طرح ترافیک ۹۹ با یک هفته تعویق اجرا خواهد شد

طرح ترافیک ۹۹ با یک هفته تعویق اجرا خواهد شد

دانستن جزئیات طرح ترافیک در هر سال برای دارندگان خودروهای شخصی ضروری است. امسال نیز طرح ترافیک سال ۹۹ توسط شورای شهر تهران مصوب شده‌است که در این مطلب جزئیات آن را بررسی خواهیم کرد.

با توجه به شرایط پیش آمده در کشور، شروع این طرح یک هفته به تعویق افتاده و از ۲۳ فروردین ۹۹ اجرایی خواهد شد. بنا بر تصمیم شوراى ترافیک تهران و با توجه به شرایط ویژه‌ى تردد و بازگشایى ادارات، اجراى طرح جدید ترافیک که پیش از این قرار بود ۱۶ فروردین ماه آغاز شود، با یک هفته تعویق به ۲۳ فروردین ماه موکول شد. شروع طرح محدوده‌ى کنترل آلودگی هوا (زوج و فرد) نیز به همین منوال از ۲۳ فروردین آغاز خواهد شد.

و اما جزئیات طرح ترافیک ۹۹؛ به گزارش ایسنا ، عمار سعیدیان فر مدیر واحد ساماندهی محدوده‌ها و طرح‌های ترافیکی سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اعلام کرد که طرح ترافیک سال ۹۹ به جز تغییرات قیمتی و اجرایی از لحاظ ماهیتی و محدوده‌ای هیچ تفاوتی با طرح ترافیک سال ۹۸ نخواهد داشت.

سعیدیان‌فر در خصوص آخرین تغییرات طرح ترافیک تهران در سال ۹۹ اظهار داشت: برای سال آینده بنابر مصوبه شورای شهر، مکلف هستیم که سقف ورود به محدوده طرح ترافیک را رعایت کنیم که برهمین اساس ورود ۱۰۳ هزار خودرو به محدوده طرح ترافیک در هر روز مجاز است و بیش از این امکان ورود خودروها به محدوده وجود ندارد. وی با بیان این‌که در سال آینده نرخ پایه طرح ترافیک در افراد عادی ۲۱ درصد افزایش خواهد داشت، افزود: قیمت پایه طرح ترافیک در سال گذشته ۲۳ هزار تومان بوده، اما در سال آینده قیمت پایه ۲۸ هزار تومان خواهد بود،  البته در تعیین قیمت نهایی تردد در محدوده طرح ترافیک ضریب‌های دیگری همچون زمان تردد، نوع معاینه فنی، داشتن پول در حساب شهروندی و غیره نیز محاسبه می‌گردد و نهایتا قیمت تعیین شده بنابر نوع محدوده، ساعت تردد، میزان آلایندگی وسیله نقلیه و غیره محاسبه خواهد شد.

نرخ ورود به محدوده

مدیر واحد ساماندهی محدوده‌ها و طرح‌های شهرداری تهران با اشاره به این تفاوت‌ها بیان کرد: معاینه فنی در سال جاری ۲۵ درصد تخفیف داشت که در سال ۹۹ به ۳۰ درصد می‌رسد؛ از نظر قیمت هم برای افرادی که معاینه فنی دارند ۲۱ درصد و برای افرادی که معاینه فنی برتر دارند ۱۳,۵ درصد افزایش داشته است. براین اساس حداقل قیمت برای رانندگانی که در ساعت غیرپیک وارد محدوده طرح‌های ترافیکی می‌شوند بدین صورت است که اگر خودرو دارای معاینه فنی برتر باشد قیمت ۱۶ هزار و ۴۶۴ تومان در نظر گرفته خواهد شد و اگر خودروی دارای معاینه فنی برتر در ساعت پیک وارد محدوده طرح‌های ترافیکی شود قیمت ۳۵ هزار و ۲۸۰ تومان برای ورود وی در نظر خواهد گرفت.

سعیدیان فر تاکید کرد: شهروندان برای تردد در محدوده ترافیک با توجه به رای دیوان عدالت و سایر مسائل باید تردد خود را قبل از ورود به محدوده رزرو کرده و تا ساعت ۶ صبح آن روز هم می‌توانند رزرو خود را کنسل کنند و اگر هم کار واجبی پیش آمد و به محدوده وارد شدند باید تا ۱۲ شب همان روز ترددشان را در سامانه رزرو کنند؛ در غیر این صورت مشمول تخفیف نخواهند شد.
سعیدیان فر همچنین گفت: ما سیستم رزروها را قبل از شروع هفته یعنی روز چهارشنبه باز می‌کنیم تا شهروندان کار رزرو خود را انجام دهند. همچنین تردد در محدوده آلودگی هوا نیز همان عدد ۲۰ روز تردد رایگان است و برای تردد بیشتر از ۲۰ روز باید هزینه پرداخت شود.

