اولین فراصندوق (Fund of Funds) در ایران

اولین فراصندوق (Fund of Funds) در ایران

فراصندوق ستارگان، اولین فراصندوق (Fund of Funds) در ایران با موضوع اصلی فعالیت "سرمایه­ گذاری در صندوق­ های جسورانه و خصوصی دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار و مشارکت در تاسیس آن­ها" است.

ایده­ تاسیس این فراصندوق به عنوان ابزاری جدید در نظام تامین مالی کشور در راستای دستیابی به سطوح بالای تنوع بخشی و همچنین تبیین ضرورت تشکیل آن در زیست­ بوم کارآفرینی کشور، در سال ۱۳۹۶ طی جلسات متعددی با ریاست محترم سازمان بورس و شرکت فرابورس مطرح شد. با توجه به ماهیت سرمایه­ گذاری جسورانه فراصندوق، ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان موسسین مشارکت کردند.

در آذرماه سال ۱۳۹۷ درخواست موافقت اصولی به سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال گردید که در اواخر همان سال با تاسیس این فراصندوق موافقت شد. مجمع موسس در اردیبهشت سال جاری تشکیل و اساسنامه و امیدنامه، ارکان، رویه پذیره ­نویسی و روزنامه رسمی فراصندوق به تصویب رسید. نهایتا در تاریخ ۱۰ آذرماه سال جاری مراسم رونمایی از فراصندوق ستارگان (عمر ۱۰ سال) و اعلام پذیره­ نویسی انجام شد.

تفاهم ­نامه­ سرمایه ­گذاری مشترک بین موسسین و سرمایه­ گذاران کلیدی اعم از موسسه دانش­ بنیان برکت­، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دانشگاه آزاد اسلامی، مجتمع اقتصادی کمیته امام خمینی (ره)، سازمان اقتصادی کوثر، سازمان اقتصادی رضوی، شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول)، شرکت توسعه اعتماد مبین منعقد شد.

حجم سرمایه­ گذاری در فراصندوق ستارگان حداقل ۵۰۰ میلیارد تومان است که در پذیره­ نویسی اولیه فراصندوق ستارگان ۵۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تادیه شد. در حال حاضر نیز مدیریت این فراصندوق به عهده شرکت مشاور سرمایه­ گذاری دیدگاهان نوین است. شایان ذکر است اولین شورای سیاست­گذاری با حضور نمایندگان دستگاه­ های سرمایه ­گذار تشکیل شد که در آن آقای  دکتر امیری نیا از ستاد اجرایی فرمان امام (ره) بعنوان رییس شورا و آقای دکتر دلیری از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بعنوان نایب رییس شورا انتخاب شدند. از جمله اقدامات در دست انجام فراصندوق می­توان به موارد ذیل اشاره نمود:

Ø     تهیه پیش­نویس قرارداد مربوط به سرمایه­ گذاران و سهامداران فراصندوق

Ø     تهیه گزارش وضعیت صندوق­ های جسورانه فرابورسی

Ø     تهیه پیش­نویس آیین­ نامه سرمایه­ گذاری فراصندوق

Ø     برگزاری شورای سیاست­گذاری فراصندوق به صورت دوره­ای

Ø     تشکیل کمیته سرمایه­ گذاری به صورت منظم

لینک اصل خبر در سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  منبع خبر

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

   نظرات