ورود شرکت BP به حوزه انرژی‌های پاک

ورود شرکت BP به حوزه انرژی‌های پاک

شرکت نفتی british petroleum که یکی از بزرگترین دارندگان جایگاه های بنرین در کشور انگلستان است، یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های شارژ خودرو انگلستان با نام Chargingmaster را با پرداخت 130 میلیون پوند خریداری کرده است.

به گزارش اکوسیستم، در حال حاضر در انگلستان شرکت BP دارای 1200 جایگاه بنزین است. این شرکت در اوایل سال جاری میلادی به این نکته اشاره کرده بود که قصد دارد تا فعالیت‌های خود را در حوزه استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر به عنوان سریع‌ترین و پاک‌ترین منابع سوخت گسترش دهد.

بر اساس گفته‌های این شرکت در حال حاضر تعداد خودروهای الکتریکی در انگلستان به 135 هزار خودرو رسیده است که تا سال 2040 تعداد این خودروها به 12 میلیون دستگاه خواهد رسید.

سال گذشته میلادی یکی از رقبای شرکت BP به نام Shell اقدام به خرید شبکه تولید شارژ با نام NewMotion را کرده بود.

در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های فعال در حوزه تولید خودرو، فعالیت خود را برای تولید خودروهای شارژی گسترش داده‌اند. به عنوان مثال شرکت خودروسازی فلکس واگن  که یکی از معتبرترین شرکت‌های خودروسازی در آلمان است قرار است تا سال 2030 تعداد 300 مدل خودرو شارژی خود را به بازار ارائه کند.

از آنجایی که شرکت BP اقدام به خرید شرکت Chargemaster کرده است، نام آن به BP Chargemaster تغییر خواهد کرد. این شرکت در حال حاضر در سطح کشور انگلستان دارای 6500 جایگاه شارژ خودرو و سایر وسایل نقلیه شارژی است.

به گفته مدیران شرکت BP سرمایه‌گذاری این شرکت برای خرید Chargemaster یک اقدام سودمند در زمینه گسترش استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر و در عین حال کمک به گسترش صنعت تولید خودروهای الکتریکی است.

به عقیده بسیاری از تحلیلگران اقتصادی، پرداخت 130 میلیون پوند برای شرکت BP چندان زیاد نیست. اما سرمایه‌گذاری این شرکت در Chargemaster بسیار سودآور است.

در حال حاضر استفاده از خودروهای الکتریکی در جهان چندان مرسوم نیست اما بر اساس پیش‌بینی‌ها استفاده از آن‌ها در سال‌های آینده رشد بالایی خواهد داشت.

به گفته کارشناسان شرکت BP تا سال 2040 تعداد خودروهای الکتریکی فعال تنها در انگلستان به 12 میلیون خودرو خواهد رسید و این افزایش در تعداد خودروهای الکتریکی باعث می‌شود تا نیاز به جایگاه‌های شارژ افزایش یابد.

از طرفی با افزایش استفاده از خودروها الکتریکی، تعداد مصرف‌کنندگان خودروهای بنزینی در حدود 30 درصد کاهش می‌یابد بنابراین استفاده از جایگاه‌های بنزین شرکت BP نیز تا حدود 30 درصد کاهش خواهد داشت و در بلندمدت درآمد شرکت BP از جایگاه‌های سوخت به طرز قابل توجهی کاهش خواهد یافت. از اینرو سرمایه‌گذاری در زمینه شبکه‌های تولید شارژ برای خودروهای الکتریکی می‌تواند این کاهش درآمد را تا حد قابل توجهی جبران کند.

    نظرات