تشکیل کارگروه بررسی کالاهای داخلی حوزه فناوری اطلاعات

تشکیل کارگروه بررسی کالاهای داخلی حوزه فناوری اطلاعات

رئیس کمیته ارتباطات مجلس شورای اسلامی از تشکیل کارگروهی به منظور بررسی وضعیت کالاهای ایرانی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات خبر داد. این اقدام در راستای عمل به شعار سال 97(حمایت از کالای ایرانی) انجام می‌شود.

به گزارش اکوسیستم، رمضانعلی سبحانی فر(رئیس کمیته ارتباطات مجلس شورای اسلامی) با اشاره به این موضوع که بررسی وضعیت کالاهای تولید داخل در حوزه فناوری اطلاعات بعد از تعطیلات نوروز 97 در دستور کار کمیته ارتباطات مجلس قرار خواهد گرفت، گفت: باید موضوع تولید کالاهایی که در کشور امکان تولید آنها وجود دارد، مشخص شوند تا برپایه آن از تولیدکنندگان داخلی حمایت کرد.

وی ضمن اشاره به تخصیص یک ردیف بودجه در راستای حمایت از تولید داخلی در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، افزود: در این حوزه ۱۴۰ میلیارد تومان تسهیلات کم بهره از سوی وزارت ارتباطات در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گیرد و این موضوع در بودجه سال ۹۷ لحاظ شده است.

رئیس کمیته ارتباطات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با وجود اینکه تولید سخت افزار ممکن است در کشور آنطور که باید رونق نداشته باشد، ولی در حوزه نرم افزار و تولید اپلیکیشن، تولیدات کشور حرفی برای گفتن دارند و حتی این تولیدات را می‌توان به خارج از کشور نیز صادر کرد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر در حوزه نرم افزار فعالیت‌های خوبی در کشور انجام می‌شود که باید مورد حمایت قرار گیرند، ولی در زمینه سخت افزار تنها چند شرکت معدود هستند که باید با بررسی‌های بیشتر از آنها حمایت شود تا بتوان تولیدات داخلی موثری داشته باشند، به طور مثال هم اکنون در زمینه ساخت سوئیچ و بعضی تجهیزات مخابراتی تولیدات داخلی خوبی داریم. در مورد دیگر تجهیزات سخت افزاری هنوز به خود کفایی نرسیده‌ایم، البته شاید تولید آنها در کشور نیز از نظر اقتصادی توجیه نداشته باشد.

سبحانی فر ادامه داد: در زمینه نرم‌افزار می‌توان به تولیدات داخلی متکی بود، بنابراین نباید در این حوزه از پلتفرم‌های خارجی استفاده کرد.

وی خاطرنشان کرد: پس از اتمام تعطیلات نوروزی از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌خواهیم که گزارشی از وضعیت تولیدات داخلی در این حوزه به مجلس ارائه دهد، پس از آن موضوع را در کارگروهی که تشکیل خواهیم داد بررسی می‌کنیم.

    نظرات