طراحی و اجرای فرایند گوگرد زدایی از فراورده های نفت و گاز


حوزه نفت، گاز و پتروشیمی یکی از اصلی ترین فعالیت های اقتصادی کشور بوده و می توان به جرات گفت درآمد اصلی ایران از این صنعت بوده و تکیه گاه اصلی درآمدی کشور بشمار می آید.
بدلیل پیچیدگی بالای فرایند ها، این صنعت همواره از تخصص و تکنولوژی های خارج از کشور استفاده کرده و می توان گفت که بخش عمده ای فرایند های مورد نیاز صنعت نفت، گاز و پتروشیمی توسط نیروهای خارجی طراحی و اجرا شده که به این سبب ایران متحمل هزینه ای بالایی شده و همچنین احداث، تعمیر و نگهداری این سیتم ها باعث خروج ارز بسیاری از کشور شده است.
این درصورتی است که در داخل کشور شرکت های دانش بینان و فناور بسیاری هستند که دارا بودن دغدغه جلوگیری خروج ارز از کشور، اقدام به طراحی فرایند های مورد نیاز این صنعت در داخل ایران کرده و در این جهت گام های مثبتی برداشته اند.
شرکت پترو اکسیر اطلس یکی از شرکت های مرکز رشد انرژی پارک علم و فناوری خراسان بوده که در اقدام به طراحی و اجرای یک فرایند در حوزه نفت و گاز کرده که می توان آن را در نوع خود در سطح بین الملل بی نظیر دانست.
از این رو و به منظور آشنایی بیشتر با شرکت پترو اکسیر اطلس و به سراغ موسی اسماعیلی، مدیر عامل این شرکت و دارای مدرک دکتری از دانشگاه ابردین انگلستان در حوزه نفت و گاز رفته و با وی به گفتگو نشستیم.
در ادامه گفتگوی ما را با وی می خوانید.
در خصوص آغاز فعالیت و ورود به پارک علم و فناوری خراسان بگوید.
حدود دو سال پیش با ایده محوری طراحی فرایندهای پالایشگاهی، مبحث گوگرد زدایی از فراورده های نفتی و گازی و تولید مواد شیمیایی مرتبط با صنعت نفت و گاز وارد دوره رشد مقدماتی پارک علم و فناوری خراسان شده و تحت نام شرکت پترو اکسیر اطلس فعالیت خود را آغاز کردیم.
امروزه پس از سپری کردن دوره های مختلف رشد در پارک، با حدود ۵ نفر نیرو که همگی از اعضا هیئت علمی دانشگاه های مختلف استان هستند در حال فعالیت بوده و اصلی ترین فعالیت شرکت نیز در بخش تحقیق و توسعه در حوزه فرایند های جدید نفت و گاز است که به جرات می توان گفت تاکنون در کشور و حتی دنیا اجرا نشده و برای اولین بار در حال اجراست .
در خصوص محصولات دیگر شرکت باید گفت که شرکت پترو اکسیر اطلس در حوزه تولید مواد شیمایی مورد نیاز صنعت  نفت و گاز که تا کنون در داخل کشور تولید نشده نیز ورود پیدا کرده است.
چه قرارداد هایی اکنون در دست اجرا دارید؟
هم اکنون ۲ قرارداد بزرگ اجرایی با پارس جنوبی و پالایشگاه فجر جم منعقده شده داریم؛ از آنجایی که فرایند شیرین سازی  LPG که در پارس جنوبی اکنون در حال اجراست یک سیستم آمریکایی با نام تجاری مراکس بوده و با چندین مشکل بزرگ نظیر، تولید پس ماندها و پس آب های بسیار سمی و خطرناک زیست محیطی، عدم توانایی رساندن BPM گاز LPG به زیر ۱۰ و هزینه تامین و نگهداری بالا مواجه است.
به دلیل این مشکلات پارس جنوبی به دنبال تکنولوژی جایگزینی فرایند جدید بوده که بتواند این مشکلات را برطرف ساخته و تا میزان قابل توجهی از خروج ارز از کشور نیز جلوگیری به عمل آورد.
از این رو، فرایند جایگزین توسط شرکت پترو اکسیر اطلس به پارس جنوبی پیشنهاد شد که با استقبال خوبی نیز مواجه شده و هم اکنون در حال طراحی پایلوت این فرایند هستیم.
فرایند طراحی شده توسط متخصصین شرکت پترو اکسیر اطلس از چه مزیت هایی نسبت به سایر فرایند هایی که تا کنون اجرا می شده برخوردار است؟
این طرح نسبت به سایر فرایند هایی که تا کنون در کشور مورد بهره برداری قرار می گیرفت از مزیت های بسیاری مانند عدم تولید پسآب خطرناک برای محیط زیست، کاهش هزینه ۳۰ تا ۴۰ درصدی، استفاده از کاتالیست های تولید داخل کشور و جلوگیری از خروج ارز از کشور، برخوردار است.
همچنین باید به این نکته اشاره کرد که در فرایند های شیرین سازی LPG که امروزه مورد استفاده صنعت نفت و گاز قرار می گیرد حداقل۴ واحد مختلف در حال کار هستند؛ در صورتی که فرایند طراحی شده توسط نیروهای متخصص شرکت پترو اکسیر اطلس بسیار ساده سازی و کوچک سازی شده و تمام این واحد ها از مدار خارج شده و فرایند تنها در یک واحد کوچک جایگزین و انجام میشود.
همچنین به دلیل کوچک شدن ابعاد فرایند، برای اجرا نیاز به تجهیزات زیاد و صرف هزینه بالا نداشته و با بهره‌گیری از داستگاه ها و امکانات موجود در پالایشگاه ها برای ساخت و تجهیز آن استفاده میشود.
آیا از حمایت های پارک علم و فناوری خراسان رضایت دارید و این حمایت ها چه تاثیری در پیشرفت کاری شرکت داشته است؟
در خصوص حمایت های پارک علم و فناوری باید گفت که هر دو قرار دادها با حمایت پارک عقد شده و خود شرکت به تنهایی توان امضا این قرارداد ها را نداشته است.
از سوی دیگر حمایت های سازمانی انجام شده توسط پارک علم و فناوری خراسان در کنار حمایت های دیگر نظیر مشاوره و ارتباطات پارک در با سازمان ها برای امضا قرار داد بسیار در پیشرفت کاری شرکت موثر بوده و است.
در خصوص حمایت های مالی نیز پارک کمک شایانی به مجموعه کرده و تسهیلاتی که برای پیشبرد اهداف نیاز داشتیم با حمایت های پارک پرداخت شده است.
پارک در تمام حوزه ها از شرکت های دانش بنیان و فناور به ویژه شرکت پترو اکسیر اطلس حمایت های بسیاری را انجام داده و گام های مثبتی برای پیشرفت مجموعه برداشته است.لینک اصل خبر در سایت پارک علم و فناوری خراسان رضوی

  منبع خبر

  پارک علم و فناوری خراسان رضوی

  پارک علم و فناوری خراسان رضوی

  پارک علم و فناوری خراسان رضوی یک پارک علم و فناوری در شهر مشهد می باشد

   نظرات