معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم عنوان کرد: پارک‌های علم و فناوری؛ وسیله و ابزار توسعه استان‌ها / پی‌بردن مسئولان کشور به اهمیت پارک‌های علم و فناوری

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم عنوان کرد: پارک‌های علم و فناوری؛ وسیله و ابزار توسعه استان‌ها / پی‌بردن مسئولان کشور به اهمیت پارک‌های علم و فناوری

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل پارک علم و فناوری کردستان به نقل از دانشگاه شهید چمران اهواز، دکتر مسعود برومند در آیین تکریم و معارفه سرپرست پارک علم و فناوری خوزستان که در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، اظهار داشت: برای انتخاب فردی به عنوان رئیس پارک علم و فناوری شاخصه‌های خاصی را در نظر می‌گیریم. یکی از این شاخصه‌ها این است که فرد با فضای توسعه کسب‌وکار و مشکلات افرادی که می‌خواهند یک ایده را تجاری‌سازی کنند آگاه و برای آن ارزش قائل باشد و سختی‌های آن را نیز بداند.
وی با بیان اینکه پارک علم و فناوری ذی‌نفعان خاصی دارد گفت: روسای پارک‌های علم و فناوری باید به این ذی‌نفعان توجه ویژه‌ای داشته باشند. اولین ذی‌نفعان پارک، شرکت‌هایی هستند که در پارک مستقر هستند. پارک، محلی است که باید بتواند به واحدهای فناور، شرکت‌ها و کسانی که می‌خواهند ریسک کنند، خدمت ارائه دهد.
دکتر برومند افزود: بخشی از ذی‌نفعان، مسئولان استان هستند. آن‌ها نیز پشتیبانی‌های لازم را انجام می‌دهند؛ اما در صورتی که بدانند این کار منجر به توسعه استان و کارهایی که به آن‌ها واگذار شده است می‌شود. ایجاد ارتباط صمیمانه و درک متقابل با مسئولان استان بسیار واجب است. این ارتباط باید به قدری محکم باشد که از آن برای رفع مشکلات شرکت‌هایی که در پارک هستند، استفاده شود.
وی گفت: شاید در گذشته در دوره‌هایی نسبت به مفهوم پارک علم و فناوری اهمیتی که باید داده می‌شد، نشد اما امروز پارک‌ها جایگاه خاصی دارند. به همین دلیل است که در بودجه سال ۹۸ میزان بودجه دانشگاه‌ها حدود ۱۱ درصد و بودجه پارک‌ها حدود ۷۰ درصد افزایش داشته است اما متاسفانه این عدد هنوز خیلی کوچک است؛ با این وجود مسئولان کشور به این نتیجه رسیده‌اند که پارک‌های علم و فناوری از اهمیت زیادی برخوردار هستند.
دکتر برومند تاکید کرد: اعتقاد همه مدیران ارشد در وزارت علوم این است که تا حدود زیادی باید دست مدیران را در استان‌ها باز گذاشت تا از خلاقیت‌های موجود استفاده کنند. بنابراین شما کاملاً اختیار دارید تا مدل‌های مختلف را به کار گیرید تا پارک نقش خود را بهتر ایفا کند. پارک علم و فناوری می‌تواند وسیله و ابزار توسعه استان باشد.
وی گفت: تصور نکنید ما مجموعه‌ای هستیم که اینجا نشستیم تا ببینیم کدام جوان جویای کار و ریسک‌پذیر می‌آید تا ما با او مصاحبه کنیم؛ این مفهوم دیگر یک مفهوم مرده است. در مفهوم جدید ما به دنبال چالش‌ها و مشکلات استان می‌گردیم و سعی می‌کنیم کسانی را پیدا کنیم که آن‌ها را حل کنند، پشتیبانی لازم را انجام دهیم و اگر لازم است برای آن‌ها بازار لازم را ایجاد کنیم.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، افزود: اگر پارک چنین محوری را داشته باشد و نگاه دانشگاه نیز رفتن به سمت یک دانشگاه کارآفرین باشد، درواقع همه در یک مسیر درحال حرکت هستند. امیدواریم با استفاده از فرصت‌ها، امکانات و شرایط، اتفاق بزرگی در استان رقم بخورد.
وی تصریح کرد: هر مجموعه‌ای که از منابع سرمایه‌ای خود برای توسعه استفاده می‌کند و در فکر توسعه یک محصول است از نظر من دانش‌‌بنیان است.
وی افزود: با توجه به اهمیت، جایگاه و نقش پارک در تولید ملی و تجاری‌سازی تحقیقات، اطلاع‌رسانی درباره وظایف پارک در موقعیت‌های مختلف می‌تواند بسیار مفید باشد. رسانه‌ها باید یک بار دیگر به این موضوع بپردازند و بیش از پیش پارک‌های علم و فناوری را معرفی کنند.

لینک اصل خبر در سایت پارک علم و فناوری کردستان

  منبع خبر

  پارک علم و فناوری کردستان

  پارک علم و فناوری کردستان

  پارک علم و فناوری کردستان یک پارک علم و فناوری در شهر سنندج می باشد

   نظرات