یولاف زراعی، غله منحصر به فرد با خواص غذایی و دارویی

یولاف زراعی، غله منحصر به فرد با خواص غذایی و دارویی

یولاف زراعی غله ای است که در اغلب نقاط دنیا کشت می گردد و دارای خواص غذایی و دارویی بسیار مفیدی است و به دلیل مواد غذایی ارزشمندی که دارد از فراورده های مختلف آن به طور گسترده در تغذیه بشر مورد استفاده قرار می گیرد. یولاف باعث کاهش کلسترول خون کاهش خطر ابتلا به سرطان روده و نیز مبارزه با چاقی می گردد. این گیاه علاوه بر اینکه از نظر پروتئینی از اهمیت بالایی برخوردار است، دارای بسیاری از مواد معدنی سودمند مانند آهن، روی، کلسیم، پتاسیم می باشد حاوی تعداد زیادی از ویتامین ها از جمله ویتامین های گروه B ,C,A  و E  هم می باشند
در طب سنتی هم این گیاه به عنوان داروی ضد انقباض و تشنج، تسکین دهنده و ... استفاده می شود. یولاف به علت لذیذ بودن، قابلیت هضم بالا و کیفیت عالی در رژیم غذایی مرغ های تخم گذار، گوشتی تغذیه گاوهای شیری و گوساله های گوشتی و نیز خوراک اسب استفاده می شود. از این گیاه بصورت کشت مخلوط با بقولات یک ساله برای تهیه علوفه سبز یا خشک و نیز تهیه بستر دام ها بسیار استفاده می شود، همچنین از این گیاه در صنعت مانند صنایع چسب سازی، داروسازی، آرایشی و بهداشتی و صنایع بسته بندی و نگهداری هم استفاده می شود. یولاف زراعی اصولا از نظر نیازمندیهای محیطی و غذایی گیاهی بسیار کم توقع بوده و در اغلب زمین های قابل کشت و زرع می باشد بنابراین می توان گفت یولاف یکی از سازگارترین غلات در شرایط نامساعد خاک چه از لحاظ فیزیکی و چه از نظر حاصلخیزی و نیاز غذایی می باشد
این گیاه به واسطه ترکیبات موسوم به نام ساپونین و فیتو الکسین که سبب تقویت سیستم دفاعی در مقابل بیمار گرهای رایج گیاهی می گردد، نیز استفاده می گردد.
به گزارش روابط عمومی پارک علم وفناوری کرمانشاه مهندس شهاب خوش خوی مدیر مرکز رشد کشاورزی پارک علم و فناوری کرمانشاه در زمینه تولید و فراوری این محصول با ارزش گفت: در سال های  گذشته در کرمانشاه یک تیم توانمند با ترکیب نیروی انسانی و متخصص از اعضای هیات علمی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه رازی  و نیز دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، مرکز تحقیقات کشاورزی استان و نیز تعدادی از دانش آموختگان رشته اصلاح نباتات پردیس کشاورزی  دانشگاه رازی از سال ۱۳۸۶ ابتدا به صورت طرح های تحقیقاتی و پایان نامه تحصیلات تکمیلی، در اراضی پردیس کشاورزی دانشگاه رازی با ورود تعداد حدود ۱۰۰ رقم و ژنوتیب یولاف زراعی جمع آوری شده از نقاط مختلف جهان از طریق بانک بذر استرالیای جنوبی آزمایشات همه جانبه در حوزه به زراعی، سیتوژنتیکی، مولکولی، کشت بافت تحقیقی و ترویجی با کمترین هزینه شروع به کار نمود و رسما با تاسیس شرکت سالم فراور باختر در سال ۱۳۹۲ فعالیت خود را در حوزه تولید و فراوری این محصول آغاز نموده و پس از گذشت دو سال این شرکت موفق به دریافت رتبه" دانش بنیان" از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گردید در حال حاضر این شرکت محصولات خود را با نام تجاری  " بخشاژین" در حوزه خوراکی به بازار عرضه نموده است و ان شاءالله به زودی محصولات آرایشی و بهداشتی این شرکت دانش بنیان به نام تجاری "ژیندا "در مقیاس صنعتی وارد بازار خواهد شد.
وی ادامه داد:از ویژگی و توانمندی های این شرکت تنوع محصولات تولیدی ، ترکیب تیم کاری از اساتید و دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه های رازی و علوم پزشکی و مراکز تحقیقات کشاورزی استان می باشد. شرکت مذکور از بدو تاسیس تحت حمایت و پذیرش مرکز رشد کشاورزی پارک علم و فناوری کرمانشاه قرار گرفته است و تا بحال از مزایای معنوی و مالی این پارک استفاده نموده است .
مدیر مرکز رشد کشاورزی پارک علم وفناوری کرمانشاه افزود: یکی از اولویت های پذیرش و حمایت ایده های نوآورانه با قابلیت تجاری سازی در خصوص مراکز آموزش عالی و مراکز تحقیقات استان کرمانشاه بوده است و کماکان هم شاهد پذیرش این واحدهای فناور دانشگاهی در پارک علم و فناوری هستیم.
خوش خوی در ادامه از افرادی که می توانند به عنوان سرمایه گذار  و نیز شرکت هایی که می توانند با این شرکت خدمات مشترک ارائه دهند و نیز افرادی که در خواست خرید محصولات این شرکت رادارند خواست که با شماره تلفن های ۰۹۱۰۷۵۰۷۷۰۲ و ۰۸۳۳۸۳۳۱۷۲۹ تماس حاصل نمایند و نیز با آدرس ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ارتباط بگیرند.
مدیر مرکز رشد کشاورزی پارک علم و فناوری کرمانشاه از تمامی اساتید، دانشجویان، دانش آموختگان و صاحبان ایده نوآورانه با قابلیت تجاری سازی در حوزه کشاورزی دعوت به عمل آورد که ایده های خود را از طریق آدرس www.kti.ir پارک علم و فناوری کرمانشاه بخش جذب و پذیرش برای بررسی ، پذیرش و حمایت در پارک علم و فناوری کرمانشاه ارسال نمایند.

لینک اصل خبر در سایت پارک علم و فناوری جهاد دانشگاهی کرمانشاه

  منبع خبر

  پارک علم و فناوری جهاد دانشگاهی کرمانشاه

  پارک علم و فناوری جهاد دانشگاهی کرمانشاه

  پارک علم و فناوری جهاد دانشگاهی کرمانشاه یک پارک علم و فناوری در شهر کرمانشاه می باشد

   نظرات