استراتژی‌ها و اقدامات خرده‌فروشی‌ها در...

استراتژی‌ها و اقدامات خرده‌فروشی‌ها در...

استراتژی‌ها و اقدامات خرده‌فروشی‌ها در جریان موج دوم ویروس کرونا

همزمان با خیزش موج دوم ویروس کرونا، افزایش موارد ابتلا در سراسر جهان موجب افزایش وحشت و نگرانی مردم شده است.

تاکنون بیش از ۹۰ هزار مورد ابتلا تایید شده و تعداد جان‌باختگان از سه‌هزار نفر گذشته است. در حال حاضر ۱۱۵ مورد قطعی ابتلا و یک مورد مرگ در بریتانیا تایید شده است.

ترس باعث شده رفتار مردم تغییر کند و این قابل درک است؛ فروش ژل‌ ضدعفونی دست (که سازمان جهانی بهداشت آن را برای پیشگیری پیشنهاد کرده است) ۲۵۵ درصد در ماه فوریه افزایش یافت.

در این بین خرده‌فروشی‌ها و خواروبارفروشی‌ها با انبار کردن مواد، به نظر خودشان بهترین استراتژی را برای سپری کردن دوران شیوع موج دوم ویروس کرونا اتخاذ کرده‌اند.

در چنین شرایطی فروشگاه بوتس اعلام کرده افزایش قابل ملاحظه فروش ضدعفونی‌کننده دست موجب شده این فروشگاه برای مشتریان محدودیت خرید بگذارد؛ هر مشتری فقط دو عدد. البته این فروشگاه گفته است هنوز در انبارهای خود موجودی دارد.

سوپرمارکت‌ها به مشتریان هشدار تاخیر در تحویل اقلام خوراکی می‌دهند. فروشگاه «اکادو» به مشتریان هشدار داده با «تقاضای بیش از حد» برای تحویل در منزل مواجه شده‌ است.

اقلامی مثل دستمال توالت هر روز کمیاب‌تر می‌شود چون مردم به صورت عمده خرید می‌کنند اما آیا واقعاً لازم است بخرید و انبار کنید تا برای یک دوره قرنطینه شخصی یا شاید بیماری آماده باشید؟ آیا سراسیمه خرید کردن بیشتر مشکل‌ساز است تا چاره‌ساز؟ می‌گویند مردم بریتانیا علاوه بر ضدعفونی‌کننده دست، اقلام دیگری مثل دارو و خوراکی هم انبار می‌کنند. تعدادی از کاربران آمریکایی توییتر عکس‌هایی از قفسه‌های خالی سوپرمارکت‌های «کاستکو» را دست به دست می‌کنند که ظاهراً در اثر ترس مردم از ویروس کرونا به این روز درآمده‌اند. در بریتانیا هم اکادو به مشتریان هشدار داده تقاضا بالاست. در ایمیلی که به مشتریان ارسال شده آمده است: «به نظر می‌رسد تعداد افرادی که سفارش‌های عمده می‌دهند از همیشه بیشتر شده است. به همین دلیل، زمان‌های تحویل زودتر از انتظار در حال پر شدن هستند.»

فروشگاه «اکادو» گفته این به خاطر کمبود زمان تحویل است نه به علت کمبود اقلام خوراکی اما برونو مونتین، تحلیلگر ارشد در موسسه برنستین و مدیر زنجیره تامین تسکو در آسیا گفته شیوع وسیع ویروس کرونا می‌تواند «منجر به سراسیمه خریدکردن، قفسه‌های خالی و شورش‌ برای غذا» شود.

مونتین اظهار داشت: «بله، هرج‌ومرج‌ و آشفتگی پیش خواهد آمد اما صنعت از آشفتگی‌ها خواهد کاست تا غذای ملت را تامین کند.»

در حوزه‌های دیگر افزایش خرید دارو و اقلام بهداشتی را گزارش کرده‌اند. شایام مورجاریا، سرپرست داروسازان در داروخانه آنلاین «یوکی مدز» گفت: «خرید داروهای ضدسرفه و سرماخوردگی، ویتامین، محصولات بهداشتی و ماسک صورت افزایش یافته است. مردم همیشه ‌نگران، هر کاری از دست‌شان برآید، انجام می‌دهند تا از خود مقابل شیوع ویروس کرونا مراقبت کنند.»

