دردسر تازه تسلا در پی جنگ تجاری چین و آمریکا

دردسر تازه تسلا در پی جنگ تجاری چین و آمریکا

به تازگی دولت چین از افزایش 25 درصدی تعرفه واردات محصولات آمریکایی خبر داده است و به اعتقاد اقتصاددانان این موضوع می‌تواند برای کمپانی تسلا مشکل‌ساز شود.

به گزارش اکوسیستم، دونالد ترامپ (رئیس جمهور آمریکا) در ماه مارس از اعمال تعرفه‌های جدید بر واردات آلومینیوم و آهن خبر داد و چندی قبل نیز اعلام کرد که تعرفه واردات محصولات چینی را بیش از پیش افزایش خواهد داد. در واکنش به این تصمیم رئیس جمهور آمریکا، دولت چین نیز از افزایش 25 درصدی تعرفه واردات محصولاتی آمریکایی به ارزش 50 میلیارد دلار خبر داد. این افزایش تعرفه واردات شامل اتومبیل‌های آمریکایی نیز می‌شود.

در سال گذشته میلادی فروش محصولات شرکت تسلا در بازار چین درآمدی 2 میلیارد دلاری را برای این شرکت به ارمغان آورد، به عبارت دیگر تسلا 17 درصد از درآمد 11/8 میلیارد دلاری سال گذشته را از فروش محصولات خود در چین به دست آورده است. اکنون اقتصاددانان و تحلیل‌گران معتقد هستند که این موضوع باعث کاهش فروش این کمپانی خواهد شد.

با تعرفه 25 درصدی چین برای واردات اتومبیل‌های آمریکایی، قیمت خودروهای تسلا به شکل قابل توجهی افزایش می یابد، این موضوع می‌تواند کاهش فروش محصولات این کمپانی را به دنبال داشته باشد. در حال حاضر قیمت خودرو Model S تسلا در چین معادل 103 هزار دلار است که با افزایش 25 درصدی تعرفه واردات به 128 هزار دلار خواهد رسید.

تاکنون سال 2018 میلادی برای تسلا دردسرهایی را به همراه داشته است. علاوه بر افزایش 25 درصدی تعرفه واردات محصولات آمریکایی از سوی دولت چین، اواخر ماه مارس یکی از اتومبیل‌های این شرکت در حالت ناوبری خودکار تصادف کرد و در پی آن، هنگامی که ایلان ماسک (مدیرعامل تسلا) به شوخی توییتی را در مورد ورشکستگی خود منتشر کرد، سهام تسلا با کاهش مواجه شد.

    نظرات