..... پارک علم و فناوری کرمانشاه" در سالی که گذشت"

..... پارک علم و فناوری کرمانشاه" در سالی که گذشت"

رییس پارک علم و فناوری کرمانشاه به تشریح عملکرد این مرکز در سال گذشته پردا

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری کرمانشاه دکتر سیامک آزادی در تشریح عملکرد یک ساله پارک علم و فناوری کرمانشاه با اشاره به بهبود عملکرد این مرکز طی یک سال گذشته، گفت: علی رغم محدودیت های ایجاد شده به سبب همه گیری بیماری کرونا و افت قابل توجه در ارایه ایده های نوآورانه در کشور،  در پارک علم و فناوری کرمانشاه افزایش درخواست ها و بویژه درخواست‌های پذیرش را شاهد بودیم.

وی افزود: سال گذشته در مجموع ۳۹۵ درخواست در پارک علم و فناوری کرمانشاه ثبت شد که نسبت به سال قبل حدود ۲۵ درصد افزایش داشته است و درخواست های پذیرش ایده ها هم از ۱۰۲ درخواست به ۱۰۵ مورد رسیده است.

آزادی این میزان رشد را نشان از پویایی اکوسیستم فناوری استان دانست و ابراز امیدواری کرد این روند امسال هم ادامه داشته باشد.

وی به روند صعودی جذب هسته های فناور و شرکت‌های در مرحله رشد و پارکی در پارک علم و فناری در سالهای اخیر هم اشاره کرد و افزود: اگر مقایسه ای بین سه سال گذشته داشته باشیم هسته های فناور تحت حمایت از ۹۸ مورد در سال ۹۸ به ۱۰۹ نفر در سال گذشته رسیده است.

وی افزود: همچنین شرکت‌های تحت حمایت مرحله رشد و پارکی هم از ۱۷۰ مورد در سال ۹۸ به ۱۸۶ مورد در سال گذشته رسیده است.

*حمایت پارک کرمانشاه از ۷۰۵ واحد/ ۷۲ درصد شرکت های خروج موفق داشته اند

وی از حمایت ۷۰۵ واحد فناور طی سالهای فعالیت پارک علم و فناوری کرمانشاه خبر داد و افزود: از این تعداد در حال حاضر ۲۹۵ واحد تحت حمایت بوده و مابقی خارج شده اند.

وی به خروج موفق ۷۲ درصد از این شرکت‌ها اشاره کرد و افزود: خوشبختانه از مجموع ۴۱۰ واحد فناور تحت حمایت خروج یافته، ۲۹۳ واحد خروج موفق داشته اند.

وی افزود: هم اکنون نیز ۲۹۵ شرکت تحت حمایت پارک در سه سطح رشد مقدماتی، رشد و پارکی قرار دارند.

رییس پارک علم و فناوری کرمانشاه با اشاره به فعالیت شرکت های پارک در سه حوزه عمومی، کشاورزی و ICT گفت: از مجموع شرکت های فعلی، ۱۲۲ واحد در حوزه عمومی، ۱۱۲ واحد در حوزه ICT و ۶۱ واحد در حوزه کشاورزی فعال هستند.

وی یادآور شد: در حوزه عمومی و کشاورزی عمده شرکت ها در مرحله رشدی و پارکی هستند، اما در حوزه ICT تعداد واحد‌های فناور نوپا تعداد بیشتری را شامل میگردند که امیدواریم امسال به جمع شرکت های رشدی مجموعه اضافه شوند.

وی به حمایت پارک از شرکت های دانش بنیان هم اشاره کرد و افزود: در حال حاضر از ۶۲ شرکت دانش بنیان استان ۳۵ شرکت تحت حمایت پارک هستند و روند بررسی پذیرش شش شرکت دانش بنیان دیگر هم در دستور کار است.

ارایه خدمات و حمایت از ایده های نوآورانه در کل استان توسط ۷ مرکز رشد و ۲ کانون شکوفایی و خلاقیت

وی در ادامه با بیان اینکه حوزه فعالیت پارک تنها به مرکز استان محدود نمی شود از فعالیت هفت مرکز رشد و کانون شکوفایی و خلاقیت در هفت شهرستان استان خبر داد و افزود: این مراکز بصورت معین عمل کرده و هرکدام شهرستان های همجوار را نیز تحت پوشش دارند.

