جک ما به زودی بازنشست خواهد شد

جک ما به زودی بازنشست خواهد شد

جک ما، کارآفرین چینی و موسس شرکت علی بابا در مصاحبه‌ای با مجله نیویورک تایمز اعلام کرد که روز دوشنبه بازنشست خواهد شد.

به گزارش اکوسیستم نقل از ایسنا، جک ما (Jack Ma) کارآفرین و مدیر عامل چینی است، که شرکت علی‌بابا را تأسیس کرد. این کارآفرین چینی در مصاحبه با مجله نیویورک‌تایمز (New York Times) اعلام کرد که روز دوشنبه بازنشسته خواهد شد و مدیریت علی‌بابا را برای همیشه کنار خواهد گذاشت. تاسیس علی‌بابا، ثروت ۴۰ میلیارد دلاری برای ما به همراه داشت و وی را به ثروتمندترین مرد چین تبدیل کرد.

به گفته جک ما، روز دوشنبه همزمان با جشن تولد ۵۴ سالگی خود، او مدیریت این شرکت را ترک خواهد کرد.

 "ما" در جوانی سه بار در آزمون ورودی دانشگاه چینی رد شد. در نهایت، در مؤسسه دبیری هانگزو پذیرفته شد و در سال ۱۹۸۸ با رشته دبیری انگلیسی فارغ‌التحصیل شد. وی پس از فارغ‌التحصیلی، مدرس انگلیسی و تجارت بین‌المللی در دانشگاه هانگزو دیانزی شد.

جالب است که این مرد چینی پس از فارغ‌التحصیلی برای فعالیت در ۳۰ شغل مختلف اقدام کرد که در همه آن‌ها رد شد. به عنوان مثال، مجموعه رستوران‌های کی اف‌ سی به علت قد کوتاه و لاغر اندام بودن جک ما، از استخدام وی سر باز زدند.

گروه علی بابا در سال ۱۹۹۹ در آپارتمان مدیر عامل امروز این شرکت جک ما در پکن افتتاح شد. جک ما در خصوص تاسیس علی‌بابا توضیح می‌دهد: یک روز در سانفرانسیسکو در کافی شاپ نشسته بودم و فکر می‌کردم که اسم علی بابا اسم خوبی است و هنگامی که گارسون آمد از وی پرسیدم علی بابا را می‌شناسی؟جواب داد بله می‌شناسم، پرسیدم در موردش چه می‌دانی؟ گفت علی بابا و ۴۰ دزد و من گفتم آره خودشه! به خیابان رفتم و از عابران که از ملیت‌های مختلفی چون هندی، آلمانی، چینی، ژاپنی و ... بودند همین سؤال را پرسیدم و همگی همان جواب را دادند. علی بابا به راحتی تلفظ می‌شود و در همه جهان نیز شناخته شده‌ است.

گروه علی‌بابا (Alibaba Group) یک شرکت تجارت الکترونیک چینی است در زمینه‌هایی چون: فروشگاه اینترنتی، یک سیستم خرده فروشی، و رایانش ابری فعالیت می‌کند.

علی‌بابا همواره به آمازون چین معروف بوده است. این شرکت برای اولین بار در سال ۲۰۰۱ به سودآوری رسید. وب‌سایت علی‌بابا جزء معروف‌ترین سایت‌های دنیا است که به ارائه کالا به مردم می‌پردازد.

    نظرات