مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم عنوان کرد: لزوم همکاری و ارتباط موثر پارک‌های علم و فناوری با دانشگاه‌ها

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم عنوان کرد: لزوم همکاری و ارتباط موثر پارک‌های علم و فناوری با دانشگاه‌ها

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر کشمیری در نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور که امروز (شنبه) با حضور دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در محل سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد، گفت: یکی از فعالیت‌هایی که در سال های اخیر با پیگیری دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری انجام شده، تعاملات با دانشگاه‌ها است که دارای دو سر فصل است؛ ارتباط از طریق پارک‌های علم و فناوری با دانشگاه‌ها و پردیس‌های علم و فناوری و حضور در بحث‌های محتوایی است که در هفته پژوهش طی دو برنامه یارانه تجاری‌سازی و گرنت فناوری انجام گرفت.
وی، درخصوص گرنت فناوری اظهار داشت: مخاطب این برنامه اساساً اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی هستند و پارک‌های علم و فناوری نقش حامی و کار اجرایی آن را برعهده دارند.
دکتر کشمیری افزود: برنامه «گرنت فناوری» سال گذشته با امضای وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به دانشگاه ها ارسال شد و به شکل آزمایشی در ۶ استان از شش ماه گذشته آغاز شد و هم‌اکنون در سطح ۲۰ استان انجام شده است و دارای دو سر فصل است؛ یکی بحث گرنت جوانه که حمایت از پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تصویب شده است و دیگری گرنت شکوفایی که بعد از سال نو فراخوان آن ارسال می شود.
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تصریح کرد: از بین ۱۵۰ گرنت، ۱۲۰ گرنت مورد تصویب قرار گرفته و اکنون در حال برنامه‌ریزی برای ۱۲۰۰ گرنت هستیم و از کلیه معاونان پژوهشی دانشگاه‌ها تقاضا داریم که برای اعضای هیئت علمی خود در این خصوص اطلاع‌رسانی کاملی انجام دهند و حامی سازمانی این برنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است. حوزه رسیدگی به درخواست‌ها به شکل کلان حوزه ICT است و از اعضای هیئت علمی کلیه علوم به‌خصوص حوزه علوم انسانی درخواست می‌کنیم در این کار مشارکت کنند.
دکتر کشمیری همچنین در مورد راه‌اندازی «سامانه صدف» گفت: سامانه صدف یا به عبارتی سامانه داده‌ها و فرآیندهای حوزه فناوری راه‌اندازی شده است و چون بیشتر دانشگاه‌ها دارای مراکز رشد و فناور هستند، بایستی اطلاعات این مراکز در سامانه صدف ثبت شود. این سامانه در سایت وزارت علوم قابل دسترس کلیه دانشگاه‌ها است و از این سامانه برای ارزیابی مراکز رشد استفاده خواهیم کرد و مبنای تمدید مجوزها و ارزیابی قرار خواهد گرفت.
وی در پایان با بیان اینکه مبنای شناسایی شرکت‌های دانش‌بنیان نوع سوم در این سامانه قرار دارد، افزود: برای آنکه شرکت‌های دانش‌بنیان نوع سوم هم بتوانند از برخی ظرفیت‌های قانونی شرکت‌های دانش بنیان استفاده کنند باید اطلاعات خود را در این سامانه به ثبت برسانند و انتظار ما از مسئولان دانشگاه‌ها این است که نهایت حمایت خود را درخصوص شرکت‌های دانش‌بنیان به کار ببندند. همچنین این انتظار را داریم که در بحث همکاری با پارک‌های علم و فناوری و استفاده از امکانات و ظرفیت‌ها و آماده‌سازی پارک‌ها روابط و تلاش‌های دو طرفه از سوی دانشگاه و پارک‌های علم و فناوری صورت گیرد.

لینک اصل خبر در سایت پارک علم و فناوری کردستان

  منبع خبر

  پارک علم و فناوری کردستان

  پارک علم و فناوری کردستان

  پارک علم و فناوری کردستان یک پارک علم و فناوری در شهر سنندج می باشد

   نظرات