روندهای جدید در حوزه نظام بانکداری و پرداخت الکترونیک

روندهای جدید در حوزه نظام بانکداری و پرداخت الکترونیک

محمد جواد آذری جهرمی (وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات) بیان کرد: فین تک‌ها باید به عنوان شریک معتمد نظام بانکی و روندی جدید در حوزه نظام بانکداری و پرداخت الکترونیکی کشور پذیرفته شوند.

به گزارش اکوسیستم، جهرمی با اشاره به این موضوع که احتمالا در آینده شاهد همگرایی بیشتر میان فناوری ارتباطات و اطلاعات و نظام بانکداری برای ایجاد نوآورهای ساختاری خواهیم بود، گفت: دو مبحث غالب این روزها، فناوری‌های مالی (FinTech) و ارز دیجیتال (Digital Currency) است که نظام سنتی بانک‌ها را تحت تاثیر قرار داده‌اند.

وی افزود: این نوآوری‌ها که از چند سال قبل شروع به فعالیت کردند و اکنون به بلوغ نسبی رسیده‌اند، مدل جدیدی را در مباحث مالی و پولی ایجاد کردند. این الگو و مدل جدید، تنظیم مقررات و رگولاتوری مبتنی بر نظام بانکداری و پرداخت الکترونیکی را به چالش کشیده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: البته این چالش از سوی بانکداران و ارائه دهندگان خدمات پرداخت الکترونیکی بیشتر بود و بانک‌های مرکزی در کشورهای مختلف را به تصمیم گیری در مورد این پدیده‌ها مجبور کرد. اما از دید فناوری این موضوع بسیار متفاوت و فرصت محور است.

وی تشریح کرد: این نوآوری‌ها توانسته‌اند خدمات قابل اعتمادی را به کاربران ارائه دهند. همچنین اعتماد پذیری و امنیت این خدمات، نظم جدیدی را در تبادل ارزش‌های مادی به وجود آورده است تا جائیکه فناوری بلاک‌چین راهکارهای پیشرفته‌ای را برای امنیت، احراز هویت، اینترنت اشیا و دیگر موضوعات پیش روی توسعه دهندگان سیستم‌ها قرار داده است.

جهرمی خاطرنشان کرد: گرایش و اعتماد مردم به این کسب و کارها بیشتر شده است، تا جائیکه که بعضی از آنها بخشی از دارایی خود را در حساب کاربری‌شان در این کسب و کارهای نوپا گذاشته‌اند و از آن به عنوان کیف پول به منظور خرید خدمت یا کالا بهره می‌برند. این موشوع نشان از عقب ماندن خدمات بانکی دارد.

وی با اشاره به اینکه باید حرکت به سوی بانک به عنوان پلتفرم (BaaP) جایگزین مدل فعلی فعالیت بانک‌ها شود، گفت: بانک‌ها از نوآوران و مبتکرانی که تلاش دارند تا ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بانک‌ها را ارتقا دهند، استقبال کنند.

از نظر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: تحولات بزرگی که در زمینه زیرساخت‌ها طی چند سال اخیر در کشور به وجود آمد، باعث ایجاد فرصت‌های جدیدی برای کسب و کارهای آنلاین شده است. در این بین فرآیندهای مالی در تحقق این کسب و کارها و شکل گیری پلتفرم‌های بزرگ ارائه خدمات نقش پررنگی دارند.

جهرمی خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد تا چند سال آینده مراجعه حضوری به شعب بانک‌ها را باید به فراموشی سپرد. جابجایی اسناد به منظور احراز هویت یا سند تبادل مالی نیز به سرنوشت مراجعه حضوری دچار خواهد شد و حتی ممکن است ماهیت پول نیز بطور جدی و رسمی دستخوش تحولات عظیمی شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات متذکر شد: در کشور ما اکثر نوآوری‌ها مجبور می‌شوند که خود را با مقررات و توانمندی نظام بانکی تطبیق دهند. در حالیکه شرط موفقیت در این تحولات این است که نظام پولی و بانکی کشور با این تحولات سازگار شوند تا به این ترتیب مجبور به مواجه اجباری در جهت تایید و یا رد این فناوری نباشیم.

    نظرات