ایران تولیدکننده داروی دیابت شد

ایران تولیدکننده داروی دیابت شد

«مجتبی طباطبائی» مدیرعامل شرکت «پویش دارو» مستقر در پارک فناوری پردیس معاونت علمی گفت: مسئله تامین دارو به عنوان نیاز اساسی یک جامعه، به گونه‌ای اهمیت دارد که اگر کشوری در حوزه داروسازی، خودکفا یا توانمند نبوده و متکی به واردات باشد، در صورت تحریم و نوسانات ارزی بحران‌های‌ جدی برای آن کشور و مردمش ایجاد می‌شود. بنابراین یکی از کارهای ارزشمند در کشور، افزایش سهم تولید دارو به نسبت واردات آن و پیش رفتن در مسیر بی‌نیازی از دیگر کشورهاست.

وی افزود: شرکت «پویش دارو» که از سال ۷۶ فعالیت خود را با هدف تولید در عرصه داروهای پروتئینی نوترکیب آغاز کرده و به تولید انحصاری «اگزناتاید» جهت درمان بیماران دیابتی و همچنین«تریپتورلین» برای درمان بیماران سرطان پروستات در خاورمیانه دست‌یافته‌است، یکی از همین فعالان عرصه داروسازی است.

مجتبی طباطبایی بیش از چهار دهه قبل دانشجوی رشته داروسازی بوده است. سال‌هایی که به قول خود او رشته ژنتیک در ایران خیلی شناخته شده نبوده است و به همین دلیل برای تحصیل در رشته مهندسی ژنتیک در مقطع دکتری، راهی انگلستان می‌شود. مدیرعامل شرکت پویش دارو در مورد آن زمان می‌گوید: سال‌های آخر که در ایران داروسازی می‌خواندم، مهندسی ژنتیک تازه در داروسازی متولد شده بود. من با این هدف به انگلستان رفتم که تخصص خود را در مهندسی ژنتیک بگیرم. خوشبختانه توانستم این کار را بکنم و زمانی که به ایران بازگشتم، به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه استخدام شدم. هنوز هم این افتخار را دارم که در دانشگاه تهران هستم. اما هدف من به تنهایی آموزش نبود. برای خودم رسالت بزرگ‌تری در نظر داشتم. آن رسالت این بود که آنچه را که آموخته‌ام، وارد جامعه کنم. شکر گزار خدا هستم که تا حدودی توانستم این کار را انجام دهم. بنابراین کاری که کردم دقیقا در رابطه با تحصیلات و تخصصی بود که به دست آورده بودم.

توانستیم نیاز کشور را تامین کنیم و جلوی واردات را بگیریم

پویش دارو بیشتر از بیست سال پیش تاسیس شد و امروزه این شرکت علاوه بر حضور در زمینه‌های انتقال و توسعه دانش فنی، در حوزه تولید فرآورده‌های دارویی نیز فعالیت می‌کند. مجتبی طباطبایی با ذکر این نکته ادامه می‌دهد: شرکت در سال ۱۳۷۶ تاسیس شد. ۲۰ سال پیش که صحبتی از مهندسی ژنتیک در ایران مطرح نبود، هدف شرکت ما این بود که به عنوان یک شرکت دانشگاهی و دانش‌بنیان، دانش فنی تولید پروتئین‌های نوترکیب را به داخل ایران منتقل کند. هدف اول شرکت، تولید نبود. هدف ما کارخانه‌دار شدن هم نبود. هدف ما انتقال دانش فنی بود. اما مثل این که خداوند برای ما چیز دیگری مقدر کرده بود و به دلیل شرایط داخل کشور مجبور به تولید هم شدیم. البته از تولید پشیمان نیستیم.

مدیرعامل شرکت پویش دارو با اعلام اینکه شرکتش تولید کننده محصولاتی حیاتی در حوزه دارو است، اضافه کرد: محصولاتی که ما تولید می‌کنیم اساسی و بسیار گران قیمت هستند و در ۱۵ سال گذشته وارداتی نداشته‌اند. نه تنها واردات نداشتیم و توانستیم نیاز کشور را تامین کنیم، خوشحال هستیم که محصولات ما در بازارهای جهانی هم وارد شده و صادرات نیز انجام می‌دهیم.

مجتبی طباطبایی در مورد میزان محصولات تجاری سازی شده این شرکت، افزود: تقریبا تمامی محصولاتی که در بخش تحقیق وتوسعه داشته‌ایم، وارد بازار شده‌اند. تمامی محصولاتی که تا سال ۹۴ در این بخش تایید و تکمیل شده‌اند، در بازار موجود هستند. البته در آینده محصولات بیشتری خواهیم داشت زیرا که توسعه بیشتری پیدا کرده‌ایم. در دوسال اخیر، آزمایشگاه جدیدی ساختیم و امیدواریم که جهش بزرگی در میزان تولیدات در سال‌های آینده داشته باشیم.

