اکوویک پنجاه و پنجم: از تعدیل نیرو دیجیکالا تا تمدید مهلت هاتگرام و تلگرام طلایی

این هفته نیز طبق روال هفته‌های گذشته به بررسی مهم‌ترین اخبار داخلی که رسانه‌های داخلی فعال در حوزه کسب و کار اقدام به انتشار آن‌ها کرده‌اند، خواهیم پرداخت. لطفاً تا پایان با ماه همراه باشید.

به گزارش اکوسیستم، اخبار منتشر شده رسانه‌های داخلی فعال در حوزه کسب و کار در هفته دوم شهریورماه بیشتر در خصوص پیام‌رسان‌های داخلی و فعالیت‌های آن‌ها بوده است. هرچند خبرهای زیادی نیز در خصوص برگزاری دوره‌های آموزشی و کنفرانس‌های مختلف نیز منتشر شده است.  در میان خبرهای منتشر شده در این رسانه‌ها، یک خبر با موضوعی به غیر از پیام رسان‌ها توجه بسیاری از مخاطبان را به خود جلب کرد. این خبر مربوط به تعدیل نیرو در دیجیکالا است. گفته می‌شود تعدیل نیرو در دیجیکالا بیشتر با بهانه پیشرفت و آینده‌ای روشن انجام شده است. خبر دیگر که باعث شد بسیاری از مخاطبان و صاحبان پیام‌رسان‌های داخلی نسبت به آن موضع‌گیری کنند، خبر تحدید مهلت فعالیت پیام‌رسان‌های هاتگرام و تلگرام طلایی در ایران است. انتشار این خبر واکنش‌های زیادی را در بین مخاطبان به دنبال داشت.

سومین جشنواره متولد ایران کافه بازار برگزار خواهد شد. کافه بازار برای سومین سال متوالی جشنواره متولد ایران را برای حمایت از تولیدات ایران در صنعت موبایل برگزار می‌کند. شعار سومین دوره این جشنواره با شعار خوش‌نام‌ و نشان، متولد ایران است، شعاری که نشان از اهمیت محصولات ایرانی در این حوزه دارد. در طول مدت جشنواره متولد ایران کافه بازار که از ۱۳ تا ۱۹ شهریورماه برگزار خواهد شد، صفحه اصلی این پلتفرم فقط و فقط به برنامه‌ها و بازی‌های ایرانی اختصاص داده خواهد شد و محصولات برتر ایرانی در معرض دید نزدیک به ۴۰ میلیون کاربر این مارکت اندرویدی قرار می‌گیرند. مجموعه کافه بازار هدف از جشنواره متولد ایران را ارزش‌آفرینی و حمایت از تولید ملی، حمایت از ایده و خلاقیت و ایجاد اعتماد به محصول ایرانی عنوان کرده است. نیلوفر امینی (مدیر برگزاری جشنواره متولد ایران) در مورد این جشنواره گفت: ما در سومین سال برگزاری متولد ایران قصد داریم بار دیگر نشان دهیم که برنامه‌ها و بازی‌های موبایل ایرانی از کیفیت بالایی برخوردا هستند و کاربران می‌توانند به خدماتی که آنها ارائه می‌دهند، اعتماد کنند. رونق این برنامه‌ها و بازی‌ها، نشان‌دهنده‌ اعتماد عمومی به آنها است. قرار است کاربران در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ متولدایران تجربیات و خاطرات خود را از محصولات موبایلی ایرانی بنویسند و در پایان رویداد، محصولی که بیشترین هشتگ را داشته باشد در کافه بازار معرفی خواهد شد. بدیهی است که توسعه دهندگان حاضر در این رویداد می‌توانند با تشویق کاربران خود نسبت به استفاده از این هشتگ، به جشنواره رنگ و لعابی جذاب‌تر ببخشند.

دیجیکالا به بهانه ساختن آینده‌ای روشن، نیروهای خود را تعدیل کرد. بنیان‌گذاران دیجیکالا امروز با ارسال نامه‌ای به پرسنل این فروشگاه‌ اینترنتی، خبر داده‌اند که ملزم به اخذ تصمیمات سختی‌ شده‌اند. آنطور که حمید و سعید محمدی در نامه خود می‌نویسند، یکی از تصمیمات، تعدیل ۱۷۵ نفر نیرو از بین ۲۴۱۴ نفر پرسنل دیجیکالا خواهد بود. برادران محمدی در همین رابطه می‌نویسند: «واقعیت این است که خداحافظی حتی یک نفر از خانواده دیجی‌کالا برای ما بسیار دشوار است. اما در این شرایط سخت برای محافظت از آینده خانواده چند هزار نفری دیجی‌کالا و برای حفظ آنچه تا به امروز ساخته شده نیازمند اتخاذ تصمیم‌های دشوار ولی آینده‌ساز هستیم.»

