌شود

صنعت نفت با نوآوری شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها روزآمد می‌شود

ستاری بر ایجاد زمینه مناسب برای ورود نوآوری کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها به صنایع گوناگون  نفت صنعتی است که هر روز با سیستم و فناوری‌های نو باید تجهیز شود، بنابراین رویه جدیدی که هم‌اکنون در پژوهش نفت انجام می‌شود برای توسعه و ارتقای فناوری در این صنعت راهگشاست.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری از پژوهشگاه صنعت نفت به‌عنوان بستری مناسب برای ارتقا و توسعه فناوری در این صنعت یاد کرد و گفت: شرکت‌هایی که از بستر پژوهشگاه بیرون می‌آیند می‌توانند درآمد قابل توجهی را به صنعت نفت تزریق کنند.

وی از پژوهشگاه صنعت نفت به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین پژوهشگاه‌های کشور یاد کرد و افزود: پژوهشگاه صنعت نفت جایی است که باید میزبان نوآوری‌ها و خلاقیت‌های دانشگاهیان باشد. باید درهای این پژوهشگاه‌ها به روی جوانان خلاق و دانش‌آموخته گشوده باشد تا به آسانی بتوانند از امکاناتی که پژوهشگاه برای آنان فراهم کرده است، برای تبدیل ایده‌هایشان به کسب و کار استفاده کنند.

وی با بیان این‌که دولت آماده و همراه برای ایجاد زیرساخت‌های رونق چنین زیست‌بومی است ، افزود: دولت در زمینه ایجاد زیرساخت‌های پژوهش، سرمایه‌گذاری‌های بزرگی صورت داده و وقت آن رسیده است تا با نگرش و رویکردی تازه به پژوهش،  بر بستر فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان، تحولاتی جدی رقم بخورد.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری حوزه نفت  را برخوردار از بازاری بزرگ دانست و گفت: این بازار جای توسعه بسیار دارد و جوانان با فعالیت‌های خود می‌توانند فروش چند صد میلیاردی داشته باشند. این بازار باید در اختیار کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها که در رفع نیازهای فناورانه توانمند هستند قرار بگیرد.

ستاری ادامه داد: امیدواریم به سمتی حرکت کنیم که بتوان با بهره‌مندی از فناوری‌های نو بتوان ارزش افزوده لازم را ایجاد کرد.

اکوسیستم‌های نوآوری در کشور توسعه می‌یابد

جعفر توفیقی، رئیس پژوهشگاه صنعت نفت نیز با بیان اینکه نسل نو فعالیت‌های علمی کشور توسعه اکوسیستم‌های نوآوری است، گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نهضت خوبی را در کشور ایجاد کرده و پس از اکوسیستم‌های آموزشی و پژوهشی، هم‌اکنون شاهد اکوسیستم‌های نوآوری در کشور هستیم که توسعه یافته است.

وی افزود: حاصل توسعه اکوسیستم نوآوری، شکل‌گیری فناوری‌های تاثیرگذار در صنعت به‌ویژه صنعت نفت کشور است.

توفیقی تصریح کرد: راه‌اندازی مرکز نوآوری پژوهشگاه صنعت نفت حلقه‌ای است از زنجیره تجاری‌سازی علم که پژوهشگاه صنعت نفت شرایطی را فراهم خواهد کرد تا جوان‌های خلاق و با استعداد پس از پشت سر گذاشتن مراحل آموزشی بتوانند در این فضا کار کنند و با تزریق فناوری پاسخگوی تقاضای صنعت نفت باشند.

پایان پیام/۲۴

لینک اصل خبر در سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  منبع خبر

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

   نظرات