استقرار در پارک فناوری

پویش دارو تقریبا یکی از اولین شرکت‌هایی است که به پارک فناوری پردیس معاونت علمی پیوسته است. مجتبی طباطبایی با اشاره به این نکته در مورد فرآیند به عضویت در آمدن در پارک فناوری پردیس، گفت: شرکت ما به عنوان شرکت دانش‌بنیانِ دانشگاهی، از سال ۷۶ در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران مستقر بود. در آنجا ما سالنی با مساحت ۵۰۰ متر مربع اجاره و تجهیز کرده و مشغول به فعالیت بودیم. حدود سال ۸۵ تصمیم به توسعه شرکت داشتیم، اما دانشگاه نمی‌توانست مکان بیشتری به ما اختصاص دهد. بنابراین موقعیت‌های مختلفی را در اطراف تهران بررسی کردیم. به این نتیجه رسیدیم که پارک فناوری پردیس معاونت علمی مناسب است. البته سال ۸۵ که به پارک آمدیم، مانند الان پر از ساختمان و تشکیلات و ... نبود و در حال ساخت بود. خوشحالیم که الان تبدیل به پارک فناوری آبرومندی برای کشور شده است.

مجتبی طباطبایی به تسهیلاتی که پارک فناوری پردیس معاونت علمی به آنها داده است اشاره کرد و گفت: علت انتخاب پارک توسط ما نزدیکی به تهران و تسهیلات آن بود. قرار بر این بود که اگر شرکتی در پارک مستقر شده و ثابت کند که دانش‌بنیان است، امتیازاتی به آن داده شود و عوارضی از آن اخذ نشود. پارک هم به قول‌های خود عمل کرد. ما از تسهیلاتی مانند معافیت مالیاتی و معافیت‌های گمرکی استفاده کردیم. البته هدف اول ما معافیت از عوارض نبود. دلیل اصلی نزدیکی به تهران بود. ضمن اینکه اگر به پارک نمی‌آمدیم، احتمالاً مجبور بودیم به شهرک‌های صنعتی برویم که در برخی موارد ظاهر خوبی ندارند. پارک ظاهر بسیار آبرومندی دارد. ما هم خوشحال می‌شویم که در مسیر ارتقای پارک فناوری پردیس گام کوچکی برداریم.

وی افزود: شرکت پویش دارو امید دارد با راه‌اندازی پروژه‌های جدید، افزایش نیروی خوبی داشته باشد و تعداد نیروی انسانی مستقر خود در پارک فناوری پردیس معاونت علمی را به ۲۵۰نفر برساند. مجتبی طباطبایی با اعلام این نکته، تصریح کرد: پویش دارو، به طور کلی ۳۰۰ نفر نیروی انسانی دارد. نزدیک به ۱۷۰ نفر از آنها در پارک فناوری پردیس معاونت علمی مستقر هستند و بقیه در امور بازاریابی، تحقیق و توسعه، مالی و بین‌الملل فعالیت می‌کنند.

مدیر عامل شرکت پویش دارو با اعلام اینکه برنامه ۵ سال آینده شرکت پویش دارو تولید ۱۰ محصول جدید است، افزود: هر دارویی که وارد بازار می‌شود، عمر مشخصی دارد. بیشتر داروها عمر ۵ ساله و ۷ ساله دارند. به همین دلیل یک شرکت داروسازی برای اینکه زنده و پویا بماند، باید محصولات جدیدی در دست داشته باشد. ما برای ۳ تا ۵ سال آینده حدود ۱۰ محصول جدید در برنامه تولیدی خود داریم. تا ۵ سال آینده برخی از محصولاتی که الان تولید می‌کنیم، با محصولات جدید جایگزین می‌شوند. همچنین برای درمان‌های جدید نیز چند محصول جدید انتخاب کردیم که در برنامه ۳ تا ۵ سال آِینده وارد بازار دارو خواهیم کرد.

گزارش از: مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/۳۳

اخبار مرتبط:

توسعه علمی و فناوری کشور در گرو حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان

چگونگی موفقیت شرکت‌های دانش‌بنیان از نگاه روسای پارک‌های علم‌وفناوری

۵ عامل شکست و موفقیت‌ شرکت‌های دانش بنیان

بررسی عوامل موثر بر رشد و موفقیت شرکت های دانش بنیان

شرکت‌های دانش بنیان سوار بر قطار موفقیت

لینک اصل خبر در سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

منبع خبر

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

    نظرات