حکم دادگاه عالی مصر مبنی بر فیلتر یوتیوب

حکم دادگاه عالی مصر مبنی بر فیلتر یوتیوب

دادگاه عالی کشور مصر چندی پیش حکمی را مبنی بر فیلتر پلتفرم پخش ویدیو یوتیوب به مدت یک ماه صادر کرد و دولت این کشور نیز قصد دارد، حکم دادگاه عالی را اجرا کند.

به گزارش اکوسیستم، به این ترتیب کاربران یوتیوب در این کشور به مدت یک ماه قادر نخواهند بود که هیچ ویدیویی را در این وب‌سایت مشاهده کنند. علت این حکم دادگاه عالی مصر، پخش یک ویدیوی ضد اسلامی در سال ۲۰۱۲ میلادی در یوتیوب بود. ماجرا به این شرح بود که در آن سال یک ویدیوی ضد اسلامی در این پلتفرم پخش شد که باعث نارضایتی مسئولان مسلمان کشور مصر گردید. آنها معتقد بودند که در این فیلم، پیامبر اسلام به شکل نادرست نمایش داده شده است.

این موضوع باعث شد که در سال 2012 میلادی، پرونده‌ای برای فیلتر یوتیوب در دادگاه عالی این کشور تشکیل شود و دولت از این دادگاه خواست تا یوتیوب را مسدود سازد. این دادخواست مدت‌ها بلاتکلیف ماند تا بالاخره بعد از گذشت چند سال دادگاه عالی مصر یک حکم قطعی برای آن صادر کند.

حکم این دادگاه قطعی است و لغو نخواهد شد، بنابراین در آینده‌ای نزدیک کاربران مصری یوتیوب به مدت یک ماه از دسترسی به این شبکه اجتماعی محروم خواهند بود. البته به دلیل گذشت 6 سال از پخش ویدیوی مذکور، این مسدودیت و مجازات دیگر دلیل اصلی خود را از دست داده است. حتی از آن زمان به بعد پلتفرم یوتیوب سعی کرد تغییراتی زیادی در خود ایجاد کند و مانع از پخش محتواهایی زننده و توهین آمیز شود.

از اینرو فیلترینگ یوتیوب یک مجازات نمادین است، زیرا این پلتفرم اکنون مسیر خود را تغییر داده است و دیگر احتیاجی به این اقدام از سوی دولت‌ها نسیت.

    نظرات