آزادی خاطرنشان کرد: در حال حاضر مرکز رشد شهرستان های روانسر و سنقر و کلیایی به ترتیب با حمایت از ۴۵ و ۴۳ واحد بیشترین تعداد شرکت ها را در میان این هفت مرکز، تحت حمایت خود قرار داده اند.

رییس پارک علم و فناوری کرمانشاه از برنامه ریزی برای راه اندازی "مراکز نوآوری" در شهرستان های استان خبر داد و افزود: امسال مرکز رشد شهرستان سنقر و کلیایی به عنوان اولین مرکز رشد شاهد راه اندازی این مرکز خواهد بود و برنامه داریم این مرکز را در سایر مراکز رشد در شهرستان های مختلف راه اندازی کنیم.

آزادی خاطرنشان کرد: با راه اندازی این مراکز زیرساخت های لازم  برای توسعه فناوری در شهرستان های استان بیش از پیش فراهم می شود.

رییس پارک علم و فناوری کرمانشاه با اشاره به افزایش فعالیت های پارک در سال گذشته گفت: با توجه به منطبق شدن فعالیت ها با شرایط کرونایی، در سال گذشته توانستیم تعداد کارگاه ها را از ۱۸ به ۳۰ مورد افزایش داده و ۴۴ رویداد برگزار کنیم.

*۹ میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای تحت حمایت پرداخت کرده ایم/ تایید ۳۹ اختراع

آزادی در ادامه گریزی به عملکرد پارک در حوزه پرداخت تسهیلات به واحدهای فناور تحت حمایت داشت و افزود: سال گذشته در مجموع حدود ۹ میلیارد تومان تسهیلات از طریق صندوق پژوهش و فناوری زاگرس به واحدها پرداخت شده است.

این مسئول خاطرنشان کرد: از این میزان تسهیلات ۱.۲ میلیارد تومان آن از طریق منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری جذب شده است.

آزادی با بیان اینکه پارک علم و فناوری کرمانشاه متولی تسهیلات "تبصره ۱۸" استان است، گفت: خوشبختانه موفق شدیم از این طریق مصوبه ۶۳.۵ میلیارد تومان تسهیلات برای شرکت های فناوری استان را کسب کنیم که این مصوبه از طریق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به بانک های عامل ابلاغ شده و شرکت ها هم اکنون در حال دریافت تسهیلات هستند.

وی افزود: نرخ سود این تسهیلات ۱۰ درصد بوده و مدت بازپرداخت آن پس از تنفس شش ماهه، سه سال است.

رییس پارک علم و فناوری کرمانشاه در ادامه به عملکرد پارک در حوزه ثبت اختراع اشاره کرد و افزود: سال گذشته ۵۷ مورد اختراع به پارک ارجاع شد که از این تعداد ۳۹ مورد آن مورد تایید قرار گرفته و پنج مورد دیگر آن در دست بررسی و مابقی رد شده است.

وی یادآور شد: اختراعات و ایده های رد شده رها نمی شود بلکه تلاش داریم در مرکز نوآوری و شتابدهی که سال گذشته در مجموعه پارک علم و فناوری راه اندازی شد آنها را در مسیر توانمندسازی و شتابدهی قرار دهیم.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون ۱۰ استارتاپ در این مرکز جذب شده اند و تلاش داریم امسال فعالیت های آن را بصورت ویژه گسترش دهیم و در این زمینه سامانه " با پارک" به نشانی www.bapark.ir هم جهت شناسایی جذب  تیم ها و ایده ها طراحی شده است.

*"دفتر توسعه صادرات" امسال در کشور عراق راه اندازی می شود

آزادی در ادامه به تشریح فعالیت های پارک علم و فناوری کرمانشاه در حوزه بین الملل پرداخت و با اشاره به همکاری های پارک با اتاق بازرگانی کرمانشاه و اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا گفت: در حال حاضر برنامه توسعه روابط با مرکز توسعه جنوب روسیه و مرکز نوآوری کشورهای همسایه را دربرنامه داریم و تفاهم نامه هایی هم در این زمینه منعقد شده است.

رییس پارک علم و فناوری کرمانشاه خاطرنشان کرد: با همکاری این مراکز، دو مورد بحث انتقال فناوری را در دست پیگیری داریم.

