کسی که توان ریسک نداشته باشد، کارآفرین نیست

کسی که توان ریسک نداشته باشد، کارآفرین نیست


کارآفرین فناور فرهنگی بیان کرد: کارآفرینی رو ریسک میلیاردی نکند، کارآفرین نیست.

مرتضی اعلایی مدیرعامل «شرکت فناور ماهد» عصر یکشنبه در آیین اختتامیه رویداد ایده تاپ در پردیس فارابی دانشگاه تهران در قم گفت: با افتخار همه خود را یک دیپلمه معرفی می کنم زیرا کسب و کار با اسم و سمت و مدرک حاصل نمی شود.

وی افزود: این کسب وکار ایده و اجرای فناوری فرهنگی را در سال ۹۰ راه اندازی کردم و پس از فعالیت در تهران به قم مهاجرت کردم؛ از روز اول هم قرار را گذاشتیم که با هیچ ارگان دولتی کار نکنیم زیرا با رفت آمد مدیران و تغییر سیاست ها شرایط کار به کلی متفاوت می شود.

مدیرعامل شرکت فناور ماهد بیان کرد: مساله زمان در استارتاپ ها بسیار مهم است زیرا تولید کار در مهر ماه و اواخر اسفندماه با شکست روبرو می شود و باید بدانیم که در چه زمانی تولید و ارایه را دنبال کنیم.

وی گفت: مساله سرمایه نیز از دیگر نکات بسیار مهم است، ممکن است سرمایه ۹۵ درصد کار را ببلعد ولی قطعا می تواند ما را به موفقیت برساند.

وی با ذکر این مطلب که در این شرکت ۲۰۰ هزار قطعه محصول با دو نیرو انجام تولید و ارایه می شود، تصریح کرد: ظرفیت های کسب و کار از بسیاری از کشورهای دنیا بیشتر است، حتی در روستاها نیز زمینه کسب و کار داریم، ایران دارای دهک های متعددی برای کسب و کار است در حالی که درکشورهایی چون سوریه و لبنان و بسیاری از کشورهای دیگر دهک ها بسیار محدود است.

این کارآفرین بیان کرد: کسب و کار ماهد را ۷ سال راه اندازی کردیم و پس از ۶ سال بدون سود کار را دنبال کردیم و۱ سال است که به سود خوب رسیده ایم. اگر کاری روز اول سود داد قطعا یا با رانت حاصل می شود و یا مساله نادرستی در آن رخ داده است.

وی گفت: یکی از نقدهایی که به استارتاپ ها دارم این است که همه تصور می کنند که کارآفرین هستند ولی این طور نیست، کارآفرین کسی است که زیربار ۱ میلیارد تومان تعهد با ۲۰۰ میلیون دارایی برود. نباید همه را به سمت کارآفرینی سوق دهیم.

وی اظهارکرد: در صنف هنری نباید روی ایده های زیبا تمرکز کنیم؛ برخی تصور می کنند که وقتی به یک کاری علاقه دارند همه هم به این کار علاقه دارند و به همین دلیل شکست می خورند.


لینک اصل خبر در سایت پارک علم و فناوری قم

  منبع خبر

  پارک علم و فناوری قم

  پارک علم و فناوری قم

  پارک علم و فناوری قم یک پارک علم و فناوری در شهر قم می باشد

   نظرات