سودخالص آمازون در آخرین فصل سال 2017 به 2 میلیارد دلار رسید

سودخالص آمازون در آخرین فصل سال 2017 به 2 میلیارد دلار رسید

شرکت آمازون گزارش مالی سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۷ میلادی خود را منتشر کرد، این گزارش نشان می‌دهد که سودخالص آمازون در این مدت به بیشترین میزان خود یعنی حدود 2 میلیاد دلار رسیده است.

به گزارش اکوسیستم، آمازون در سه ماهه پایانی سال 2017 موفق شد با به دست آرودن این میزان سودخالص در تاریخ خود رکوردشکنی کند. این کمپانی اعلام کرد که سرویس پرایم آنها با سرعت بیشتری در حال رشد است.

شرکت آمازون که یکی از نوآورانه‌ترین کمپانی‌های فناوری در دنیا محسوب می‌شود، علاوه بر اینکه بزرگترین خرده فروشی اینترنتی است، سرویس‌های دیگر نظیر پرایم را برای افزایش مشتریان ارائه می‌دهد. البته آمازون برای رونق هرچه بیشتر پرایم، تولید برنامه‌های تلویزیونی اختصاصی، تولید بلندگوی مبتنی بر دستیار صوتی هوشمند را نیز روانه بازار کرده است. گزارش مالی مربوط به سه ماه آخر سال 2017 آمازون از کسب سودخالص ۱/۸۶ میلیارد دلاری یا ۳/۷۵ دلار برای هر سهم خبر داد.

این کمپانی اعلام کرد که خرید Whole Food Market به مبلغ 13/7 میلیارد دلار باعش شد تا آمازون در حوزه فروش خواربار نیز وارد رقابت شود و سهم قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص دهد.

فروش سال نو میلادی آمازون نسبت به سال گذشته شاهد افزایشی 38 درصدی بوده است و به بیش از 60/5 میلیون دلار رسید. یکی از علل موفقیت این کمپانی سرویس‌ تحویل دو ساعته کالا Prime Now می‌باشد که نقش حائز اهمیتی را در افزایش فروش این کمپانی داشته است. سرویس پرایم نیز در مدت یک هفته در پاییز ۲۰۱۷ شاهد ثبت نام بالغ بر ۴ میلیون کاربر جدید بوده است، در نتیجه درآمد حاصل از حق اشتراک سروس پرایم با ۴۹ درصد افزایش به مبلغ ۳/۲ میلیارد دلار رسید.

انتظار می‌رود درآمد حاصل از حق سرویس پرایم در فصل جاری سال 2018 میلادی بیش از پیش افزایش داشته باشد، زیرا آمازون هزینه عضویت در سرویس را افزایش داده است. آمارها نشان می‌دهد که حدودا نیمی از خانواده‌های آمریکایی (قریب به ۶۰ میلیون خانوار) از سرویس پرایم استفاده می‌کنند. درآمدهای تبلیغاتی و دیگر درآمدهای این کمپانی نیز با افزایشی ۶۲ درصدی به بیش از ۱/۷۴ میلیارد دلار رسیده است.

با درنظر گرفتن موفقیت‌های روزافزون آمازون، رشد ارزش سهام این کمپانی در سه ماهه‌ چهارم سال ۲۰۱۷ میلادی از میانگین رشد سبد سهام S&P 500 عبور کرد و شاهد رشدی ۵۰ درصدی بود. درآمد سرویس‌ وب آمازون یا AWS هم رشدی 45 درصدی را تجربه کرد و به درآمد 5/1 میلیارد دلاری دست یافت.

آمازون علیرغم کسب درامد بالا و رشد روز افزون ارزش سهام که باعث شد جف بزوس به ثروتمندترین فرد جهان تبدیل گردد، سوددهی کمتری در مقایسه با دیگر کمپانی‌ها دارد که علت آن سرمایه گذاری بالای این کمپانی برای رشد بیشتر هم از نظر تنوع حوزه‌های فعالیت و هم از نظر گسترش دامنه جغرافیایی فعالیت است.

این کمپانی اعلام کرد که در آینده بودجه‌ بیشتری را به منظور تولید ویدیوی اختصاصی هزینه خواهد داد و درنظر دارد تا مجموعه‌ تلویزیونی ارباب حلقه‌ها را نیز تولید کند.

    نظرات