نظارت بر قیمت کالاها سیستمی می‌شود

نظارت بر قیمت کالاها سیستمی می‌شود

نظارت بر قیمت کالاها سیستمی می‌شود

رئیس اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای

امسال دفاتر استانی اتحادیه راه‌اندازی می‌شود

در موضوع درج قیمت تولیدکننده روی کالاها، اعضای اتحادیه از ضرایب سودی که به فروشگاه‌های زنجیره‌ای اختصاص داده شده، ناراضی هستند. آن‌ها معتقدند که هزینه‌های فروشگاه‌ها در تعیین این ضرایب دیده نشده است و اگر این ضرایب تغییر نکند فروشگاه‌ها در ادامه حیات خود دچار مشکل می‌شوند .

منصور عالی‌پور، رئیس اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای ضمن بیان این مساله که فروشگاه‌های زنجیره‌ای همواره سعی داشته‌اند با سیاست‌های دولت همراه و هماهنگ عمل کنند، اظهار داشت: «فروشگاه‌های زنجیره‌ای جزو سرمایه‌های یک کشور محسوب می‌شوند و بازوی اجرایی خوبی برای دولت‌ها هستند و در همه جای دنیا تقریبا با اتکا به این بخش، بازارها کنترل می‌شوند . »

علیرغم اینکه طرح درج قیمت تولید را ناقص و ناموفق می‌دانند، فروشگاه‌های زنجیره‌ای بخشی از اقتصاد کشور است که به صورت شفاف سیاست‌های دولت را که مربوط به درج قیمت تولید روی کالاها بود، اجرا کرد و حتی در  جشنواره‌ای با عنوان «جشنواره خرید شفاف» با همکاری دولت با قوت آن را برگزار کردند.

در موضوع درج قیمت تولید روی کالاها، اعضای اتحادیه از ضرایب سودی که به فروشگاه‌های زنجیره‌ای اختصاص داده شده، ناراضی هستند و اعتقاد دارند هزینه‌های فروشگاه‌ها در آن دیده نشده و اگر این ضرایب تغییر نکند فروشگاه‌ها برای ادامه حیات خود دچار مشکل می‌شوند .

با توجه به اینکه حذف ارز ترجیحی کالاهای اساسی، همکاران در فروشگاه‌های زنجیره‌ای را متحمل زحمت کرد، پاسخ‌گویی‌ها به نهادهای مختلف از روند اجرا و شکیبایی در پاسخ‌گویی به مشتریان حاضر در سطح فروشگاه‌ها  از لحاظ توجیح، کار سختی بود. آن هم در شرایطی که فروشگاه‌ها علاقه‌مند بودند کالاها با قیمت گذشته به نحوی عرضه شود که هم مردم راضی باشند وهم سیاست دولت اجرایی شود .

فرانچایز صنوف سنتی به کمک اتحادیه

عالی‌پور با اشاره به اینکه رفع مشکل توزیع کالا در کشور در گرو تقویت و هوشمندسازی سیستم توزیع است، گفت: «درباره توزیع یارانه‌ها، اقداماتی در کشور از طریق سیستم نوین توزیع در حال انجام است که کمک می‌کند کالاهای یارانه‌ای به دست مصرف‌کننده نهایی برسد؛ از طرفی این اتفاق به طور قطع همه توزیع‌کنندگان و صنوف سنتی را نیز تشویق خواهد کرد که کسب و کارشان را مجهز به سیستم توزیع هوشمند کالا کنند . »

در این راستا یکی از برنامه‌های سال جاری اتحادیه برقراری ارتباط با اتحادیه خواربار فروشان است تا بتوان با روش فرانچایز، صنوف سنتی را نوین‌سازی کرده و آنان نیز مجهز به نظام توزیع هوشمند شوند .

تجربه سال‌های گذشته نشان داد هر کجا فروشگاه‌های زنجیره‌ای حضور داشته باشند صنوف سنتی آن منطقه ترغیب می‌شوند خودشان را تجهیز کنند و شرایط مشتری‌مداری را طوری فراهم نمایند تا در این رقابت مصرف‌کننده منتفع شود .

