جهرمی: قصد نداریم در برابر بلاک‌چین مقاومت کنیم

جهرمی: قصد نداریم در برابر بلاک‌چین مقاومت کنیم

محمدجواد آذری جهرمی (وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات) از عدم موضع گیری در برابر فناوری جدید بلاک‌چین خبر داد و این فناوری را اتفاق بدی ندانست.

به گزارش اکوسیستم، جهرمی درخصوص چالش‌های پروتکل بلاک‌چین گفت: پیکره اینترنت به تدریج به این پروتکل منتقل می‌شود و ما نیز تصمیم نداریم با بلاک‌چین مقابله کنیم.

وی در مورد چالش‌های این فناوری از جمله دور زدن فیلترینگ و راهکارهای وزارت ارتباطات برای رویارویی با این چالش، اعلام کرد: چرا باید در برابر هر فناوری جدیدی موضع‌گیری و با آن مقابله کنیم. بلاک‌چین موضوع بدی نیست که در حوزه ارتباطات روی می‌دهد، ولی در افکار عمومی جا افتاده است که این فناوری به منظور دور زدن فیلترینگ استفاده می‌شود. در حالیکه کاربرد اصلی بلاک‌چین این نیست.

وزیر ارتباطات این فناوری را اینگونه شرح داد که زمانی در دنیا حمل و نقل جاده‌ای ابزار اصلی تجارت بود، اما بعد ارتباطات ریلی جایگزین آن شد و سپس حمل و نقل هوایی دنیا را متحول کرد. این موضوع در زمینه ارتباطات نیز صدق می‌کند. زمانی پروتکل‌های ارتباطی روی نظام کلاینت سرور (Client-Server) بود، بعد از آن در مقطعی ارتباطات نقطه به نقطه (pair to pair) یا ارتباطات دوگانه به وجود آمد و به سرعت توسعه پیدا کرد. سپس کلاد (Cloud) یا فضای ابری ایجاد شد و آنها را تجمیع کرد. امروزه نیز اینترنت در حال شکل‌گیری روی فناوری بلاک‌چین (‌BlockChain) است.

وی اعلام کرد: از آنجا که در پروتکل بلاک‌چین نقطه تمرکزی برای سرورها وجود ندارد که بتوان آن را فیلتر کرد، فیلترینگ معنای فعلی را نخواهد داشت. اما این موضوع که نمی‌توانیم فیلتر کنیم، باعث نمی‌شود در برابر آن موضع‌گیری کنیم.

جهرمی ادامه داد: نظام بانکداری که مبتنی بر خدمات ابری است، اگر روی پروتکل بلاک‌چین قرار بگیرد، مفهوم نظام بانکداری ما را متحول خواهد کرد. علاوه بر این ثبت احوال و ثبت اسناد ما را نیز دستخوش تغییراتی می‌کند. ما دو راهکار داریم، یا با آن مقابله کنیم یا با استفاده از این فرصت و ظرفیت برای بهبود زندگی مردم، بالا بردن دانش و تاثیرگذاری در جهان تلاش کنیم.

وی راجع به امکان معرفی نسخه بدون فیلتر تلگرام گفت: تاکنون که نسخه بدون فیلتری از این پیام رسان ندیده‌ایم. تلگرام یک قابلیتی بنام پراکسی در خود داشت که بر پروتکل ساکس مبتنی بود. به تازگی این پیام‌رسان یک پروتکل جدید را اضافه کرده است، اما نه در شاخص‌ها تغییری داشته‌ایم که حاکی از شتاب جهنده‌ای در استفاده باشد، نه اینکه نسخه بدون فیلتری ارائه شده است.

    نظرات