آزادی از راه اندازی بخش انگلیسی سایت پارک علم و فناوری کرمانشاه خبر داد و افزود: راه اندازی بخش های عربی و کُردی نیز در دستور کار قرار دارد.

این مسئول از پیگیری برای راه اندازی دفتر توسعه صادرات در کشور عراق خبر داد و افزود: امیدواریم با راه اندازی این دفتر بتوانیم مرجعی برای صادرات محصولات فناور و دانش بنیان کشور به عراق باشیم.

وی خاطرنشان کرد: با هماهنگی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این دفتر در نیمه اول امسال راه اندازی خواهد شد.

آزادی اولویت پارک در حوزه فعالیت های بین الملل را توسعه بازار واحدهای فناور و دانش بنیان عنوان کرد و افزود: مقصد صادراتی ما در این زمینه تنها کشور عراق نیست اما با توجه به وجود مرز مشترک و قرابت های موجود، این کشور از اولویت ویژه ای برخوردار است و بر همین اساس راه اندازی دفتر توسعه صادرات در این کشور را امسال بصورت جدی پیگیری می کنیم.

*راه اندازی ۶ ساختار فناورانه در سال گذشته

رییس پارک علم و فناوری کرمانشاه در ادامه به تشریح عملکرد این مرکز در حوزه ایجاد ساختارهای فناورانه اشاره کرد و افزود: تلاش کرده ایم در این زمینه از توان و ظرفیت شرکت های تحت حمایت رشد یافته استفاده نماییم.

وی به راه اندازی «مرکز نوآوری کشاورزی هوشمند» با همکاری شرکت نیروی غرب اشاره کرد و افزود: این مرکز هم اکنون در محل کارخانه نوآوری فعال است.

وی افزود: ساختارفناورانه دیگر «شتاب دهنده صنایع شیمیایی» است که سال ۹۹ با همکاری یکی از شرکت های زیرمجموعه پارک راه اندازی شده و هم اکنون در محل ساختمان جهاد دانشگاهی درپارک علم و فناوری کرمانشاه فعال است.

آزادی از جذب هشت تیم در این شتابدهنده خبر داد و افزود: از این تعداد تا کنون شش تیم جذب پارک علم و فناوری کرمانشاه شده اند.

رییس پارک علم و فناوری کرمانشاه «مرکز گیم و انیمیشن» را از جمله دیگر ساختارهای فناورانه عنوان کرد و افزود: این مرکز امسال وارد چهارمین سال فعالیت خود می شود.

آزادی از راه اندازی «مرکز نوآوری طراحی و معماری داخلی» و «مرکز نوآوری ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی» به عنوان دیگر ساختارهای فناورانه استان یاد کرد و افزود: این دو مرکز سال گذشته راه اندازی شده اند.

وی به راه اندازی «مرکز نوآوری و شتابدهی پارک علم و فناوری کرمانشاه» هم در سال گذشته اشاره کرد و افزود: این مرکز با هدف ارائه خدمات به افرادی که هنوز به مرحله پذیرش در مراکز رشد نرسیده اما علاقمند به فعالیت در این حوزه هستند راه اندازی شده است.

آزادی گفت: تاکنون ۱۰ تیم در این شتابدهنده جذب شده اند.

رییس پارک علم و فناری کرمانشاه «مرکز نوآوری سموم و کودهای شیمیایی»، «شتابدهنده تیک»، «مرکز نوآوری حوزه زیستی» و «مرکز نوآوری گیاهان دارویی» را هم از جمله دیگر ساختارهای فناورانه پارک عنوان کرد.

وی افزود: با همکاری شرکت «ایده سازان پانیک» در حال تدوین برنامه ای جامع جهت توانمندسازی رده های سنی کودک و نوجوان هستیم.

لینک اصل خبر در سایت پارک علم و فناوری جهاد دانشگاهی کرمانشاه

  منبع خبر

  پارک علم و فناوری جهاد دانشگاهی کرمانشاه

  پارک علم و فناوری جهاد دانشگاهی کرمانشاه

  پارک علم و فناوری جهاد دانشگاهی کرمانشاه یک پارک علم و فناوری در شهر کرمانشاه می باشد

   نظرات