بیمه فعالان استارتاپ‌ها در یک قدمی اجرایی شدن

بیمه فعالان استارتاپ‌ها در یک قدمی اجرایی شدن

رضا الفت نسب (سخنگوی اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی) اعلام کرد که تا بیمه شدن نیروهای دورکار و فعالان حاضر در استارتاپ‌ها، تنها چند قدم باقی است.

به گزارش اکوسیستم، به نقل از دیجیاتو، الفت نسب با ابراز خشنودی از تفاهم اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی و سازمان تامین اجتماعی، تاکید کرد که بیمه شدن شاغلان در استارتاپ‌ها به نفع همه و به ویژه مصرف کنندگان خواهد بود.

سخنگوی اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی اظهار داشت که بخشنامه مذکور یک سری قوانین دوازده قسمتی است که در نوشتن آن با اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی هم مشورت به عمل آمده است و آنها در این رابطه چند جلسه‌ با اعضای سازمان تامین اجتماعی داشته اند.

وی ادامه داد: استارتاپ‌ها نیز مانند ما پیگیر این جریان بوده‌اند، از اینرو تصور داریم که با راه افتادن و اجرایی شدن این قانون، شاهد تمرکز ویژه آنها روی بیمه فعالان‌شان خواهیم بود. این بیمه به نوعی شبیه به بیمه خویش فرما است و پیشنهاد می‌کنیم که استارتاپ‌ها به نیروهای خوب خود امتیازاتی برای حق پرداخت آن بدهند و به طور مثال چند درصد از مبلغ بیمه آنها را خودشان تقبل کنند. این امر باعث می‌شود که هم نیروها بهتر کارایی داشته باشند تا از این سهم بهره‌مند شوند و هم در نهایت به بهبود کارکرد استارتاپ و خدمات بهتر منجر خواهد شد.

عضو هیات مدیره اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی اظهار امیدواری کرد که این پیشنهاد با استقبال خوب استارتاپ‌ها مواجه شود و در آینده‌ای دور در آگهی‌های استخدامی کسب‌وکارهای نوپا شاهد عباراتی چون همراه با پرداخت بیمه یا بخشی از بیمه باشیم.

الفت نسب تاکید دارد که سازمان تامین اجتماعی قصد دارد تا در این نوع بیمه خویش فرما امکانات بیشتری نسبت به بیمه خویش فرمای عادی برای افراد فراهم بیاورد و جزییات دقیق‌تر آن در روزهای آتی که این موضوع صد در صد عملی شود اعلام خواهد شد: این تفاهم قرار بود از خرداد ماه سال جاری اجرایی شود که به دلیل طولانی شدن اقدامات از سمت سازمان تامین اجتماعی، وعده اجرایی شدن این تفاهم در روزهای آینده داده شده است.

پیش از این نیز منصور آتشی (مدیرکل امور فنی بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی) گفته بود: امروزه وارد شدن دولت به این موضوع لازم و ضروری است چرا که در آینده با رشد بیشتر این مسئله قطعا با مشکلات عدیده‌ای در زمینه شاغلین فضای مجازی و بیمه آنها روبرو خواهیم بود.

اکنون به نظر می‌رسد با ورود جدی دولت به این مساله بالاخره بیمه، که حق همه افراد است، برای کارکنان و فعالان استارتاپی دیگر هدفی دور از دسترس نیست و  با وضع قوانین جدید در سیستم این مشکل برطرف خواهد شد.

    نظرات