جووتیار"؛ یک سامانه جالب و حیاتی برای کشاورزان

جووتیار"؛ یک سامانه جالب و حیاتی برای کشاورزان


کلی شخم می‌‍زدند و بذر می‌کاشتند و با داس و دست درو می کردند تا در نهایت محصولی پررنج گیرشان آمده و روزی ای کسب کنند، و این میان اگر آفتی به زمین می زد و یخبندانی می شد تمام زحمات یکساله شان به باد می رفت، اما با گذشت روزگار علم به کمک آمد تا باری از روی دوش کشاورزان بردارد و با پیشرفت علم کم کم کشاورزی سنتی جای خود را به کشاورزی مدرن داد.

تجهیزات و ماشین آلات کشاورزی در حوزه کاشت و داشت و برداشت روز به روز پیشرفته تر شدند، اما شاید کمتر کسی فکرش را می کرد که یک روزی ماهواره‌ها و پهپادها هم بتوانند به کمک کشاورزان آمده و توسعه کشاورزی را به شکل عجیب و باور نکردنی رقم بزنند

اینجا در کرمانشاه یک محقق جوان توانسته از این ابزارآلات استفاده کرده و سامانه‌ای جالب و حیاتی را برای کمک به کشاورزان طراحی کند، سامانه ای که حالا در سطح ملی هم استفاده می‌شود و می‌تواند در رفع مشکلات حوزه کشاورزی بسیار کارساز باشد
صباح معتمدی مدیرعامل شرکت فضا پایه مدیریت مکانی فضا کاو در گفت و گو با روابط عمومی پارک علم و فناوری کرمانشاه با اشاره به ساخت اولین سامانه پایش ماهواره‌ای و هوایی مزرعه با نام "جووتیار" در این شرکت، گفت: جووتیار واژه ای کُردی به معنی «کشاورز» است و این سامانه در حقیقت برای کمک به کشاورزان طراحی شده است.

وی افزود: این سامانه تحت وب است و از تصاویر ماهواره ای سازمان فضایی اروپا و آمریکا استفاده می کند و دسترسی آن هم برای سازمان ها و هم برای کشاورزان امکان پذیر است.

مدیرعامل شرکت مدیریت مکانی فضا کاو تصریح کرد: در این سامانه که با حضور معاون اول رییس جمهور رونمایی شد با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای، پایش وضعیت رشد و سلامت محصولات کشاورزی انجام می شود و مشکلات اراضی کشاورزی نمایان می شود.

وی افزود: در گام اول دسترسی سامانه برای سازمان‌های کشاورزی فراهم شد که یکی از مهم ترین خدمات در این زمینه برآور سطح زیرکشت و تخمین عملکرد محصول است.

معتمدی خاطرنشان کرد: در حال حاضر آمار دقیقی از سطح زیرکشت محصولات وجود ندارد و عمده آمار بصورت برآوردی است، اما در این سامانه با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و با استفاده از آنالیز دوره‌‎ای سطح زیرکشت هر محصول با صحت بالا به دست می آید.

وی افزود: از طرفی این سامانه قادر است برآورد میزان عملکرد محصول را با توجه به الگوریتم هایی که برای آن توسعه داده شده، داشته باشد که در این میزان سطح زیرکشت چقدر محصول برداشت خواهد شد.

معتمدی گفت: همین کاربرد کمک بزرگی برای سازمان های کشاورزی و برنامه ریزان این حوزه کشور خواهد بود چرا که با داشتن آمار دقیق سطح زیرکشت و مقدار محصول برداشتی می توان بازار محصولات کشاورزی را به خوبی تنظیم و مدیریت و صادرات و واردات محصولات را کنترل کرد و اینطور نمی‌‎شود که یکبار محصولی در کشور آنقدر زیاد شود که کسی خریدار آن نباشد یا یکبار آنقدر کمیاب شود که قیمت آن سربه فلک بکشد.

این کارآفرین کرمانشاهی با اشاره به اجرای پروژه ملی برای صندوق بیمه کشاورزی، گفت: در این پروژه پایش ماهواره‌ای از  سطح زیرکشت چهار محصول گندم، جو، برنج و کلزا در سطح کشور انجام شد.

وی با بیان اینکه درگام بعدی دسترسی کشاورزان به سامانه تا پایان اردیبهشت ماه امسال فعال می شود، گفت: در این دسترسی کشاورزان و شرکت های کشت و صنعت قادر خواهند بود گوشه به گوشه اراضی کشاورزی خود را رصد کنند.

وی افزود: دقت ماهواره ای که در این سامانه مورد استفاده قرار گرفته ۱۰ متر است، یعنی در هر هکتار از اراضی کشاورزی ۱۰۰ نقطه ۱۰*۱۰ قابل رصد خواهد بود و در این ۱۰۰ نقطه اطلاعاتی مانند وضعیت رشد محصول، وضعیت کلروفیل، سطح برگ، نیتروژن، نیاز آبی و تنش های محصول به صورت پنج روز یکبار به صورت نقشه و نمودار گزارش می شود.

وی افزود: علاوه بر پایش ماهواره‌ای، خدمات هواشناسی ماهواره‌ای هم به کشاورزان در این سامانه ارائه می شود به نحوی که گزارش وضعیت بارش، سرعت باد، رطوبت هوا و ... به کشاورز اطلاع داده شده و پیش بینی وضعیت جوی چند روز آینده هم گزارش می‌شود.

