سامانه‌های ERP چراغ راه مسیر سازمان‌ها

سامانه‌های ERP چراغ راه مسیر سازمان‌ها

سامانه‌های ERP چراغ راه مسیر سازمان‌ها
همزمان با بروز مشکلات اقتصادی در کشور از انتقال پول گرفته تا همکاری با شرکت‌های مطرح بین‌المللی، شرکت توسعه یکپارچه «ایلیا» با سرمایه‌گذاری سنگین و تیمی توانمند به ‌قصد ارتقای این صنعت و همچنین ایجاد اشتغال برای جوانان نخبه ایران، تاسیس شد. پریسا رادمهر، مدیرعامل این شرکت موفق و پرتلاش در ادامه توضیحات کاملی از نحوه فعالیت ایلیا‌گروپ به‌عنوان تنها نماینده انحصاری FOCUS ERP در ایران ارائه داده است که از نگاه‌تان می‌گذرد.
لطفا توضیحات مختصری در رابطه با نرم‌افزارهای ERP برای مخاطبان ماهنامه تجارت طلایی ارائه فرمایید. (همراه با ارائه توضیحاتی از نحوه همکاری با شریک خارجی.)
سامانه‌های ERP بسته‌های نرم‌افزاری جامع از پیش‌تولید‌شده، ماژولار، استاندارد و قابل تنظیمی هستند که شامل مجموعه‌ای از ماژول‌های یکپارچه، از پیش‌طراحی‌ و مهندسی‌شده و آماده راه‌اندازی هستند که بر اساس نیازهای خاص سازمان‌ها با در نظر گرفتن مزایای رقابتی خاص آن سازمان، قابل تنظیم و پیکربندی است.
سامانه‌های ERP، در حقیقت ابزارهایی هستند که مدیران و سیاست‌گذاران را قادر می‌سازند تا با ترسیم وضعیت مطلوب آینده با استفاده از بررسی و تحلیل روند اطلاعات و داده‌های واقعی و  در لحظه موجود سازمان، کنترل کامل بر وضعیت مالی و عملیاتی سازمان داشته و امکان مدیریت بهتری بر منابع شرکت را چه از منظر افزایش سودآوری و چه از منظر کاهش هزینه‌های عملیاتی فراهم می‌آورند که موضوع مدیریت منابع در شرایط تحریم و فشار اقتصادی اهمیتی دوچندان می‌یابد.
همچنین سامانه‌های ERP با امکان what if analysis و امکانات مربوط به پیش‌بینی (Forecasting) و محاسبه سناریوی‌های مختلف، این امکان را می‌دهد که سازمان‌ها دید بهتری نسبت به آینده داشته باشند و سناریوهای مختلف در هر تصمیم‌گیری را بتوانند با کمترین هزینه بررسی و مطالعه کنند.
ERP‌ها با یکپارچه‌سازی فرآیندهای اصلی سازمان و مدیریت به لحظه اطلاعات در سازمان، در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی براساس اطلاعات واقعی کمک شایانی می‌کنند.
شرکت فوکس(Focus Softnet) حدود سه دهه تجربه دارد و در حال حاضر دارای ۲۲ شعبه مختلف در کشورهای مختلف است.
تکنولوژی ERP با محوریت در برگرفتن فرآیند‌های اصلی سازمان در حوزه‌های مالی، انبار، تولید، نگهداری و تعمیرات، کنترل کیفیت، مدیریت منابع انسانی، بازرگانی، لجستیک و... در سازمان‌ها اجرا شده و تمامی حوزه‌های اطلاعاتی و فرآیندی در یک سازمان بزرگ(Enterprise) را تحت پوشش قرار می‌دهد. این سیستم‌ها با تکنولوژی‌های جدیدی که اخیراً به آنها اضافه ‌شده است، هوش تجاری را به کسب و کارها اضافه کرده‌اند. از جمله این تکنولوژی‌های جدید و هوشمند می‌توانیم اشاره به هوش مصنوعی در ربات‌های مجازی و هوشمندی که می‌توانند قابلیت پاسخگویی و پاسخ‌دهی داشته باشند اشاره کنیم، یعنی می‌توانیم یک سری فرآیندها را به‌صورت مکانیزه توسط هوش مصنوعی در ERP پیش ببریم و با توجه به این هوش می‌توانیم گزارش‌های مختلف و ارزشمند را در سازمان‌ها داشته باشیم.
چه مدت از آغاز به‌کار شرکت فوکس ERP در ایران می‌گذرد؟
