مکنزی بزوس نیمی از ثروتش را به خیریه می دهد

مکنزی بزوس نیمی از ثروتش را به خیریه می دهد

مکنزی بزوس وعده داده که بیش از نیمی از ثروت خود را در چهارچوب «پیمان بخشش» به خیریه بدهد.

خانم بزوس که اوایل امسال طلاقش از بنیانگذار و مدیرعامل آمازون خبرساز شد در زمره ۱۹ امضاکننده جدید پیمان بخشش است.

او که یک زمان نویس هم هست در نامه ای که تاریخ آن به جمعه گذشته بر می گردد اینچنین نوشته است:

تردیدی ندارم که بخشش ارزشی بی نظیر دارد. هیچ چیز بیشتر از خدمت کردن به دیگران نمی تواند اثرات مثبت ایجاد کند.

ماه آینده که جدایی این زوج به صورت رسمی ثبت گردد خانم بزوس ۴ درصد از سهام آمازون را با مجموع ارزش ۳۶ میلیارد دلار براساس توافقنامه ازدواجش با بزوس دریافت می کند. شخص جف بزوس هم اکنون ۱۲ درصد از سهام آمازون را در اختیار دارد. ارزش آمازون نیز روز گذشته برابر با ۹۰۷ میلیارد دلار اعلام شد و این یعنی جف بزوس هم اکنون ۱۰۸ میلیارد دلار از این رقم را در اختیار دارد و با پیشی گرفتن از بیل گیتس همچنان عنوان ثروتمندترین شخص دنیا را به خود اختصاص داده است.

او بعد از ثبت طلاقش ۴ درصد از سهام آمازون را تصاحب می کند

با بیشتر شدن ثروت و اثرگذاری جف بزوس فشارهای عمومی برای سرمایه گذاری بیشتر وی روی اقدامات بشردوستانه نیز افزایش پیدا کرد، با این حال او هنوز به جمع امضا کنندگان پیمان بخشش نپیوسته است.

پیمان بخشش سازمانی است که در سال ۲۰۱۰ میلادی توسط وارن بافت از سرمایه داران وال استریت و بیل و ملیندا گیتس پایه ریزی شد و هدفش همراه ساختن ثروتمندان دنیا برای بخشیدن بخش اعظمی از ثروتشان به خیریه در طول دوران حیاتشان یا پس از آن است.

مکنزی بزوس

جف بزوس در واکنش به این اقدام همسر سابقش در توییتر نوشت:

مکنزی کاری فوق العاده، هوشمندانه و موثری انجام می دهد و من واقعا به او افتخار می کنم. نامه او خیلی زیباست. موفق باشی مکنزی.

در سال ۲۰۱۹ میلادی خانم و آقای بزوس قول دادند دو میلیارد دلار از ثروت خود را صرف صندوقی میکنند که هدفش تاسیس مهدکودک و کمک به بی خانمان هاست.

مکنزی بزوس با اعلام خبر بخشش نیمی از ثروتش به جمع ۲۰۴ نفری از ثروتمندان سراسر جهان پیوست که پیشتر این پیمان را امضا کرده بودند و از آن جمله میتوان به مایکل بلومبرگ و ریچارد برنسون اشاره کرد. از جمله افرادی که امسال این پیمان را امضا کرده اند میتوان به برایان اکتون بنیانگذار واتس اپ و همسرش اشاره کرد.

مکنزی بزوس که تاکنون دو رمان را به رشته تحریر در آورده و موفق به دریافت جایزه کتاب آمریکا شده است پیشتر کمک هایی را هم به صندوق تحقیقات سرطان و آلزایمر کرده است.

پیمان بخشش آنطور که در وبسایتش آمده یک قرارداد حقوقی نیست و امضاکنندگان آن الزامی به انجام تعهد خود ندارند اما به لحاظ اخلاقی آنها را ترغیب می کند تا به وعده شان وفادار بمانند.

لینک اصل خبر در سایت

    نظرات