معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در نشست مجازی با روسای پارک‌های علم و فناوری مطرح کرد: فعالیت ۴۰۰شرکت فناور در زمینه تولید محصولات در زمینه مقابله با ویروس کرونا

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در نشست مجازی با روسای پارک‌های علم و فناوری مطرح کرد: فعالیت ۴۰۰شرکت فناور در زمینه تولید محصولات در زمینه مقابله با ویروس کرونا

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر برومند در این نسست مجازی با بیان اینکه پارک‌های علم و فناوری را می‌توان به نوعی پلتفرم اقدامات استان‌ها قلمداد کرد، تصریح کرد: تقاضای ما از پارک‌ها این است که گزارش عملکرد خود را به صورت هفتگی جمع‌آوری و در اختیار این معاونت قرار دهند تا بتوانیم به سازماندهی و بررسی وضعیت سراسری کشور اقدام کنیم. انتظار ما این است که شرکت‌های فناور همواره چند قدم جلوتر از سایر بخش‌ها فعالیت کنند.
وی با تاکید بر اینکه پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور بایستی ارتباط بیشتری با روسای دانشگاه‌های استان‌ها اعم از دانشگاه‌های وزارت علوم و دانشگاه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی داشته باشند، خاطرنشان کرد: ارتباط بیشتر پارک‌های علم و فناوری با دانشگاه‌های علوم پزشکی و دیگر دانشگاه های استان‌ها سبب می‌شود که نیازهای روز جامعه را پیش از فراگیری شناخته و به دنبال راه حل آنها باشند.
به گفته دکتر برومند، امروزه پارک‌های علم و فناوری کشور در برخی حوزه‌ها به جایی رسیده‌اند که علاوه بر قابلیت تامین نیاز کشور، توانایی صادرات به دیگر کشورها را نیز دارا می‌باشند.
وی در پایان اظهار داست: تقاضای دیگر ما از اصحاب رسانه است؛ دوستان رسانه‌ها از جمله صداوسیما باید پوشش رسانه‌ای در خور اقدامات پارک‌های علم و فناوری داشته باشند و محصولات تولید شده آنها را به جامعه معرفی کنند. معرفی محصولات شرکت‌ها می‌تواند ادامه کسب و کار آنها را با سهولت بیشتری پیش ببرد.

* توانایی سریع تغییر کاربری شرکت‌ها با پیدایش نیازهای جدید کشور

در بخش دیگری از این نشست، علی وحدت، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر حس خودباوری موجود در پارک‌های سراسر کشور در دوران شیوع کرونا خاطرنشان کرد: علی‌رغم همه فشارها به دولت برای تعطیلی کشور، شرایط پیش آمده در جهان به گونه‌ای پیش رفت که امکان مقایسه اقدامات ایران با دیگر کشورها به وجود آمد.
وی افزود: در زمینه تامین اقلام مورد نیاز کشور، سهم درخور توجهی از این تامین برعهده پارک‌های علم و فناوری بود. صندوق نیز در این بخش ۵۰۰ میلیارد منابع اختصاص داده است. از میان طرح های موجود تعداد ۴۸ طرح برای اجرایی شدن از سوی صندوق تصویب شد. ۲۰۰ میلیارد تومان از منابع تاکنون به شرکت‌ها پرداخت شده است.
دکتر وحدت با اشاره به لزوم حمایت از سامانه‌های بومی کشور در شرایط کنونی گفتک یکی از موارد قابل بررسی موضوع حمایت از سامانه‌هایی است که می‌توانند در این شرایط کمک بسیاری به جامعه انجام دهند. در این ایام چند سامانه فعال نقش مهمی داشتند موضوع بعدی در خصوص حمایت از کسب و کارهای دانش بنیان و استارتاپ‌ها است. چابکی شرکت‌های مستقر در پارک‌ها موضوع بسیار مهمی است. شرکت‌ها توانستند با پیدایش نیازهای جدید کشور سریعاً تغییر کاربری بدهند.

لینک اصل خبر در سایت پارک علم و فناوری کردستان

  منبع خبر

  پارک علم و فناوری کردستان

  پارک علم و فناوری کردستان

  پارک علم و فناوری کردستان یک پارک علم و فناوری در شهر سنندج می باشد

   نظرات