معتمدی خاطرنشان کرد: امکان سفارش خدمات هوایی با پهپاد مانند سمپاشی و محلول‌پاشی هوایی و تصویربرداری چند طیفی هوایی با دقت پنج سانتیمتر و نیز مدیریت مالی هم در این سامانه فراهم شده است، به نحوی که گزارشی از هزینه کرد و درآمدهای کشاورزان محاسبه شده و در اختیار آنها قرار می‌گیرد و در نهایت مزیت دیگر این سامانه برقراری ارتباط کشاورز با کارشناسان کشاورزی است.

وی با بیان اینکه درخواست دانش بنیان شدن شرکت داده شده، گفت: در خصوص ثبت اختراع سامانه هنوز پیگیری نداشته‌ایم، اما جز برنامه‌های ما قرار دارد.

مدیرعامل شرکت مدیریت مکانی فضا کاو در ادامه به خدمات دیگر این شرکت اشاره کرد وافزود: در کنار پایش ماهواره‌ای، خدمات هوایی هم به کشاورزان عرضه می‌شود و در ارائه این خدمات از پهپادها جهت سم پاشی یا محلول پاشی محصول استفاده می شود.

وی به مزیت‌های استفاده از پهپادها در انجام سم پاشی محصولات کشاورزی اشاره کرد و افزود: در این روش صرفه جویی بسیاری در زمان صورت می‌گیرد به نحوی که یک هکتار زمین کشاورزی تنها ظرف هفت تا هشت دقیقه سم پاشی می شود.

وی افزود: از طرفی در این روش صرفه جویی بالایی در مصرف سم و آب صورت می‌گیرد به نحوی که مصرف سم در این روش ۳۰ درصد نسبت به روش های دیگر کمتر است‌، همچنین میزان مصرف آب نیز به شدت کاهش یافته به نحوی که اگر در سم پاشی معمولی یک لیتر سم با ۴۰۰ لیتر آب مخلوط می شود در این روش، هر لیتر سم تنها با ۹ لیتر آب مخلوط شده و برای سم پاشی استفاده می شود.

این مسئول اظهار کرد: علاوه بر این در این روش از خسارت محصولات کشاورزی هم جلوگیری می شود چرا که در روش‌های دیگر تجهیزات سم پاشی باید وارد مزرعه شوند که در اینصورت احتمال آسیب محصول وجود دارد، اما در این روش محصول بدون آسیب و از هوا سم پاشی می شود.

این مخترع کرمانشاهی به دقت بالای سمپاشی با استفاده از پهپاد اشاره کرد و افزود: نازل‌های پهپاد به گونه ای هستند که سم بطور یکسان به تمام نقاط زمین می رسد و هیچ قسمتی از مزرعه بدون سم پاشی نمی ماند.

معتمدی در ادامه به خدمات فضا پایه این شرکت هم اشاره کرد و افزود: تصاویر ماهواره‌ای کاربرد وسیعی در بلایای طبیعی و مخاطرات دارند و در همین راستا در سال ۹۸ پروژه ملی «پایش خسارت سیل» را انجام داده و در هشت استان کشور از طریق ماهواره خسارت‌های سیل در حوزه کشاورزی را برآورد کردیم.

مدیرعامل شرکت مدیریت مکانی فضا کاو خاطرنشان کرد: این شرکت پایش های ماهواره‌ای در حوزه های نیرو، معدن و برنامه ریزی شهری و روستایی، ترافیک و ... را هم در برنامه‌های خود دارد.

معتمدی با بیان اینکه هم اکنون ۹ نفر به شکل مستقیم در شرکت مدیریت مکانی فضاکاو مشغول به کارند، گفت: عمده خدمات شرکت در داخل کشور عرضه می‌شود و در حال حاضر رای زنی هایی صورت گرفته تا بتوانیم این خدمات را به کشور عراق هم صادر کنیم.

مدیرعامل شرکت مدیریت مکانی فضا کاو در ادامه به آشنایی سه ساله این شرکت با پارک علم و فناوری کرمانشاه اشاره کرد و افزود: شرکت مدیریت مکانی فضا کاو اولین شرکت فضاپایه در غرب کشور است که سال ۱۳۹۶ راه‌اندازی شد و یک سال بعد از شروع فعالیت شرکت توانستیم وارد پارک علم و فناوری شویم.

وی از پارک علم و فناوری به عنوان یکی از مهم ترین نهادها ی حامی در کشور یاد کرد و افزود: پارک حامی جدی و موثری برای کسب و کارهای نوپا است، کسب و کارهایی که شاید در نبود پارک هرگز نمی توانستند روی پای خود بایستند و فعالیت کنند.

معتمدی تصریح کرد: مجموعه پارک خدمات خوبی ازجمله تامین مکان، تسهیلات بانکی، معافیت مالیاتی، برگزاری دوره‌های آموزشی و ارائه مشاوره های حقوقی، حسابداری و بازاریابی را در اختیار کسب و کارهای نوپا قرار می دهد، اما از همه اینها مهم تر اعتماد به نفسی است که مجموعه پارک به شرکت ها داده و از آن‌ها در مسیر پیشرفت و رشد حمایت می کند.

لینک اصل خبر در سایت پارک علم و فناوری جهاد دانشگاهی کرمانشاه

  منبع خبر

  پارک علم و فناوری جهاد دانشگاهی کرمانشاه

  پارک علم و فناوری جهاد دانشگاهی کرمانشاه

  پارک علم و فناوری جهاد دانشگاهی کرمانشاه یک پارک علم و فناوری در شهر کرمانشاه می باشد

   نظرات