عالی‌پور، در پاسخ به سوال آیا فروشگاه‌های زنجیره‌ای در توسعه شعب نباید شتابان عمل کنند؟ تصریح کرد: «توسعه بدون برنامه و شتابان اشتباه است و بعضا منجر می‌شود یک سری از برندهای فروشگاهی مجبور به توقف توسعه ‌شوند و حتی برخی  از فروشگاه‌ها به خاطر آنکه فعالیت‌شان صرفه اقتصادی نداشته است جمع‌آوری می‌شوند . »

راه‌اندازی دفاتر استانی اتحادیه

باتوجه به برنامه‌های مهم اتحادیه که در سال جدید وجود دارد، چند محور اصلی برای کارهای آتی در دستور کار قرار دارد که یکی از آن‌ها راه‌اندازی دفاتر استانی اتحادیه است .

گستره فعالیت اتحادیه در سطح کشور، لازم است در استان‌های دارای اعضای فعال، دفاتر استانی به منظور حل مشکلات و حضور نماینده اتحادیه در ستاد تنظیم بازار استان و پیگیری امور مربوط به اعضا دایر شود .

به تازگی اولین دفتر اتحادیه در استان خراسان رضوی افتتاح شده و سعی برآن است تا پایان سال دفاتر استانی دیگری در استان‌های بزرگ و همجوار راه‌اندازی شود . دفاتر در استان‌ها وظایف مشخصی دارند و با توجه به اینکه اعضای قدیمی و شناخته شده در استان‌ها حضور دارند از این ظرفیت در جهت تسهیل کسب و کار و ارتباط گیری و حضور در تصمیم‌گیری‌های استانی و حتی نظارت، پیگیری و رفع مشکلات اعضا استفاده خواهد شد .

فعال‌سازی بخش آموزش اتحادیه

امسال بخش علمی اتحادیه فعال خواهد شد و بر این اساس، بازتعریف فعالیت‌ها و گروه‌بندی‌ها با توجه به گستردگی اعضا در دستور کار قرار خواهد گرفت .

جهت آشنایی اعضا بخش آموزش اتحادیه نیز در حال فعال‌سازی است و از طرفی یک سری کارگروه‌ها از قبیل کارگروه پوشاک باید تقویت شده و در کنار آن کارگروه لوازم خانگی هم امسال فعال خواهد شد .

طبق قانون، اتحادیه سه کمیسیون شامل فنی و آموزشی، رسیدگی به شکایات و حل اختلاف و بازرسی دارد که در بخش بازرسی اتحادیه ماهانه حجم انبوهی از کارها انجام می‌شود بطوریکه ۹۵۰۰ فروشگاه فعال در سراسر کشور به طور متوسط ماهانه سه بار از هر فروشگاه بازرسی دقیق صورت می‌گیرد و نتایج برخی از بازرسی‌ها به گونه‌ای است که حتی منجر به لغو پروانه و ارسال پرونده واحد متخلف به مراجع قانونی می‌شود.

سیستمی کردن نظارت بر قیمت کالاها از طریق داشبورد مدیریتی

یکی از برنامه‌های مهم سال جاری اتحادیه، سیستمی کردن نظارت‌ها برنامه‌ریزی شده تا با استفاده از یک اپلیکیشن و داشبورد مدیریتی بتوان اطلاعات کالاها را جمع‌آوری کرد و علاوه بر ارائه لینک دسترسی به مراجع بالا دستی به صورت سیستمی روی کالاها بخصوص از نظر قیمت نظارت داشت .

کرونا جان ۵۹ نفر از کارکنان فروشگاه‌های زنجیره ای را گرفت

آخرین آمار نشان می‌دهد ۵۹ نفر از همکاران فروشگاه‌ها به خاطر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند؛ چرا که پرسنل فروشگاه‌های زنجیره‌ای در ایام کرونا با تمام توان تلاش کردند مردم در فروشگاه‌ها با کمبود کالا مواجه نشوند .

منبع: اتحادیه فروشگاه‌های زنجیره‌ای

لینک اصل خبر در سایت تجارت طلایی نیک روش

منبع خبر

تجارت طلایی نیک روش

تجارت طلایی نیک روش

تجارت طلایی نیک روش یک شرکت در شهر تهران می باشد

    نظرات