نمایندگی انحصاری این شرکت در ایران از سال ۱۳۹۵به شرکت توسعه یکپارچه ایلیا داده‌ شده است. شرکت فوکس در سال ۱۹۹۱ در کشور هندوستان تاسیس شد که در ابتدا با یک تیم دو نفره شروع به کار کرد و در ادامه این مسیر تحول دیجیتال هم‌اکنون شرکت فوکس با فعالیت در ۲۵ کشور دنیا، بیش از یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار کاربر را در دنیا به‌صورت آنلاین و زنده پشتیبانی می‌کند که از این نرم‌افزار استفاده می‌کنند.
شرکت فوکس تاکنون چند پروژه در داخل کشور را به مرحله اجرا رسانده و در کدام پروژه‌ها همکاری داشته است؟
با توجه به سابقه سه‌ساله ایلیا به‌عنوان تنها نماینده انحصاری FOCUS ERP در ایران امروز این افتخار را داریم که در دو شرکت پتروشیمی امیرکبیر و پتروشیمی تبریز به استقرار ERP در چارچوب قراردادهای فیمابین بپردازیم.
همچنین با توجه به سابقه پرافتخار شرکت Focus Softnet در زمینه ارائه نرم‌افزارهای خرده‌فروشی و فروشگاهی (POS) و ارائه سیستم‌های یکپارچه مدیریت مالی، تیم ایلیا بر این باور است که می‌تواند رویکرد جدیدی از استفاده از تکنولوژی روز دنیا در صنعت خرده‌فروشی ایران ارائه کرده و انقلابی بزرگ در این صنعت ایجاد کند.
۴. لطفا بفرمایید که نرم‌افزارهای ERP بر اساس چه استانداردهایی در اختیار شرکت‌ها قرار می‌گیرد؟
دانش ایلیا برگرفته از Best practice‌های هر صنعت است که وندور‌های ارائه‌دهنده ERP پس از صرف هزینه‌های گزاف به آنها دست‌ یافته‌اند. پیاده‌سازی ERP در شرکت‌ها بر اساس متدولوژی که به‌ اختصار در ادامه به آن اشاره می‌شود انجام می‌گیرد.
متدولوژی ایلیا شامل هفت فاز اجرایی است و برگرفته از متدولوژی Focus ERP که برای سازمان‌های ایرانی متناسب و تدوین‌ شده است می‌باشد. در سازمان‌های پیشتاز که به بلوغ مطلوب سازمانی رسیده‌اند، پیاده‌سازی از نصب نرم‌افزار آغاز می‌شود چراکه آنها تجربه پیاده‌سازی چنین راهکاری را دارند و نهایتاً به دنبال به‌روزرسانی سیستم خود هستند ولی در سازمان‌های ایرانی که اغلب به مرحله بلوغ آی‌تی نرسیده‌اند، پیاده‌سازی باید از مرحله شناخت آغاز شود تا بتوان با نرم‌افزارهای سنتی و جزیره‌ای سازمان‌ها آشنا شد و اطلاعات سال‌های قبل آنها را در بستر جدید انتقال داد.
ایلیا به‌عنوان نمایندگی رسمی شرکت فوکس، حداکثر اطمینان از بهره‌گیری کامل و دقیق متدلوژی ذکر شده، با کیفیت استاندارد وندور، در پروژه‌های استقرار ERP خود را دارد.
چه ضرورتی برای استفاده از نرم‌افزارهای ERP در سازمان‌ها وجود دارد و چرا باید از آنها استفاده شود؟
در برهه اقتصادی فعلی با توجه به‌ضرورت اطلاع از بهای تمام‌شده محصولات، مدیریت منابع (که در شرایط فعلی کشور از اهمیت بسزایی برخوردار است) و جلوگیری از اتلاف آنها، توجه به استقرار سامانه‌های ERP، اهمیتی صدچندان پیدا می‌کند. همچنین عدم امکان برنامه‌ریزی منابع سازمان با توجه به گستردگی کسب‌و‌کار‌ها و تنوع منابع سازمانی موجود، امری است که بدون وجود یک سیستم یکپارچه امکان‌پذیر نیست.
در حال حاضر ایران از معدود کشورهای دنیا محسوب می‌شود که در صنایع خود با سامانه‌های ERP عجین نشده است. این در حالی است که در جهان بیش از ۹۰درصد صنایع، در تمام طول زنجیره ارزش خود با ERP مدیریت می‌شود.
باید بپذیریم در حوزه سامانه‌های ERP در ایران از سطح استاندارد بین‌المللی بسیار عقب هستیم که این عقب‌ماندگی منجر به اتلاف شدید منابع و دوباره‌کاری‌ها، افزایش بهای تمام‌شده محصولات و اشکالات جدی در مدیریت زنجیره ارزش صنایع اصلی در کشور ما شده است.