دولت استخراج ارزهای رمزپایه را به عنوان صنعت قبول کرد. ابوالحسن فیروزآبادی (دبیر شورای عالی فضای مجازی) اعلام کرد که دولت استخراج ارزهای رمزپایه را به عنوان یک صنعت قبول کرده است و بانک مرکزی به عنوان متولی حوزه ارزی کشور و نهاد مرجع تصمیم‌گیری تا پایان ماه جاری چارچوب‌ها و سیاست‌های نهایی برای معاملات و مشارکت استارتاپ‌ها و فعالان اقتصادی در حوزه ارزهای رمزنگاری شده را منتشر خواهد کرد. فیروز آبادی با اعلام این خبر که استخراج ارزهای رمزنگاری‌شده به عنوان صنعت از سوی دولت مورد قبول واقع شده است، گفت: مسئله‌ای که از اهمیت بالایی برخوردار است، موافقت و پذیرفتن استخراج ارزهای رمزنگار به عنوان صنعت توسط تمامی نهادهای ذی‌ربط ارتباط دارد. وی در مورد فعالیت رمز ارزها در کشور اظهار داشت: ارزهای رمزنگار یکی از پدیده‌های مهم و جدید حوزه فناوری مالی محسوب می‌شود که با توجه به کارکردهای تسهیل‌کننده در زمینه پرداخت موردتوجه کشورها و بازارهای مالی قرار گرفته،اند. در همین راستا با توجه به اهمیت و رواج گسترده ارزهای رمزپایه، زمزمه‌ معامله‌های محدود بدون نظارت ارزهای رمزنگاری شده در داخل کشور و همچنین گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر کمک ارز رمزها به اقتصاد کشور در زمان تحریم، دولت در سال‌های اخیر تصمیم گرفت تا تصمیماتی جدی در این حوزه اتخاذ کند. به همین منظور نیز نهادهای ناظر در این حوزه پژوهش‌هایی انجام دادند و هم اکنون کشور در مرحله انجام سیاست‌های اولیه و نهایی برای تعیین تکلیف مشارکت کنندگان در حوزه رمز ارزها است.

مهلت فعالیت هاتگرام و تلگرام طلایی تمدید می‌شود. زمزمه‌ها حکایت از تمدید مهلت فعالیت هاتگرام و تلگرام طلایی در کشور تا پایان آذرماه است و این موضوع واکنش معاون دادستان کل کشور را به دنبال داشته است. «عبدالصمد خرم آبادی» در کانال شخصی خود در پیام‌رسان سروش ادامه‌ی مهلت فعالیت هاتگرام و تلگرام طلایی را مصداق تمسخر دستور قضایی اعلام کرده است. به گفته خرم آبادی یکی از اهداف فیلتر تلگرام، پیشگیری از وقوع جرم از طریق مهاجرت مردم به پیام رسان‌های داخلی و جایگزینی آنها به جای تلگرام بوده است بنابراین تمدید مهلت فعالیت نسخه‌های فارسی تلگرام در واقع به تمسخر گرفتن دستور قضایی فیلتر تلگرام است. معاون دادستانی کشور در این نوشته همچنین اشاره کرده که مدیران ایرانی برخی از کانال‌های پر بازدید اپلیکیشن تلگرام به کشور امارات فراخوانده شده‌اند تا با آنها هماهنگی‌هایی در مورد استفاده و توزیع پول مجازی تلگرام انجام شود. این ادعا در حالی مطرح می‌شود که اساسا تلگرام کشور ایران را در لیست تحریمی‌های خود نسبت به ارز مجازی گرام قرار داده است.

مدیران آی گپ از فیلتر نشدن تلگرام طلایی و هاتگرام گله مند هستند. پیشتر زمزمه‌هایی در مورد دستور عدم فیلترینگ تلگرام طلایی و هاتگرام در تاریخ ۱۵ شهریورماه به گوش می‌رسید. اکنون محمدرسول کاظمی(مدیرعامل آی‌گپ) در توییتر با بیان اینکه احتمالاً قوه قضاییه مهلت کارکرد این نسخه‌های غیر رسمی تلگرام را تمدید کرده، گلایه خود را نسبت به این موضوع نشان داده است. او گفته بود که پشت این پیام رسان‌ها افرادی هستند که نمی‌گذارند آنها به حالت معلق در بیایند و حالا هم در توییتی که نوشته با تاکید بر روی این گفته خود اعلام کرده که: «پیام‌رسان‌های داخلی می‌توانند ولی بعضی‌ها نمی‌گذارند.» پیش‌تر در حاشیه نمایشگاه الکامپ دبیر شورای عالی فضای مجازی در گفتگوی خود با اهالی رسانه عنوان کرده بود که وضعیت دو اپلیکیشن تلگرام طلایی (طلاگرام) و هاتگرام به زودی تعیین تکلیف و فیلتر خواهند شد. او تاریخ این فیلترینگ را ۱۵ شهریورماه اعلام کرده بود. با نزدیک شدن به روز موعد اما زمزمه‌هایی مبنی بر فیلتر نشدن این شبکه به گوش می‌رسید و در حال حاضر محمدرسول کاظمی روی این شایعات صحه گذاشته و از خرج و مخارجی که تیمشان برای سرورها و موارد دیگر انجام داده خبر داده است؛ مخارجی که به گفته او با وجود فیلتر نشدن و پایدار بودن این دو اپلیکیشن بی اثر خواهند بود.

    نظرات