راه‌اندازی مرکز رشد و نوآوری در کیش

راه‌اندازی مرکز رشد و نوآوری در کیش

با حضور مرتضی بانک (مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی) و محمدابراهیم انصاری لاری (مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش) تفاهم‌نامه‌ای با هدف راه‌اندازی مرکز رشد و نوآوری کیش، میان سازمان منطقه آزاد این منطقه و شرکت نوآوران فناوری‌های همگرای شناختی، زیستی، اطلاعات و نانو به امضا رسید.

به گزارش اکوسیستم، همکاری راهبردی، ارائه خدمات مشاوره‌ای و راه‌اندازی مرکز رشد و نو آوری در جزیره کیش، محورهای این تفاهم‌‌نامه بودند.

در مراسم امضای این تفاهم‌نامه، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش هم با اشاره به اینکه در حوزه علم و تکنولوژی به عقب‌ماندگی و غفلت دچار هستیم، افزود: به جای این حوزه‌ها می‌توانیم در عرصه‌های دانش‌بنیان و نوآورانه فعالیت کنیم، زیرا در این حوزه‌ها از ظرفیت بالایی در نیروی انسانی و هوش برخوردار هستیم و این موضوع می‌تواند سرمایه اصلی برای رشد و توسعه باشد.

وی ادامه داد: جزیره کیش از نظر ظرفیت‌ها، می‌تواند بستر مناسبی برای فعالیت در حوزه‌های نوآورانه و دانش‌بنیان باشد. به همین دلیل با اختصاص دادن ساختمانی به فعالان این حوزه از تمام ایده‌ها استقبال می‌کنیم.

انصاری گفت: با تمرکز برکسب وکارهای نوین تلاش خواهیم کرد تا برای از طریق این کسب وکارهای نوآورانه برای مشکلات سایر حوزه‌ها راهکار پیدا کنیم. اگر بتوانیم جزیره کیش را به سوی فعالیت کسب وکارهای نوآورانه سوق دهیم، تحول بزرگی را به وجود آورده‌ایم.

در این نشست همچنین، مرتضی بانک با اشاره به این موضوع که انتظار داریم مناطق آزاد بسترهای جدیدی در ساختارهای اداری سرمایه‌گذاری و ... فراهم کنند، بیان کرد: راه اندازی این بسترها در مناطق آزاد می‌تواند الگویی برای تعمیم این فعالیت‌ها به دیگر مناطق کشور باشد.

وی ادامه داد: خرسندیم که جزیره کیش در فعالیت مراکز نوآورانه و خلاقانه پیشگام شده و دبیرخانه شورا عالی مناطق آزاد نیز مجموعه‌ای را برای فعالیت در این حوزه در نظر گرفته است که به عنوان الگو در جزیره کیش فعالیت کنند.

دبیر شورا عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی خاطر نشان کرد: مراکز شتاب‌دهی در حقیقت راه تنفس جدیدی برای فعالیت‌های خلاقانه و نوآورانه هستند و زمانی اثر بخش خواهند بود که از حامی فکری و عملیاتی در بخش خصوصی برخوردار شوند و نباید مراکز دولتی با این مجموعه‌ها تلفیق شوند.

وی گفت: با توجه به اینکه بسترهای ارتباطی از نظر وسعت فعالیت و ویژگی‌ها، قابل کنترل توسط سران سلطه نیست، محل‌های خوبی برای فعالیت هستند. می‌توانیم از بسترهای ارتباطی و دیجیتالی در زمینه‌های اقتصادی استفاده کنیم و باعث کسب در آمد و رونق شویم.

بانک در پایان از مسئولان جزیره کیش برای راه اندازی این مرکز تقدیر و تشکر کرد  و در خصوص اجرا شدن این قبیل طرح‌ها در سایر مناطق آزاد ابراز امیدواری نمود.

    نظرات