درواقع استفاده از این نرم‌افزارها چه مزایایی برای سازمان‌ها در بر خواهد داشت؟
برای مدیریت دقیق و واقعی منابع سازمانی، شما نیاز به ابزارهای پیشرفته دارید. ابزارهای سنتی مثل آینه‌ جلوی ماشین هستند که گذشته را به شما نشان می‌دهند؛ سه ماه گذشته، ۶ ماه گذشته، یک سال گذشته. حالا فکر کنید در گردنه‌های کوهستانی دشوار شما بخواهید رانندگی کنید صرفاً با آینه ‌جلوی ماشین، بدون دیدن جلوی ماشین و طبیعتا نمی‌توان انتظار ایمنی و سلامت از این سفر را داشت.
پس ERP‌ها می‌توانند چراغ راه مسیر پیش روی سازمان‌ها باشند و امکان تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی هرچه بهتر را برای مدیران ارشد فراهم کنند. موارد زیر از جمله مزایای اصلی استفاده از ERP هستند:
امکان برنامه‌ریزی منابع اصلی سازمانی (نیروی انسانی، ماشین‌آلات، مواد و پول)؛
امکان دستیابی به یکپارچگی فرآیندی در سازمان؛
کاهش وابستگی به نیروی انسانی و مکانیزه شدن فرآیند‌های سازمانی؛
تمیز شدن اطلاعات سازمانی و ایجاد یکپارچگی اطلاعات در سازمان.
باوجود شرایط حاکم بر کشور برای ادامه همکاری با شرکت‌های خارجی با چه چالش‌هایی روبه‌رو هستید؟
در زمانی که همه شرکت‌های خارجی ERP حتی در زمان برجام، حاضر به حضور رسمی و پشتیبانی رسمی از محصولات خود در ایران نبودند، شرکت فوکس با همکاری خوب، اعزام تیم‌های متعدد از کارشناسان خود به ایران و آموزش جوانان این مرزوبوم در ایران و هند، توجه و اراده جدی خود را در این همراهی به نمایش گذاشت.
ازاین‌رو باوجود شرایط سخت تحریم و عدم همکاری اکثریت شرکت‌های خارجی با ایران، روابط با شرکت توسعه یکپارچه ایلیا به‌گونه‌ای پیش رفته که نگرانی‌ها در مورد چالش‌های پیش رو به حداقل ممکن برسد و خوشبختانه در دوره‌های سخت گذشته که در تاریخ بی‌سابقه بودند، توانستیم ارتباط موثری با وندور داشته و کیفیت خدمات را در سطح حداکثری داشته باشیم.
از دیدگاه شما فضای رقابتی و نحوه ارائه خدمات شرکت‌های نرم‌افزاری داخل کشور که ارائه‌دهنده نرم‌افزارهای ERP نیز هستند در حال حاضر به چه صورت است؟
اشکالی که در حال حاضر وجود دارد این است که ERPهایی که تعریف ERP را به‌عنوان یک بسته نرم‌افزاری استانداردشده دارای امکان مدیریت و برنامه‌ریزی منابع سازمان بر اساس بهروش‌ها داشته باشند در حال حاضر در ایران وجود ندارند و در واقع راهکارهای فعلی موجود در بازار با درجاتی از انحراف نسبت به یک ERP استاندارد در دسترسی هستند.
همچنین امکان دسترسی به ERP‌های خارجی (که معمولا در کشور‌های توسعه‌یافته اروپایی یا آمریکایی هستند) به علت تحریم وجود ندارد. از مثال‌های مطرح ERP خارجی می‌توان از اوراکل، SAP، IFS و... نام برد که حتی در زمان‌های قبل از تحریم هم به دلیل نگرانی‌های موجود چندان علاقه‌مند به این همکاری نبوده‌اند.
در حال حاضر، تنها سامانه بین‌المللی ERP که به‌صورت رسمی در کشور حضور دارد و قادر به ارائه لایسنس اصلی و رجیستر شده به نام شرکت خریدار است، شرکت فوکس است.
لذا می‌توان این‌گونه عنوان کرد که شرکت ایلیا در شرایط موجود رقیبی در بازار ERP از لحاظ کیفیت و نوع محصول ارائه‌شده ندارد.
لینک اصل خبر در سایت تجارت طلایی نیک روش

  منبع خبر

  تجارت طلایی نیک روش

  تجارت طلایی نیک روش

  تجارت طلایی نیک روش یک شرکت در شهر تهران می باشد

   نظرات