تنظیم نور دوربین عکاسی

تنظیم نور دوربین عکاسی

یکی از مهم ترین نکات در عکاسی تنظیم نور در عکاسی می باشد و برای اینکه شما بتوانید بهترین و زیبا ترین عکس ها را ثبت کنید باید آموزش ببینید که چگونه نور را تنظیم نمایید ما امروز در سامانه چاپ عکس (عکس اپ) قصد داریم این موضوع را به شما آموزش دهیم.
اگر شما یک عکاس مبتدی باشید به احتمال زیاد وقتی برای عکاسی به تنظیم کردن نور میرسید آن را روی حالت خودکار یا auto قرار می دهید , ولی ما به شما این پیشنهاد را میکنیم که سعی کنید خودتان نور را تنظیم کنید تا خروجی کار شما بهتر شود .
اگر شما سعد کنید تنظیمات دوربین را برای عکاسی خودتان انجام دهید و از حالت خودکار خارج کنید بعد از مدتی خودتان متوجه می شوید که نتیجه کارتان چقدر بهتر شده و عکس های شما زیبا تر شده است و همچنین درک شما از کار با دوربین بهتر می شود.
اگر سعی کنید همیشه با تنظیمات دستی عکاسی نمایید می توانید علاوه بر تنظیم نور سرعت شاتر ایزو و دیافراگم و چندین گزینه دیگر را کنترل نمایید و این کار شما را به عکس بهتری می رساند و نتیجه کارتان را مطلوب تر می نماید.

خوب حالا با توضیحات ذکر شده شروع میکنیم به آموزش تنظیم نور یکی از ارکان های مهم در تنظیم نور دکمه شاتر می باشد. نقش شاتر در دوربین این است که زمان نور دهی به عکس را تنظیم نماید یعنی هر چقدر بیشتر شاتر باز باشد عکس شما روشن تر می شود.
پس از گفته بالا این جمله را در میابیم که هرچه سرعت شاتر بیشتر باشد یعنی زمان کمتری باز باشد تصویر نمایی کم نور تر و هرچه سرعت شاتر کم تر باشد یا زمان بیشتری باز باشد تصویر نهایی روشن تر است.
حالا که نقش شاتر رو در آموزش نوردهی آموختیم و متوجه شدیم که میزان باز بودن مسدود کننده توی اتاق تاریک همون سرعت شاتر هستش و میدونیم که چه تاثیری در میزان نور و نوردهی داره، وقتشه که بریم سراغ قطر دایره ی سوراخی که بر روی اتاق تاریک بوجود آوردیم بدون شک قطر سوراخ هم عامل بسیار مهمی در عبور نور و روشن شدن تصویر داخل اتاق هستش و بدیهیه که هر چی سوراخ درشت تر باشه نور بیشتری ازش عبور می کنه و تصویر نهایی روشن تر میشه و بالعکس هرچی قطر دایره کوچیکتر باشه نور رد شده کمتر خواهد بود و نور تصویر نهایی به طبع کم نور تر خواهد شد. در دوربین های امروزی تنها فرقی که این سوراخ با نسخه های اولیه خودش داشته این هستش که سوراخها در دوربین های امروزی روی بدنه دوربین نیستند و روی لنز قرار دارند و همچنین قابل تنظیم هستن، یعنی عکاسان قادرند که میزان باز و بسته بودن این سوراخ رو در عکسهای مختلف تنظیم کنند و توسط این تغییرات جلوه های بصری مختلفی رو در عکاسی هاشون بوجود بیارند.
صفحه حساس تکنولوژی فوق پیشرفته و تکامل یافته ترکیبات نقره ای که ژوزف نیسه‌فور نیِپس برای اولین بار از اون استفاده کرد و موفق شد برشی از زمان رو ثبت کنه و برای همیشه ماندگار کنه، صفحه های حساس به نور جدید دقیقا همان کار ترکیبات نقره رو تنها با تکنولوژی و کیفیت بسیار بالاتر انجام میدن، این صفحه ها دقیقا در پشت سوراخ دیافراگم قرار دارند و به محض زدن دکمه شاتر و کنار رفتن شاتر این صفحه توسط نور عبور کرده شروع به ثبت نورهای مختلف با طول موجها و شدت های مختلف از تصویر منتخب عکاس میشود. در این صفحه هزاران هزار نقطه حساس به نور قرار دارد که با عبور حتی کمترین نورها از سد سوراخ دیافراگم و شاتر قادر به ثبت آن می باشد.
اما نکته مهم در این صفحه این است که در دوربین های امروزی میزان حساسیت این صفحه قابل تغییر بوده و با عدد ISO نمایش داده میشه که عکاس می تواند در صورت کم بودن نور محیط و سوژه آن را تا حد بسیار زیادی بالا ببرد تا جایی که از شب عکاسی شود و عکس نهایی دقیقا مانند روز نورانی باشد.

تنظیمات و میزان استفاده از این سه عامل و تلفیق آنها به شدت بستگی به زمان، مکان و ماهیت سوژه دارد، ولی این موضوع به هیچ عنوان نباید باعث گیج شدن شود و سعی میکنم تا در مقاله ای جدا گانه و در قسمت های بعدی آموزش نوردهی به اون ها بیشتر می پردازم، در حال حاضر چیزی که باید بدونیم و خیلی مهم هستش این نکته است که تنظیمات این سه عامل (شاتر، دیافراگم و ایزو ISO) به هم وابسته هستن، به این معنی که هر چه سرعت شاتر کمتر شود و نور بیشتری به تصویر برسد ما قادر هستیم مدیریت راحت تری نسبت به تنظیمات دو عامل دیگر انجام دهیم، به عبارت ساده تر دستمون برای تنظیمات دو عامل دیگه باز تره و بدون نگرانی از افت شدید نور میتونیم دیافراگم و ایزو رو تنظیم کنیم، دقیقا همین موضوع در مورد دیافراگم یا ایزو هم صادقه و زمانی که حساسیتی برای تنظیم و میزان گشودگی دیافراگم نداشته باشیم با خیال آسوده میتونیم شاتر و ایزو رو تنظیم کنیم و به نتایج درخشان برسیم.
خوب دیدیم که به سادگی با یک مثال تونستیم مفاهیم مشکل و دشواری که گاها باعث سردرگمی بود را از سر راه برداریم این مفاهیم را بصورت ساده و منطقی درک کنیم و به کار ببندیم.
البته برای درک بهتر می بایست ویژگی ها و نقاط قوت و نقاط ضعف هر یک از عوامل رو به تفکیک بررسی کنیم که به دلیل اجتناب از پیچیدگی و وسیع بودن این موضوع ترجیح دادیم تا در مقاله دیگری توضیحات مربوط به ویژگی های سه عامل نوردهی را بررسی نماییم.

  منبع خبر

  چاپ عکس آنلاین

  چاپ عکس آنلاین

  عکس اَپ بزرگترین ، کاملترین و حرفه ای ترین مجتمع چاپ عکس ، تخته شاسی و تولید آلبوم در کشور می باشد.

   نظرات