دانشگاه گلستان

آمار و تحلیل داده های فضای استارتاپی، کارآفرینی و نوآوری

رتبه بندی و جایگاه علمی "دانشگاه گلستان" را به صورت کامل و دقیق در پایگاه یونیرف مشاهده نمایید.

در یازدهم مهرماه 1336 نخستین پایه های آموزش عالی در استان گلستان با افتتاح آموزشگاه عالی جنگل و مرتع توسط وزیر کشاورزی وقت در گرگان پی ریزی شد. این آموزشگاه در سال 1355 به مدرسه عالی منابع طبیعی تبدیل گردید.

پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، در سال 1358 با موافقت وزارت کشاورزی و وزارت علوم، مدرسه عالی به وزارت علوم ملحق گشت و زیر پوشش دانشگاه مازندران به دانشکده منابع طبیعی تبدیل شد.

پس از انقلاب فرهنگی همزمان با بازگشایی مجدد دانشگاهها و موسسات آموزش عالی در سال1361، در این دانشکده چهار گروه آموزشی تشکیل شد. این گروه های آموزشی در مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته فعالیت داشتند و آموزش دوره های کارشناسی از سال 1360 آغاز شد.

دانشکده منابع طبیعی گرگان در سال 1367 به مجتمع دانشگاهی علوم کشاورزی و منابع طبیعی ارتقاء یافت و از دانشگاه مازندران منفک شد و در سال 1371 این مجتمع دانشگاهی با سه دانشکده علوم پایه ، علوم زراعی و منابع طبیعی به دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی گرگان ارتقاء یافت . در سال 1387 در راستای گسترش آموزش عالی در کشور و با توجه به نیاز مبرم منطقه و استان به نیروهای توانمند و متخصص در همه رشته های دانشگاهی سه دانشکده علوم پایه، علوم انسانی و فنی و مهندسی از دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی گرگان منفک و زیربنای دانشگاه جامع گلستان را تشکیل دادند. که بعنوان  یکی از مراکز معتبر آموزش عالی در شمال کشور با توجه به پیشینه گذشته و بستر های مناسب، افتخارات متعددی در زمینه های علمی و فرهنگی کسب کرده است.

در حال حاضر دانشگاه گلستان متشکل از 4 دانشکده علوم پایه، دانشکده علوم انسانی، دانشکده فنی و مهندسی گرگان و دانشکده فنی و مهندسی علی آباد در حال فعالیت  است. از دیگر بخشهای فعال علمی و فرهنگی وابسته به دانشگاه گلستان  می توان به پارک علم و فناوری ، مرکز رشد و حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان مرکز گلستان که گامهای عملی گسترده ای در راه گسترش معارف اسلامی در بین دانشگاهیان استان برداشته است .

هم اکنون بیش از 3400 دانشجو در 4 رشته مقطع دکتری ، 35 رشته مقطع کارشناسی ارشد ، 33 رشته مقطع کارشناسی در این دانشگاه تحصیل می کنند. همچنین 120 عضو هیأت علمی در این دانشگاه مشغول به تدریس می باشند.