الکام تاکز و الکام ترندز؛ بخش‌های جدید نمایشگاه الکامپ 2018

الکام تاکز و الکام ترندز؛ بخش‌های جدید نمایشگاه الکامپ 2018

بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی الکترونیک و کامپیوتر (الکامپ) در بخش‌های متنوع الکام استارز، الکام ترندز، الکام گیمز، الکام تاکز و دولت همراه برگزار خواهد شد.

به گزارش اکوسیستم، رضا حیدری (مدیر اجرایی نمایشگاه الکامپ 2018) در یک نشست خبری گفت: بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ در فضایی بیش از 25 هزار مترمربع با حضور 400 مجموعه، تیم یا شرکت در الکام استارز و حدود 300 شرکت برگزار خواهد شد. الکام استارز، الکام گیمز و الکام ترندز در سالن‌های 8 و 9 و 10 و 11 و 27 در فضایی بیش از7500 مترمربع میزبان بازدیدکنندگان خواهند بود.

الکام تاکز پل ارتباطی استارتاپ‌ها و ترندها

حیدری با اشاره به این موضوع که در الکامپ 2018 دو ریداد الکام تاکز و الکام ترندز نیز به نمایشگاه اضافه شده‌اند، اضافه کرد: با حمایت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، الکام تاکز در سه سالن طراحی، تجهیز و مستقرشده است. در این بخش از توانمندی اساتید، نخبگان و خبرگان صنفی استفاده می‌شود تا در مورد موضوعات روز فناوری اطلاعات و ارتباطات، آینده این صنعت و مسائل و دغدغه‌های صنفی اظهار نظر کنند و حتی آخرین دستاوردهای خود را نیز معرفی کنند. امیدواریم الکام تاکز بتواند حلقه ارتباطی مناسبی برای استارتاپ ها و ترندها باشد.

وی ادامه داد: سال گذشته الکام ترندز به طور محدود برگزار شد، اما در الکامپ امسال سالن 27 به این بخش اختصاص یافته است. هوش مصنوعی، داده‌های بزرگ، پردازش موازی، شهر هوشمند و غیره موضوعات متمرکز در این سالن است.

مدیر اجرایی نمایشگاه الکامپ گفت: اگرچه ممکن است در این بخش موفقیت صددرصدی حاصل نشودف اما تجربه الکام استارز به ما نشان داد که با برنامه‌ریزی و در طی چند سال می‌توان امیدوار بود که الکام ترندز نیز با موفقیت و استقبال زیادی مواجه شود.

وی با اشاره به رشد چشمگیر الکام استارز، ادامه داد: در سال 94 تنها 80 استارتاپ در الکامپ بیست و یکم حضور داشتند و اکنون با گذشت چهار سال، استارتاپ‌ها از نظر کمی رشد چشمگیری را داشته‌اند و از لحاظ کیفی نیز جزو افتخارات به حساب می‌آیند.

حیدری خاطرنشان کرد: استارتاپ‌هایی که در الکامپ بیست و سوم در قالب استند حضور پیدا کرده بودند، امسال درخواست غرفه 12 متری داشتند و نشان از  روند رو به رشد استارتاپ‌ها دارد.

وی در خصوص الکام گمیز نیز بیان کرد: در الکامپ بیست و چهارم ۴۵ شرکت تولیدکننده گیم و اپلیکیشن‌های موبایلی و کامپیوتری برای مشارکت در الکام گیمز دعوت شده‌اند و فضایی به مساحت ۱۰۰۰ مترمربع نیز برای این منظور در نظر گرفته شده است. در نمایشگاه امسال رویکرد ما به گیمرها یا سخت‌افزارهای گیمینگ نیست.

بخش بین‌الملل الکامپ

مدیر اجرایی نمایشگاه الکامپ 2018 با اشاره به این موضوع که امسال 15 الی 20 شرکت چینی در الکامپ حضور خواهند داشت، در مورد حضور اندک در بخش بین‌الملل گفت: ممکن است به دلیل تحریم‌ها حضور شرکت‌های خارجی کمتر شده باشد، اما این کاهش قابل ملاحظه نیست.

وی اضافه کرد: خارجی‌ها زمان‌بندی بیشتری احتیاج دارند که بتوانند به منظور حضور در نمایشگاه‌ها برنامه‌ریزی کنند و این یکی از دلایلی است که نمی‌توان روی آنها حساب کرد.

حیدری بیان کرد: موضوعاتی از جمله مجوز نمایشگاه، زمان مورد نیاز برای برگزاری و شرایط اقتصادی باعث می‌شود که نتوانند، برنامه‌ریزی بلند مدت در این حوزه داشته باشند. با این وجود تعدادی از نمایندگان شرکت‌های خارجی در بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ حضور دارند.

حضور شرکت‌های سخت‌افزاری‌ها

حیدری در پاسخ به سوال راجع به میزان مشارکت شرکت‌های سخت‌افزاری در نمایشگاه بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی الکترونیک و کامپیوتر گفت: از علل اصلی مشارکت نداشتن شرکت‌های داخلی فعال در زمینه سخت‌افزار که با برندهای خارجی همکاری می‌کنند، قاعده ارزی - ریالی است.

وی ادامه داد: علت دیگر شرایط سخت بازار است و اینکه عمده کالاهای حوزه IT وارداتی هستند و شرکت ها در ادامه حیات خود نیز تردید دارند که تا دو ماه دیگر شاید حتی نتوانند فعالیت کنند. کالا وارد نمی‌شود، ارز اختصاص پیدا نمی‌کند یا کالا در گمرک مانده، از جمله مشکلات است که مانع از فکر کردن آنها به نمایشگاه می‌شود. با این حال امیدواریم هرچه زودتر این مشکات حل شود تا آنان نیز بتوانند به حیات خود ادامه دهند.

مدیر اجرایی نمایشگاه الکامپ ضمن اشاره به تمهیداتی که در بخش ارزی صورت گرفته است، گفت: با کمک شرکت سهامی نمایشگاه‌ها و جلساتی که با معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار کردیم، طی بخشنامه‌ای قرار شد شرکت‌ها به منظور پرداخت‌های ارزی معادل ریالی را طبق نرخ مصوب دولتی حساب کنند و بپردازند.

دولت همراه

وی با اشاره به حضور دولت در نمایشگاه الکامپ 2018، اعلام کرد: دولت با شعار دولت همراه در سالن ۴۱ نمایشگاه حضور خواهد داشت. بخش بزرگی از صنف رایانه‌ فعالیت‌های نیز فضای خوبی برای فعالیت‌های B2G است، از اینرو حضور دستگاه‌های دولتی در این نمایشگاه یک ضرورت محسوب شود.

سامانه ثبت‌نام بازدیدکنندگان

حیدری با بیان این موضوع که سامانه ثبت‌نام بازدیدکنندگان برای این دوره از نمایشگاه راه اندازی شده است، ادامه داد: سه نوع مخاطب در سامانه رجیستری برای حضور در نمایشگاه پیش‌بینی‌ و امکان ثبت‌ نام برای آنها مهیا شده است.

وی اضافه کرد: اساتید و دانشجویان، مدیران شرکت‌ها و فروشگاه‌ها و همچنین مدیران دولتی و... اطلاعات خود را در این سامانه وارد می‌کنند و آنها کارت عکس داری دریافت می‌کنند که به وسیله آن می‌توانند وارد نمایشگاه شوند.

    نظرات