محصول دانش‌بنیان ایرانی به ۳ کشور دنیا صادر شد

محصول دانش‌بنیان ایرانی به ۳ کشور دنیا صادر شد

ماسک‌های حفاظت تنفسی عموما به دو دسته اصلی تقسیم می­‌شوند؛ ماسک‌های تصفیه کننده هوا (Air Purifying Respirators) و ماسک‌های رساننده هوای اتمسفری (Atmosphere – Supplying Respirators) .

یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی توانسته با بهره‌گیری از فناوری نانوالیاف ماسک‌هایی را برای مصارف عمومی و صنعتی طراحی و تولید کند که علاوه بر تامین نیاز داخل به بازارهای مختلف خارجی نیز صادرات داشته باشد.

نسیم غلام شهبازی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان « نانو تار پاک» درباره فعالیت این شرکت گفت: این شرکت در تولید نانوالیاف و محصولات که مبتنی بر نانوالیاف هستند فعالیت می‌کند، که اصلی ترین محصول تولیدی این شرکت در حال حاضر ماسک ساخته شده از نانو الیاف است.

به گفته وی، ماسک‌های نانوالیاف این شرکت در دو گروه عمومی و صنعتی تولید می‌شوند؛ از کاربرد ماسک‌های عمومی می‌توان استفاده در مواقع آلودگی‌هوا، تمیزکاری و باغبانی نام برد.

شهبازی کاربرد ماسک‌های صنعتی را در صنایع پتروشیمی ، صنایع سیمان سازی، صنایع فلزی و بسیاری از صنایع دیگر نام برد.

وی ادامه داد، استفاده از نانوالیاف در لایه‌های ماسک باعث فیلتر کردن مقدار بیشتری از ذرات آلاینده می‌شود و هر میزان ظرافت الیاف موجود در فیلتر ماسک بیشتر باشد، ذرات کوچک‌تری فیلتر می‌شود.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان « نانو تار پاک» درباره واردات این قبیل محصولات گفت: خوشبختانه هیچ گونه وارداتی به کشور در این حوزه صورت نمی‌گیرد چرا که فناوری استفاده و کاربرد از نانوالیاف در اختیار ایران و چند کشور از جمله آمریکا و جمهوری چک است.

این فعال حوزه فناوری میزان اشتغالزایی که به صورت مستقیم ایجاد شده است را ۲۵ نفر اعلام کرد و افزود: برای ۸۰ نفر نیز به طور غیرمستقیم اشتغالزایی صورت گرفته است.

مدیرعامل شرکت « نانو تار پاک» از صادرات محصولات این شرکت به چند کشور دنیا نام برد و اعلام داشت: محصولات تولید این شرکت به کشورهایی همچون کره جنوبی، تایلند و ترکیه صادر می شود و در سال گذشته توانسته ۲۰ هزار دلار ارزآوری برای کشور داشته باشد.

وی درباره قیمت فروش محصولات این شرکت در مقایسه با نمونه مشابه خارجی بیان کرد: قیمت محصولات شرکت «نانو تار پاک» تقریبا یک ششم قیمت نمونه مشابه خارجی آن است.

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/


اخبار مرتبط

× الیاف کربن فعال از ضایعات پنبه ساخته شد

× ساختارهای کامپوزیتی نانوالیافی برای تولید سوخت پاک تولید شد

× دستگاه الکتروریس غوطه‌وری جهت تولید نانوالیاف پلیمری ساخته شد

× دولت به حمایت از فناوریهای نو و اقتصاد دانش بنیان ادامه می‌دهد

× استفاده از فناوری نانو قیمت تمام‌شده پوشاک را کاهش می‌دهد


لینک اصل خبر در سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  منبع خبر

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

   نظرات