با صدور مجوزهای دولتی برای استارتاپ‌ها مخالفیم

با صدور مجوزهای دولتی برای استارتاپ‌ها مخالفیم

به گزارش تجارت‌نیوز، شایان شلیله در اولین گردهمایی اعضای انجمن صنفی کسب‌وکارهای اینترنتی گفت: ما با ساختار مجوز دادن سازمان‌های دولتی و وزارتخانه‌ها به کسب‌وکارها مخالف هستیم به غیر از موارد پزشکی که نظارت‌های خاص در همه جای دنیا انجام می‌شود. هدف ما این است که دولت چارچوب و قوانین مورد نظر را تصویب کند اما اجرا و نظارت آن را به دست بخش خصوصی بسپارد.

او با اشاره به اینکه اعضای انجمن در یک سال گذشته با تمرکز روی اتفاقات اخیر طرحی جامع از مشکلات اکوسیستم و راهکارهای عبور از آنها را تهیه کرده است، ادامه داد: این طرح قرار است برای سازمان‌ها و نهادهای مربوطه ارسال شود، چرا که باور داریم اگر این چالش‌ها برطرف نشود فضای کاری استارتاپ‌ها در سال‌های آینده بدتر می‌شود.

او اضافه کرد: دولت به عنوان نهادی که وظیفه دارد زیرساخت را مهیا کند در این حوزه باید نقش جدی را ایفا کند آن هم نه نقشی که دلخواه خودش است بلکه نقشی که مورد توافق و در راستای منافع صنف مجازی است.

شلیله با اشاره به اینکه یکی از بزرگترین چالش‌های کسب‌وکارهای اینترنتی و آنلاین نگاه کلی است که به این اکوسیستم می‌شود، تاکید کرد: در حال حاضر ما درگیر چالش و جنگ بین سازمان‌های دولتی و وزاتخانه‌ها هستیم که می‌خواهند نقش پدرخواندگی اکوسیستم را بازی کنند. درخواست ما از دولت و حاکمیت این است که در ساختار جدیدی که در جامعه به وجود آمده بپذیرد که برخی سازمان‌ها ممکن است نقش کنترلی و نظارتی خود را از دست بدهند و این مسئولیت به سازمان دیگری منتقل شود مثلا امروز سازمان فلان، قدرت داشت فردا سازمان دیگری مبحث رگولاتوری را انجام می‌دهد.

او اضافه کرد: دولت نه تنها در ایران بلکه در همه جای دنیا از بخش خصوصی کندتر عمل می‌کند. دولت در چهار یا پنج سال گذشته هیچ نظارتی بر کسب‌وکارهای آنلاین نداشته اما حالا همه سازمان‌ها هجوم آورده‌اند که چه اتفاقی در حال وقوع است و شناختی از این سیستم ندارند و نگاه غالب این است که این سیستم امنیت ملی را خدشه‌دار می‌کند. بخش بزرگی از فعالیت ما در سال گذشته این بود که نگرانی‌های سازمانی را از اکوسیستم استارتاپی و کسب‌وکارهای آنلاین رفع کنیم.

دبیر انجمن کسب‌وکارهای اینترنتی با اشاره به طرح نوآفرین تصریح می‌کند: این طرحی است که شاید ۱۰ درصد مشکلات کسب‌وکارهایی که امروز وجود دارند را حل می‌کند. همین که دولت پذیرفته تا یک سقف درآمدی معافیت‌هایی اعمال کند باید از این طرح استقبال کرد اما باید تاکید هم کرد که این طرح برای یک سگمنت محدود کارساز است و متاسفانه دولت با تعریف سگمنت آشنا نیست. طرح نوآفرین طرح بدی نیست اما به شدت جای کار دارد.

لینک اصل خبر در سایت انجمن صنفی کارفرمایی فروشگاه های اینترنتی شهر تهران (کسب کارهای اینترنتی)

  منبع خبر

  انجمن صنفی کارفرمایی فروشگاه های اینترنتی شهر تهران (کسب کارهای اینترنتی)

  انجمن صنفی کارفرمایی فروشگاه های اینترنتی شهر تهران (کسب کارهای اینترنتی)

  انجمن کسب و کارهای اینترنتی می کوشد تا با ایجاد بستری مناسب برای تمامی نقش آفرینان فعال در زیست بوم (اکوسیستم) فناوری اطلاعات علاوه بر اینکه به حمایت

   نظرات