بهبود زندگی با محصولات نانویی «ایران‌ساخت»

پس استفاده از این محصولات اثر بخشی را بیشتر می‌کند. از سویی مصرف کمتر را در محصولاتی با وجود این فناوری شاهد هستیم. دوام بیشتر، آلودگی کمتر و ایمنی نیز برخی دیگر از ویژگی محصولات دارای این فناوری این که در حال حاضر در زندگی‌هایمان توسعه یافته‌اند. اثرگذاری محصولات نانویی ایران ساخت روی زندگی مردم بر هیچ کس پوشیده نیست.

محصولات نانویی در حوزه‌های مختلف از بهداشت و دارو تا حمل و نقل گسترده اند. در هر حوزه‌ای نیز با ورود این فناوری اقدامات چشمگیری انجام شده است.

در حوزه دارو محققان کشور موفق به ساخت «کیچ بین مهره» شده‌اند. این محصول به عنوان جایگزین بین‌ مهره‌ای استفاده می‌شود. محصولات مشابه غیر نانویی با چالش‌هایی مواجه هستند. این محصول با لایه‌ای از تیتانیوم در ابعاد نانومتری پوشش داده شده است و استفاده از این پوشش باعث آبدوست شدن سطح و تغییر خواص سطحی پلیمر زیر لایه می‌شود. کیچ بین مهره با پوشش تیتانیوم، ضمن چسبندگی مناسب با استخوان، سازگاری بیشتری با شرایط زیستی بدن دارد و این باعث کاهش عفونت و کوتاه‌تر شدن طول درمان می‌شود.

در حوزه آب نیز این فناوری نانو اثربخشی محصولات را افزایش دادند و با ایجاد آلودگی کمتر سازگاری بیشتر با محیط زیست دارند. دستگاه آرسنیک زدایی با جاذب نمونه‌ای از این محصولات است که توسط شرکتی فناور تولید شده است. وجود آرسنیک در آب برای سلامتی انسان مضر است اما این دستگاه این فلز سنگین را از آب آشامیدنی حذف می‌کند و با کاهش آلودگی سلامتی بیشتر انسان را موجب می‌شود. حذف آرسنیک از آب در این دستگاه توسط یک جاذب انجام می‌شود. از ویژگی‌های دستگاه عدم تولید پساب است. جاذب آرسنیک را جذب می‌کند و بعد از مدت یک سال اشباع می‌شود. جاذب اشباع شده را بدون ایجاد آلودگی زیست محیطی دور انداخته می‌شود. این سامانه نیازی به مصرف انرژی ندارد. تا کنون این دستگاه در بیش از ۳۰ روستای کرمان و آذربایجان غربی نصب شده است و قابلیت نصب در بیش از هزار روستا را دارد.

دستگاه آرسنیک‌زدایی با جاذب

اما در حوزه ساخت و ساز نیز مانند سایر حوزه‌ها با بهره گیری از فناوری نانو اثربخشی ارتقا یافته است. شیشه کنترل کننده انرژی نمونه‌ای از محصولات این حوزه است. این محصول ایران ساخت با وجود لایه‌ای از مواد فلزی و سرامیکی در اندازه نانو پوشانده شده است. این پوشش نانویی روی شیشه، آن را به یک عایق حرارتی شفاف تبدیل می‌کند که مانع ورود یا خروج گرما از این شیشه می‌شود. این شیشه‌ها اتلاف انرژی گرمایی و در پی آن مصرف انرژی را به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد.

منسوجات یکی دیگر از حوزه‌هایی است که با وجود فناوری نانو شاهد دگرگونی‌های چشمگیری شده است. تولید انواع منسوجات ضد باکتری تا کفش آب گریز در این حوزه با کاربرد این فناوری امکان پذیر شده است.

خط تولید نخ‌های دارای فناوری نانو در یک شرکت دانش بنیان

یکی از حوزه‌های پرکاربرد که نقش فناوری نانو در آن نمایان است می‌توان از کالای خانگی نام برد. ماشین لباسشویی و ظرفشویی با بدنه ضد زنگ، یخچال و فریزر ضد باکتری، ظروف استیل ضد خش، انواع شوینده‌ها و اجاق گاز با پوشش چربی گریز نمونه‌ای از محصولات ایران ساخت هستند که با فناوری بالا ایمنی بالا‌تر، آلودگی کمتر و اثر بخشی بیشتری را به مصرف کننده هدیه داده‌اند.

در حوزه‌های دیگر مانند انرژی، حمل و نقل، کشاورزی و بسته بندی نیز ورود فناوری نانو منجر به تولید محصولات مناسبی شده است که راحتی بیشتری را برای مصرف کننده دارد. ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اقدامات خود زمینه برای فعالیت فعالان این حوزه را هموار کرده است.

گزارش از پایگاه خبری ایران‌ساخت

پایان پیام/۲۵


اخبار مرتبط:

* نانو برای زندگی! / شرکت‌های نانویی در پاتوق نوآوران رکورد شکستن د

* ۸ قرارداد فروش فناوری ثبت شد

*۴۵ کشور دنیا متقاضی دریافت محصولات نانویی ایران/خیز کشور برای صادرات یک میلیاردی

*هر صفحه یک محصول نانویی


لینک اصل خبر در سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  منبع خبر

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

   نظرات