بیش از ۳۴ شرکت‌فناور محصولات دانش‌بنیان علوم و فناوری‌های شناختی تولید می‌کنند

بیش از ۳۴ شرکت‌فناور محصولات دانش‌بنیان علوم و فناوری‌های شناختی تولید می‌کنند

علوم و فناوری‌های شناختی از آن حوزه‌های علمی نوپایی است که در سال‌های اخیر رشد خوبی را تجربه کرد. مطالعه ساختار مغز برای ارتقای سطح کیفی زندگی بشر و پاسخ به سوالات زیادی در این حوزه آن چیزی است که این دانش به دنبال آن است.

افسردگی، آلزایمر و وجود بیماری‌های شناختی دیگر نشان از اهمیت موضوع مطالعه مغز دارد. پس شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری در حوزه علوم شناختی مسئله مهمی است تا ایده‌ها در این حوزه پرورش و توسعه یابند.

در این راستا اقدامات خوبی انجام شده است. شاید تا چند سال گذشته فعالیت‌های زیادی در این حوزه انجام نمی‌شد اما اکنون ایران تولید کننده تجهیزات در این حوزه است. بیش از۳۴ شرکت فناور در حوزه علوم شناختی فعال هستند که به مدد توان و تخصص این نیروی انسانی تجهیزات و دستگاه‌های بسیاری مرتبط با این حوزه در کشور با برند «ایران ساخت» تولید می‌شود. به عنوان مثال دستگاه ره گیر چشمی، نوار مغزی، نوروفیدبک، آزمون های ارزیابی شناختی و بسته های پرورش شناختی برای کودکان، تجهیزات نوری جهت مطالعه مغز و تجهیزاتی که برای تحقیات در علوم شناختی جهت ثبت و تحریک سلول های مغزی که هر کدام نقش موثری در شتاب دادن به سرعت تحقیقات در این حوزه دارد اکنون در داخل کشور تولید می‌شود و نیازی از کشور را رفع کرده‌اند.

همچنین فعالیت بیش از ۲۳ استارتاپ نیز به تولید محصولات فناورانه علوم شناختی شتاب داده است. این استارتاپ‌ها هر کدام دارای ایده‌هایی هستند که با توسعه آنها تولید محصولات فناورانه محقق می‌شود. همچنین سال گذشته با راه اندازی نخستین شتابدهنده حوزه علوم و فناوری‌های شناختی شتابدهی با فعالیت‌های استارتاپی رونق گرفت.

ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای شکوفایی هر چه بیشتر فعالیت‌های زیست بوم فناوری و نوآوری در این حوزه از بازیگران این زیست بوم حمایت می‎‌کند.

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/۲۵

اخبار مرتبط:

*پژوهش و فناوری در حوزه علوم شناختی توسعه یافت

*حرکت علمی کشور در ۲۰ سال اخیر خوب بوده است/ شتاب حرکت علمی کشور به هیچ‌وجه کُند یا متوقف نشود

*ایجاد ۴ گروه پیشران برای بومی‌سازی فناوری‌های شناختی در مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی

لینک اصل خبر در سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

منبع خبر

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

    نظرات