حذف مهلت یک ماهه شارژ حساب شهروندی

مدیر واحد ساماندهی محدوده‌ها و طرح‌های ترافیکی شهرداری تهران با بیان این‌که اگر خودرویی فاقد معاینه فنی برتر باشد و در ساعت غیرپیک وارد محدوده شود حداقل ۲۳ هزار و ۵۲۰ تومان برای وی در نظر گرفته خواهد شد و اگر همین خودروی فاقد معاینه فنی برتر در ساعت پیک وارد شود، حداکثر مبلغ ۵۰ هزار و ۴۰۰ تومان برای وی محاسبه می‌شود.

وی با بیان این‌که اگر افراد در سال آینده قبل از تردد روز خود را رزرو کرده و پول در حساب شهروندی آن ها وجود داشته باشد می‌توانند از تخفیف ۲۰ درصدی بهره‌مند شوند، اظهار کرد: پیش از این یک ماه شهروندان فرصت داشتند که حساب شهروندی خود را شارژ کنند اما این فرصت یک ماهه در سال آینده حذف شده است و اگر شهروندان روز تردد خود را از قبل رزرو نکنند و در حساب شهروندی‌شان نیز پول وجود نداشته باشد، بهای تردد آن‌ها با ضریب یک محاسبه شده و از تخفیف ۲۰ درصدی بهره‌مند نخواهند شد. البته خودروهای هیبریدی و برقی از تخفیف ۹۰ درصدی بهره‌مند هستند.

تخفیف ۵۰درصدی ساکنان محدوده

سعیدیان فر در مورد وضعیت ساکنین در منطقه اجرای طرح نیز، اظهار کرد: برای ساکنین محدوده‌های طرح‌های ترافیکی برای سال آینده تخفیف ۵۰ درصدی در نظر گرفته شده و خروج قبل از ساعت ۸:۳۰ صبح و یک ورود بعد از ساعت ۱۷ رایگان خواهد بود، اما تردد بین ساعت ۸:۳۰ تا ۱۷ با تخفیف ۵۰ درصد لحاظ می‌شود. وی ادامه داد: البته در نظر داریم در اجرای طرح‌های ترافیکی، ساکنین محدوده را از لیست رزرو خارج کنیم تا ساکنین در تردد دچار مشکل نشوند که این موضوع در حال بررسی است. همچنین کسانی که در این محدوده مستاجرند نیز می‌توانند اجازه تمدید را به اداره دفتر خدمات الکترونیک شهرداری تهران ارائه کنند و مالکان نیز اگر عواض نوسازی خودرو را پرداخت کنند به صورت اتومات برای آن‌ها تمدید خواهد شد.

وضعیت ترافیکی روزهای پنجشنبه

مدیر واحد ساماندهی محدوده‌ها و طرح‌های ترافیکی شهرداری تهران درخصوص وضعیت ترافیکی روزهای پنجشنبه در سال ۹۹ عنوان کرد: ما در سال جدید همچون سال ۹۸ پنجشنبه‌ها طرح ترافیک نداریم و فقط محدوده کنترل آلودگی هوا را داریم که از ساعت ۶:۳۰ دقیقه صبح تا ۱۳ ظهر اعمال می شود و برای شهروندانی هم که روز پنجشنبه وارد محدوده شوند فقط یک روز از ۲۰ روز تردد رایگان آن‌ها کاسته خواهد شد.

سعیدیان‌فر با بیان این‌که به دنبال آن هستیم که یک اپلیکیشن مختص طرح‌های ترافیکی طراحی کنیم، گفت: سازمان فناوری شهرداری تهران قول داده است که تا پایان سال این اپلیکیشن را به ما تحویل دهند، اما مردم می‌توانند از سامانه تهران من و tehran.ir فعلا استفاده کنند.

۰
لینک اصل خبر در سایت تینکست

    منبع خبر

    تینکست

    تینکست

    راه‌حل سریع و اقتصادی ارسال بسته

    نظرات