گفت و گو پیرامون تعامل ایران و عراق در حوزه انتقال فناوری

گفت و گو پیرامون تعامل ایران و عراق در حوزه انتقال فناوری


گفت و گو پیرامون تعامل دو کشور ایران و عراق در حوزه انتقال فناوری در بازدید رئیس شهرک علم و نوآوری عالم آل محمد (ص) و سرمایه گذاران کشور عراق از پارک علم و فناوری خراسان مطرح شد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری خراسان؛ دکتر دوستی رئیس شهرک علم و نوآوری عالم آل محمد (ص) و هیآت همراه ایشان به اتفاق اعدای از سرمایه گذاران کشور عراق از پارک علم و فناوری خراسان و شرکت های دانش بنیان آن بازدید کرده و در خواستار انتقال فناوری در حوزه تحقیقات دانش بنیان بین دو کشور شدند.
در ابتدا مهندس تفضلی معاون ایجاد و توسعه پارک خراسان ضمن معرفی جامع پارک خراسان و نحوه پذیرش و خدمات پارک به شرکت ها، به ارائه نمونه های موفق شرکت های پارک اشاره کرد و گفت: پارک علم و فناوری خراسان، رتبه اول پارک های کشور در حوزه انرژی و از منظر شرکت های موفق مرکز رشد فناوری انرژی است.
دکتر دوستی رئیس شهرک علم و نوآوری عالم آل محمد (ص) هدف از این بازدید را ایجاد یک رابطه تعاملی بین ایران و عراق در حوزه انتقال فناوری و ایجاد شرکت های دانش بنیان با وجود ارتباطات آستان قدس رضوی در عراق دانست.
وی با اشاره به هدف گذاری کشور عراق در ایجاد مجموعه های دانش بنیان، تعامل و همکاری طولانی مدت دو کشور در حوزه فعالیت های اقتصادی و توسعه دانش بنیان را مدنظر قرار داده و در جهت تحقق ایجاد اولین مرکز توسعه فناوری در عراق ابراز امیدواری کرد.
مهندس مدنی مدیرعامل شرکت دانش بنیان پیمان خطوط شرق و رئیس هیات مدیره سندیکای برق گفت: شرکت پیمان خطوط شرق در حوزه های کنترل، اتوماسیون و سیستم های اسکادا در صنایع زیرساختی کشور ایران به ویژه صنعت برق و حوزه انرژی مشغئل به فعالیت است.
وی همچنین به عنوان رئیس انجمن دانش بنیان استان خراسان رضوی، ظرفیت بالای شرکت های دانش بنیان را زمینه خوبی برای همکاری و انتقال فناوری به کشور عراق دانست.
مهندس هاتف مدیرعامل شرکت دانش بنیان آهار شرق به عنوان یکی از اعضای انجمن دانش بنیان استان، ضمن بیان همکاری های این شرکت با کشور عراق، به وجود کنسریوم صادرات محصولات دانش بنیان اشاره کرد و آمادگی خود جهت هرگونه همکاری با کشور عراق را اعلام کرد.
مهندس تقوایی مدیرعامل شرکت دانش بنیان بهپویان امین منتظر نیز فعالیت تخصصی این شرکت را در حوزه هوشمندسازی و تولید مغزافزار و در حوزه های مختلف روشنایی، مکانیک، عمران، مخابرات، کنترل و ... عنوان کرد. وی همچنین مدل های مختلف انتقال تکنولوژی را مطرح و بهترین مدل را، مدل مبتنی بر پروژه دانست و گفت: شرکت های مبدا و مقصد با قرار گرفتن در یک مبنای عملیاتی و توسعه ارتباط و آموزش، می توانند بستر پروژه های انتقال تکنولوژی را فراهم کنند.
گداز مدیرعامل شرکت افق روشن صحرا محصول شرکت خود را دستگاه تصفیه سیلاب بدون مشابه خارجی معرفی کرد و حتی جداسازی جلبک و سایر مواد موجود در آب را از فناوری های این شرکت دانست.
سرمایه گذاران کشور عراق ضمن ابراز خرسندی از این بازدید، وجود شهرک های صنعتی عراق را زمینه ساز این جریان و حرکت به سوی ایجاد شرکت های دانش بنیان در عراق را گامی موثر در جهت تعامل و همکاری دو کشور دانستند.
در پایان مهندس امینی معاون پشتیبانی فناوری پارک خراسان با اشاره به پیشرو بودن پارک خراسان در حوزه بین الملل، همکاری پارک علم و فناوری خراسان و آستان قدس رضوی را در توسعه انتقال فناوری به عراق موثر دانست و گفت: وجود اعتماد ملی دو کشور با حضور جوانان و متخصصین، می تواند بسترهای مناسبی را در جهت ظرفیت های زیرساختی خصوصا در حوزه نفت و گاز فراهم کند.
شایان ذکر است در انتهای از شرکت های دانش بنیان آهار شرق، افق رئشن صحرا و سامان داروی هشتم نیز بازدید کردند.لینک اصل خبر در سایت پارک علم و فناوری خراسان رضوی

  منبع خبر

  پارک علم و فناوری خراسان رضوی

  پارک علم و فناوری خراسان رضوی

  پارک علم و فناوری خراسان رضوی یک پارک علم و فناوری در شهر مشهد می باشد

   نظرات