بیش از ۴هزار و ۴۰۰ شرکت دانش‌بنیان در اقتصاد کشور نقش‌آفرین شدند

بیش از ۴هزار و ۴۰۰ شرکت دانش‌بنیان در اقتصاد کشور نقش‌آفرین شدند

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حمایت از توسعه کسب و کارهای دانش بنیان و خلاق گامی بود که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با جامه عمل پوشاندن به قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان برداشت. فعالیت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای توسعه گفتمان و فرهنگسازی اقتصاد دانش‌بنیان زمینه‌ساز تحول در اقتصاد کشور، خلق ارزش افزوده، فرصت‌های تازه برای اشتغال و نیز تامین مهم‌ترین و فناورانه‌ترین نیازهای کشور شد، اما این گام با چه سازوکارهایی پیموده شد؟

نتیجه‌های مثبتی که در رونق اقتصاد دانش‌بنیان در سال‌های اخیر حاصل شد و تحولی در اشتغال، ارزش افزوده و حرکت اقتصاد کشور بدون تکیه به منابع زیرزمینی و خام فروشی و نیز تامین برخی از مهم‌ترین نیازهای فناورانه و تحریمی ایجاد کرد از ثمره‌های این اقدام به شمار می‌رود.

از بین بالغ بر ۱۳ هزار درخواست، ۴۴۶۲ شرکت دانش‌بنیان تایید و از حمایت‌های قانون بهره‌مند شده اند. این شرکت‌ها بیش از ۳۰۰ هزار نفر اشتغال ایجاد کرده و فروشی بالغ بر ۹۰۰ هزار میلیارد ریال در سال داشته‌اند.

برای تکمیل این قانون، برنامه حمایت از توسعه صنایع خلاق و فرهنگی در دستورکار قرار گرفت و در این حوزه نیز بیش از ۴۰۰ شرکت از حمایت‌های این برنامه بهره مند شده اند. همچنین در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰ شرکت در حوزه اقتصاد دیجیتال در کشور مشغول به فعالیت شده اند.

کمک به دانش‌بنیان‌های صنعتی‌

اجرای برنامه «ارتقای توان داخلی در ساخت ماشین آلات پیشرفته» برای توسعه بازار این شرکت‌ها، یکی دیگر از گام‌هایی است که در این راستا و توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برداشته شده است.

در این برنامه با سرمایه گذاری بسیار کم دولت و با استفاده از سازوکار تامین مالی خریدار و جذب منابع بخش خصوصی، بازاری در حدود ۳۳۰ میلیارد ریال برای بیش از ۱۷۶ شرکت و ۴۸۵ تجهیز تاییدشده ایجاد شد که اشتغال ۱۸۳۴ متخصص را نیز به دنبال داشته است.

کمک به صادرات دانش‌بنیان

با اجرای برنامه «توسعه صادرات شرکت‌های دانش بنیان»، تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان صادراتی کشور از ۱۳۷ شرکت در سال ۹۴ به ۲۳۰ شرکت در سال ۱۳۹۷ رسیده است. در همین مدت، بازارهای صادراتی شرکت‌های دانش‌بنیان (شاخص سوم) نیز با افزایشی ۱۹ موردی، از ۷۴ کشور به ۹۳ کشور رسیده است.

۶ دوره از «نمایشگاه مواد و تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران» برگزار شده و هفتمین دوره آن نیز در آذرماه ۹۸ برگزار می‌شود. این نمایشگاه توانسته است ضمن اهرم‌سازی منابع مالی دولت، توسعه ساخت داخل، ارتقای جدی کیفیت و تنوع محصولات پیشرفته، بیش از ۷۰۰۰ نفر نیروی انسانی متخصص در این حوزه را به کار گیرد.

به مدد این نمایشگاه، تعداد شرکت‌های فعال از ۱۲۰ به ۳۷۱ شرکت رسید. ۵۰۰ شرکت متقاضی حدود ۹۰۰۰ مدل محصول تجهیزات و مواد آزمایشگاهی را در ششمین دوره این نمایشگاه که هفته نخست دی‌ماه ۱۳۹۷ در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد، ارائه داده اند.

کمک به نمایش و فروش دستاوردهای دانش‌بنیان آزمایشگاهی ایران‌ساخت

با خریدهای متقاضیان از محصولات ایران‌ساخت ارائه شده در « نمایشگاه مواد و تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران »حدود ۵۸۰ میلیارد ریال فروش قطعی برای تولیدکنندگان تجهیزاتبدست آمد تا موجب پایدارسازی اشتغال افراد شاغل تحصیل‌کرده این شرکت‌ها شود.

کمک به راه اندازی بیش از ۸۰ مرکز نوآوری با همکاری دستگاه های اجرایی و بیش از ۴۳ مرکز شتابدهی نوآوری عمومی و ۲۰ شتابدهنده تخصصی در حوزه‌هایی مانند آب و خشکسالی، اقتصاد دیجیتال، فناوری های نرم و هویت ساز، هوا فضا و ... با همکاری بخش خصوصی و استقرار بیش از ۲۰۰۰ کسب‌ وکار جدید استارتاپی یکی دیگر از گام‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان است.

برگزاری جشنواره ایران‌ساخت

اما توسعه اقتصاد دانش‌بنیان بیش از زیرساخت‌های مادی و فیزیکی، نیازمند تحولی زیرساختی در فرهنگ و نگرش عمومی جامعه بود و بر همین اساس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در مسیر ترویج و فرهنگ‌سازی این اقتصاد به کمک فرهنگ و هنر حرکت کرد. بر همین اساس نخستین دوره جشنواره ملی فرهنگی و هنری ایران‌ساخت دی ماه ۱۳۹۵ برگزار شد.

تیرماه ۱۳۹۷، آغازی دوباره بر جشنواره ایران‌ساخت بود. هنرمندان بسیاری همزمان با انتشار فراخوان دومین دوره جشنواره ملی فرهنگی و هنری ایران‌ساخت، با آثارشان به ترویج و فرهنگ‌سازی حمایت از کالای ایرانی کمک کردند.در دومین جشنواره "ایران ساخت" ۲ هزار و ۸۲۴ اثر متقاضی حضور در جشنواره شدند. در این دوره ۴۷۴ اثر به بخش ادبیات جشنواره ارسال شد که از این تعداد، داستان‌نویسان ۲۱۱ داستان کوتاه، شاعران ۲۲۴ شعر و هنرمندان مستند نگار نیز ۳۹ اثر سهم داشتند.

پایان پیام/۲۴

لینک اصل خبر در سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  منبع خبر

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

   نظرات