گیاهان دارویی با فناوری به «گیاهان صنعتی» تبدیل شده است

گیاهان دارویی با فناوری به «گیاهان صنعتی» تبدیل شده است

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ، زنجیره ارزش و تولید در زیست بوم گیاهان دارویی به ویژه در ۱۰ سال اخیر دچار تحولات ساختاری شده است.

محمدحسن عصاره دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره اهمیت و وجه غالب صنعتی گیاهان دارویی می گوید: با توجه به کاربردهای بسیار متنوع و مختلف گیاهان و ترکیبات طبیعی گیاهی در عرصه های دارویی، آرایشی و بهداشتی، غذایی، دمنوش و نوشیدنی‌ها، عطرسازی و صنعت خوشبوکننده‌ها، دباغی و رنگرزی و …، شاید بهتر آن باشد که به‌جای کاربرد واژه گیاهان دارویی، از واژگان وسیع‌تر و دقیقتری همچون واژه گیاهان صنعتی استفاده کنیم.

وی صنعتی سازی هر چه بیشتر این عرصه و گذار از روش‌های سنتی فرآورش به روش‌های مبتنی بر فناوری را از جمله ستون‌های سیاستگذاری ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دانست.

این سیاست‌گذاری و تکمیل گذار از روندهای مرسوم و قدیمی به سمت صنعتی‌سازی گیاهان دارویی و ترکیبات طبیعی گیاهی، ریشه در واقعیات اقتصادی دارد.

رشد تقاضای جهانی برای فرآورده‌های دارویی، بهداشتی،.... مبتنی بر محصولات گیاهی، باعث شده است تا فناوری و صنایع پایین دستی مربوط به داروهای گیاهی و گیاهان دارویی رشد چشمگیری داشته باشد.

بر اساس برنامه ششم توسعه، صادرات گیاهان دارویی تا پایان این برنامه باید رشد قابل ملاحظه‌ای داشته باشد. بر این اساس ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری در تلاش است تا با جذب سرمایه و ایجاد تحرک بیشتر میان فعالان بخش خصوصی، بتواند اجزای مختلف این زنجیره بزرگ صنعتی را به سمت تکامل بیشتر هدایت کند.

پایان پیام/۳۳

اخبار مرتبط:

یادداشت دبیر ستاد گیاهان دارویی پیرامون چهارمین جشنواره ملی گیاهان دارویی و طب ایرانی

تقدیر دکتر محمد حسن عصاره دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب ایرانی از مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل

هفتمین کنگره ملی گیاهان دارویی برگزار شد

ارزش صادرات گیاهان دارویی به ۵۲۰ میلیون دلار رسید

لینک اصل خبر در سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  منبع خبر

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

   نظرات