افت تجارت کالا وخیم‌تر می‌شود

افت تجارت کالا وخیم‌تر می‌شود

افت تجارت کالا وخیم‌تر می‌شود

به گزارش پایگاه خبری تجارت طلایی نیوز، سازمان جهانی تجارت (WTO) پیش‌بینی کرد که تجارت جهانی کالاها در ماه‌های آینده به دلیل اختلالات ناشی از شیوع ویروس کرونا در فعالیت بازرگانی بین‌المللی، ضعیف خواهد ماند.

شاخص بارومتر تجارت کالای WTO در دسامبر به ۹۵.۵ واحد در مقایسه با ۹۶.۶ واحد در نوامبر رسید. رقم ۱۰۰ واحد به منزله رشد در سه ماه آینده منطبق با روندهای رشد میان مدت است  در حالی که رقم بالاتر از ۱۰۰ رشد بالاتر و رقم پایین ۱۰۰ رشد کمتر را نشان می‌دهد.

سازمان جهانی تجارت در این گزارش اعلام کرد تهدیدات سلامت و سایر تحولات جهانی در چند ماه نخست سال ممکن است شروع آهسته رشد تجارت را تضعیف کند.

حجم تجارت کالا در جهان طی سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ به میزان ۰.۲ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۸ افت کرد.

جدیدترین آمار بارومتر تجارت کالای WTO هیچ نشانی از بهبود پایدار تجارت ندارد بلکه در واقع نشان می‌دهد که تجارت جهانی بر مبنای سالانه ممکن است در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ کاهش پیدا کند با این حال این موضوع تا اواسط سال که آمار قابل دسترس خواهند بود، مشخص نمی‌شود.

افت تجارت در ماه‌های گذشته به دلیل کاهش حمل کانتینری و کالاهای کشاورزی بوده است و بررسی آمار سفارشهای صادرات، حمل هوایی بار و قطعات الکترونیکی اگرچه پایین‌تر از حد مبنا بوده‌اند اما به نظر می‌رسد تثبیت شده و در ماه‌های آینده رشد می‌کنند. با این حال تمامی زیرشاخصهای بارومتر تجارت کالا تحت تاثیر پیامدهای اقتصادی بیماری کووید ۱۹ و نتیجه بخشی تلاشها برای درمان و مهار این بیماری قرار خواهند گرفت.

بر اساس گزارش بلومبرگ، آمریکا و چین ماه میلادی گذشته توافقی را برای پایان دادن به مناقشات تجاری دوجانبه امضا کردند. در این بین انگلیس و اتحادیه اروپا تلاش می‌کنند پس از جدایی رسمی لندن از این بلوک، یک توافق تجاری منعقد کنند.

منبع: ایسنا

لینک اصل خبر در سایت تجارت طلایی نیک روش

  منبع خبر

  تجارت طلایی نیک روش

  تجارت طلایی نیک روش

  تجارت طلایی نیک روش یک شرکت در شهر تهران می باشد

   نظرات