بیوفیلتر حذف فلزات سنگین پساب آبکاری در کشور ساخته شد

بیوفیلتر حذف فلزات سنگین پساب آبکاری در کشور ساخته شد

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریلست جمهوری، همگام با رشد صنعتی و اقتصادی و تولید انواع مختلف ترکیبات و مواد شیمیایی به طور ناخواسته موادی متنوعی چون انواع فلزات سنگین و سمی، سیانید، آرسنیک، نیترات، نیتریت، فسفات و ... به طبیعت وارد می شود که برای محیط زیست و انسان ها مشکلات و برای سایر جانداران خطرات جدی به همراه دارد.


در این میان با توجه به بحران کم آبی در بسیاری از کشورها، آلودگی آب و میزان پساب تولیدی دارای اهمیت بیشتری است. این مساله استفاده از روش های مناسب جهت تصفیه آب و پساب آلوده به مواد سمی، قابل استفاده کردن آب های آلوده و استفاده مجدد از پساب کارخانه ها را اهمیتی دوچندان بخشیده است.


نرجس مبلی، مدیرعامل شرکت دانش بنیان «پویا ژن آزما» که در زمینه تولید بیوفیلتر تصفیه آب و حذف پساب آلوده فعالیت دارد اظهار داشت: امروزه از بیوتکنولوژی با تکیه بر میکروارگانیزم ها جهت تصفیه پساب¬های صنعتی نیز استفاده می شود که به بیوفیلتر معروف است.


بیوفیلترهای ساخته شده در این شرکت دارای یک مخزن ساده استوانه ای است که میکروارگانیزم ها در داخل آن بر روی بستر مناسب تثبیت شده اند. این بستر ضمن حفظ میکروارگانیزم ها با فراهم آوردن سطح کافی توانایی تثبیت یک میلیون میکروارگانیزم در فضایی به قطر۵/۰ سانتی متر را داراست.
وی درباره سازوکار عملکرد این دستگاه تصفیه گفت:دستگاه تصفیه بر اساس حجم آب ونوع پساب طراحی و ساخته می شود که آب یا پساب به صورت کانتینیوز تصفیه می شود. مواد سمی موجود در آب و پساب آلوده حین عبور از روی بستر، بسته به نوع ماده سمی، توسط میکروارگانیزم ها با مکانیزم های مختلف شامل تجزیه کامل، اکسیداسیون و احیا و جذب بیولوژیک، حذف می-شوند. در این سیستم فرایند تنظیم pH ، حذف ذرات جامد (در صورت نیاز) و حجم ورودی و خروجی به صورت خودکار کنترل می شود و نیازی به اپراتور یا کاربر جداگانه ندارد.


مبلی تصریح کرد: سیستم بیوفیلتر تصفیه کننده پساب به گونه ای طراحی شده که اگر میزان پساب واحد ۵ تا ۱۰ مترمکعب در روز باشد حجم سیستم بیوفیلتر حدود ۱.۲*۱.۵ مترمکعب است و حالت موبایل (قابل حمل) دارد به طوری که در واحدهای صنعتی که حجم پساب تولیدی آنها چندان زیاد نیست دو کارخانه می توانند از یک دستگاه استفاده کنند.


وی درباره نحوه تغذیه سیستم بیوفیلتر گفت: بسته به حجم و ترکیب پساب ها ورودی به سیستم هر شش ماه تا دو سال یکبار نسبت به شارژ یا تعویض میکروارگانیسم ها اقدام می شود.
پایان پیام/

لینک اصل خبر در سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  منبع خبر

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

   نظرات