کنسورسیوم خرده‌فروشان بریتانیا (بی‌آر‌سی) اعتقاد دارد شرکت‌های خرده‌فروشی هنوز چندان تحت تاثیر قرار نگرفته‌اند. اندرو اوپی، مدیر غذا و پایداری در «بی‌آر‌سی» گفت: «اختلال در زنجیره تامین محدود بوده و موجودی کالا در بازار همچنان خوب است. خرده‌فروشان همکاری نزدیکی با تامین‌کنندگان داشته و رفتار مصرف‌کنندگان را زیر نظر دارند تا هر تغییری که در تقاضا رخ دهد پیش‌بینی کنند.»

به اعتقاد او فروش ضدعفونی‌کننده دست به این علت افزایش یافته است که افراد و شرکت‌ها رعایت «احتیاط» را می‌کنند. این،  معقول است و خرده‌فروشان هم اقدامات لازم را انجام می‌دهند تا پاسخگوی افزایش تقاضا برای برخی اقلام بهداشتی خاص باشند.

مقامات دولت بریتانیا آمادگی کامل برای پیشگیری از کمبود در این کشور را دارند. درحال حاضر زنجیره‌های تامین با اختلال مواجه هستند اما هیچ علامتی از اختلال عمده در عرضه مواد غذایی وجود ندارد. تولیدکنندگان مواد غذایی و نوشیدنی بریتانیا سازوکارهای محکمی دارند.

مارکوس کروگر، کارشناس اقتصادی شرکت دان و بردستریت در زمینه داده‌ها و تحلیل مالی توضیح داد تداوم گسترش ویروس کرونا می‌تواند بر کسب‌وکارها، زنجیره‌های تامین آنها و به طور کلی بر اقتصاد تاثیر بالقوه‌ بگذارد. داده‌ها نشان می‌دهد ۵۱هزار شرکت در سرتاسر جهان مستقیماً از مناطق درگیر در چین اقلام خود را تهیه می‌کنند و پنج میلیون شرکت دیگر به طور غیرمستقیم کالاهای مورد نیاز خود را به دست می‌آورند. کره‌جنوبی و ایتالیا و شرکت‌ها باید ریسک بالقوه‌ زنجیره تامین و فعالیت‌ شرکت‌های خود را ارزیابی کنند. با اینکه وضعیت در چین رو به بهبودی است و چندین کارخانه مجددا بازگشایی شده‌ اما زنجیره تامین همچنان تا چند هفته دیگر تحت فشار خواهد بود. این اختلال در زنجیره تامین در شرایطی رخ داده است که شرکت‌های انگلیسی با بلاتکلیفی مربوط به احتمال اجرای تعرفه‌ و سهمیه‌بندی دادوستد بین انگلیس و اروپا در پایان دوره گذار برگزیت در ماه دسامبر روبه‌رو هستند. در این بین به نظر می‌رسد مردم نباید دچار «وحشت خرید» شوند اما در صورت قرنطینه خانگی شاید لازم باشد به فکر انبار کردن باشند.

مطلقا دلیلی برای وحشت‌زده خرید کردن، یا خرید و انبار کردن کالا در حجم بالا وجود ندارد. در صورت قرنطینه خانگی باید اقداماتی صورت گیرد تا اقلام غذایی به هنگام نیاز در دسترس باشد اما چنانچه نیاز به قرنطینه خانگی باشد این اقدام خود به خود صورت خواهد گرفت و البته در صورتی که تصمیم به این کار گرفته شود باید برای آسایشگاه‌ها و سایر اماکن‌ تدابیری اندیشید.

منبع: FINANCIALPOST.COM

لینک اصل خبر در سایت تجارت طلایی نیک روش

  منبع خبر

  تجارت طلایی نیک روش

  تجارت طلایی نیک روش

  تجارت طلایی نیک روش یک شرکت در شهر تهران می باشد

   نظرات